Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Petanque - czyli na czym polega gra w bule?

gra w bule
 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Petanque lub w nieco bardziej spolszczonej wersji – gra w bule to jedna z tradycyjnych francuskich rozgrywek, której początki sięgają wczesnych lat XX wieku. Jest ona dość popularna w Niemczech i innych krajach Europy Środkowo-zachodniej. Ma również wielu entuzjastów w Polsce. Zasady gry w bule są dość proste, a sprzęt, jakiego potrzeba nie jest zbyt drogi. To znakomita gra podczas wypoczynku na świeżym powietrzu.

Gra niewymagająca specjalnych umiejętności

Bule nie są sportem olimpijskim, jednak zawody w nie rozgrywane są w ramach tak zwanych World Games. We Francji liczba licencjonowanych graczy z pasją oddających się w tej dyscyplinie wynosi powyżej 500 tysięcy. Petanque jest również popularny w Hiszpanii, Belgii, Niemczech, Kanadzie i Maroku. Wielu graczy spotkać można także w Polsce. Szacuje się, że w naszym kraju liczba licencjonowanych graczy przekracza tysiąc, natomiast osób rekreacyjnie uprawiających ten sport jest nawet dużo więcej. Wielu jest również graczy, którzy zachwalają sobie usługi bukmachera Superbet. Warto zarejestrować się u niego podając nasz kod promocyjny Bwin. W ten sposób uzyskacie dostęp do atrakcyjnego bonusu powitalnego.

Zanim zaczniemy cieszyć się rozgrywkom, musimy wyposażyć się w odpowiedni zestaw, a także zapewnić optymalne warunki do rozgrywki. A to oznacza, że potrzebujemy kawałka otwartego terenu, gdzie będzie można wyznaczyć boisko.

Proste i przejrzyste zasady

Zasady określają szczegółowe wymiary boiska do gry w bule. Dotyczą one jednak rozgrywki turniejowej. Nie traćcie zatem czasu na tak dokładne wyznaczanie wymiarów pola do gry. Boisko zwie się bulotronem. Powinien być to najlepiej  utwardzony, pozbawiony trawy placu, który ma około 4 metrów szerokości i 15 metrów długości.

Na zestaw do gry w bule składa się sześć metalowych kul, a także małej, drewnianej kuli zwanej świnką lub prosiaczkiem. Podstawowym celem gry jest rzucenie metalową bulą, by znalazła się ona jak najbliżej umieszczonej wcześniej na placu gry świnki. W przypadku gry singlowej każdy z graczy ma trzy metalowe bule, którymi rzucają na zmianę. Jeśli nasze kule na koniec gry znajdą się najbliżej celu, otrzymujemy najwięcej punktów. Podczas rozgrywki możliwe jest wybijanie bul przeciwników.

Gra podzielona jest na partie, które składają się z kilku rozgrywek. Na koniec podliczane są punkty – otrzymuje je ten gracz, który umieścił swoją bulę najbliżej świnki. Każda kula znajdująca się bliżej świnki niż najlepsza kula przeciwnika jest punktowana. Podczas rozgrywek singlowych można otrzymać maksymalnie 3 punkty.

Zwycięzca rozpoczyna następną rozgrywkę. Partia buli kończy się w momencie, gdy gracz (lub drużyna) zbierze łącznie 13 punktów. Założyć można na wstępie dwie strategie. Starać się dorzucać bule jak najbliżej świnki lub wybijać bule przeciwnika, co naturalnie jest dozwolone.

Gra na każdą kieszeń

Kolejną z zalet gry w bule jest fakt, że zestaw wcale nie jest drogi. Koszt amatorskich buli do gry nie powinien przekroczyć 100 złotych, zatem jak widać, jest to wydatek praktycznie na każdą kieszeń. Gra nie wymaga również zaawansowanych możliwości ruchowych, czy też kondycji. Petanque jest całkowicie bezpieczny, chyba że metalowe bule rzucane są w niepoprawny sposób. Koszt profesjonalnych zestawów, wykorzystywanych na zawodach może jednak być nawet dziesięciokrotnie wyższy.

Dostępne na rynku bule różnią się wielkością i wagą, dlatego przed zakupem zestawu powinniśmy najpierw zapoznać się z ich wymiarami. Szkoda byłoby wydać pieniądze na grę, która nie sprawiałaby przyjemności.