Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Grawerowanie medali w Warszawie - gdzie i dla kogo?

Grawerowanie medali
 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Medale kojarzą się przede wszystkim z wydarzeniami sportowymi, podczas których są wręczane w celu uhonorowania wysokiej pozycji zajętej w danej konkurencji. Zazwyczaj nie mają dużej wartości materialnej, lecz są formą symbolu, który można umieścić w gablocie lub dodać do prywatnej czy klubowej kolekcji. Nie jest to jednak jedyna rola medali. Doskonale sprawdzają się też w jako pamiątki wydarzeń czy nagroda w konkursach naukowych lub artystycznych.

Rodzaje medali i ich wzornictwo

Medale są wykonywane z różnych metali i zdobione wieloma technikami. Produkuje się je również z drewna, szkła i tworzyw sztucznych. Dzięki temu zarówno pod względem kosztów, jak i stylu czy elegancji i trwałości mogą być dostosowane do każdej okazji:

  • plastikowe krążki z tłoczeniami sprawdzą się podczas kolonijnej olimpiady sportowej lub w między przedszkolnym konkursie plastycznym,
  • medale wykonane z drewna czy szkła są doskonałą pamiątką udziału w ważnym wydarzeniu takim jak zlot fanów starych samochodów,
  • medale metalowe, dodatkowo posrebrzane, pozłacane czy patynowane wyróżniają się wyjątkową elegancją i są niezastąpione przy honorowaniu ważnych wydarzeń historycznych, państwowych czy wojskowych.

Medale powinny zawierać określone treści, które jednoznacznie wskazują na konkretne okoliczności. Umieszczanie ich na krążku może być wykonane różnymi metodami. Najprostszą z nich jest tłoczenie, ale wzory można też rzeźbić, odlewać, a nawet malować, dzięki czemu zyskują urozmaiconą kolorystykę. Medale mogą być również odlewane lub pokrywane wzorem wykonanym metodą grawerowania. W tej ostatniej metodzie specjalizuje się firma Mako Design z Warszawy.

Ozdobą jakich wydarzeń mogą być grawerowane medale? 

Wykorzystanie medali jest bardzo szerokie. Praktycznie każda ważniejsza okazja, począwszy od konkursu plastycznego w szkole, przez jubileusz firmy czy placówki, po rocznicę historycznego wydarzenia, może być uhonorowana odpowiednim medalem. Zaprojektowanie tego pamiątkowego detalu oraz wręczanie go gościom lub uczestnikom jest wyłącznie kwestią wyobraźni i pomysłowości organizatorów. Medale okolicznościowe są doskonałym uzupełnieniem obchodów wydarzeń takich jak np.:

  • rocznica firmy, instytucji, placówki,
  • uroczystość państwowa, miejska (np. 500-lecie otrzymania praw miejskich czy 100-lecie powstania ratusza),
  • lokalna lub krajowa impreza sportowa,
  • olimpiada naukowa, przedmiotowa, konkursy plastyczne, kulinarne itp.
  • regionalny konkurs na wyrób, wypiek, rękodzieło itp.,
  • festiwal folkloru, filmowy, taneczny itp.,
  • festyn lub inne wydarzenie charytatywne.

Medale okolicznościowe mogą też być wręczane uczestnikom różnych wydarzeń, takich jak zjazdy, zloty, prestiżowe szkolenia, gale branżowe, targi i przy wielu innych okazjach.

Grawerowany medal jako nagroda w konkursach

Medale są przyjętym od wieków sposobem wyróżniania uczestników różnych konkursów. Najbardziej kojarzą się ze sportem, w którym przyjęło się wręczanie złotych, srebrnych i brązowych krążków za pierwsze trzy miejsca zajęte w danej konkurencji. Tradycja ta sięga pierwszych Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atenach, które odbyły się w 1896 roku. Jest ona kontynuowana do czasów obecnych, a ceremonie wręczania medali są obchodzone wyjątkowo uroczyście i często z towarzyszeniem hymnów państwowych.

Nagradzanie medalami za osiągnięcia sportowe zostało przejęte przez innych organizatorów zawodów lokalnych i krajowych. Z czasem pojawiło się też w różnego rodzaju konkursach – kulinarnych, artystycznych czy rzemieślniczych, zarówno lokalnych, jak i takich o wyższej randze. Medale na zamówienie wykorzystują także szkoły, które tym samym chcą podnieść prestiż organizowanych konkursów i olimpiad. Dzięki niedrogiej metodzie zdobienia, jaką jest grawerowanie, symboliczna nagroda może być zaprojektowana i wykonana specjalnie na konkretną okazję.

Jaką funkcję mogą pełnić medale oprócz nagrody?

Chociaż wręczanie medali za osiągnięcia sportowe rozpoczęło się pod koniec XIX wieki w Atenach, medalierstwo ma znacznie starsze korzenie, sięgające 400 lat wstecz. Natomiast pierwszy polski medal powstał w 1508 roku, upamiętniając pobyt Władysława II Jagiellończyka w Nysie. Na tym jednak nie kończy się historia tworzenia pamiątkowych krążków. Projektowano je bowiem i wykonywano już w starożytnym Rzymie i Grecji. Przedstawiały one wizerunki mitycznych postaci, a metodą ich zdobienia było ręczne grawerowanie.

Starożytne medale podobnie, jak renesansowe medale watykańskie miały charakter pamiątkowy. Zazwyczaj bito je w celu upamiętnienia konkretnego dostojnika i jego dokonań. Stąd też na awersie pojawiał się wizerunek postaci, a na rewersie – jego osiągnięcie. Rola pamiątkowa medali wciąż jeszcze jest popularna – tym bardziej, że obecnie wykonanie pojedynczego elementu jest szybsze i tańsze dzięki dostępnym technikom oraz materiałom.


Medale pamiątkowe szczególnie pasują do różnych jubileuszy, począwszy od rocznic firm, przez organizacje, szkoły i uczelnie, kluby, czy służby (policja, wojsko, straż pożarna), po wydarzenia historyczne i polityczne. Medale na zamówienie wg dowolnego projektu, uzupełnione o grawerowanie wykonuje firma Mako Design z Warszawy.