Drewno konstrukcyjne do zadań specjalnych

21 sierpień 2020

Z uwagi na ograniczenia w dostępie do naturalnego litego drewna konstrukcyjnego, szczególnie jeśli chodzi o elementy o sporej długości, produkuje się jego substytut w postaci drewna klejonego. Okazuje się, że klejone konstrukcyjne drewno BSH z powodzeniem osiąga parametry wytrzymałościowe i jakościowe na poziomie o wiele lepszym niż tradycyjny surowiec naturalny.

Materiał ten powstaje w procesie równoległego klejenia lameli. Warto wiedzieć, że belki z drewna konstrukcyjnego BSH mogą osiągać długość przekraczającą nawet 50 m. Efekt ten osiąga się poprzez łączenie pojedynczych belek po długości na mikrowczepy. Następnie tak powstałe lamele klei się równolegle do siebie w celu osiągnięcia oczekiwanej wytrzymałości drewna konstrukcyjnego. Pojedyncza belka może osiągnąć wysokość przekraczającą 2 metry.

Zalety drewna konstrukcyjnego BSH

Elementy z litego drewna konstrukcyjnego dostępne są w postaci belek o długości dochodzącej do 5 metrów. Standardowe belki z drewna konstrukcyjnego BSH mierzą około 12-metrów. Dłuższe elementy dostępne są na specjalne zamówienie. Dużą zaletą klejonego warstwowo drewna konstrukcyjnego BSH jest jego wysoka nośność. Przy względnie niskiej masie 12 metrowe belki bez problemu osiągają wytrzymałość w klasie GL24h, która pozwala na zastosowanie ich jako elementy konstrukcji nośnej budynków. Oprócz znaczniej długości i stosunkowo niewielkiej masy, drewno konstrukcyjne BSH ma jeszcze sporo innych zalet.

Przede wszystkim drewno konstrukcyjne BSH powstaje z suszonych elementów, których struktura jest dodatkowo wzmacniana w procesie klejenia. Belka z drewna BSH nie nasiąka wodą, nie pęcznieje i nie odkształca się. Drewno konstrukcyjne BSH dzięki dodatkowej impregnacji jest skutecznie zabezpieczone przed szkodliwym działaniem insektów i grzybów. Ponadto, jest odporne na niekorzystne warunki pogodowe i działanie wilgoci. Dlatego belki z drewna konstrukcyjnego BSH są stosowane w konstrukcjach wielu budynków o sporej rozpiętości, np. w takich jak hale sportowe czy baseny.

Estetyka drewna konstrukcyjnego BSH

Rozpatrując zalety drewna konstrukcyjnego BSH, nie sposób nie wspomnieć o stabilności wymiarowej. Dzięki temu komponenty z tego surowca mogą być wszechstronnie wykorzystywane, co daje sporą swobodę konstruktorom i architektom. Warto również wspomnieć o eleganckiej estetyce klejonego drewna konstrukcyjnego BSH. Elementy mogą być poddane dodatkowym zabiegom, dzięki którym bez problemu można uzyskać niemal idealnie gładką powierzchnię, która po zabezpieczeniu jej odpowiednimi środkami, będzie w idealny sposób eksponować naturalną kolorystykę i rysunek drewna.

Elementy konstrukcji nośnej z drewna konstrukcyjnego BSH często są odsłonięte i stanowią swoistą ozdobę, która nadaje ton całej aranżacji i budynku. Warto dodać, że skala produkcji drewna konstrukcyjnego BSH i nowoczesne technologia znacznie obniżają cenę tego rewelacyjnego surowce. Biorąc pod uwagę coraz korzystniejsze ceny oraz liczne zalety drewna konstrukcyjnego BSH, w tym trwałość, efektowną estetykę i wytrzymałość, warto zdecydować się na budowę konstrukcji nośnej z tego nowoczesnego surowca, który gwarantuje długą bezproblemową eksploatację.

magazyn

Popularne

Wybrane

transport urządzeń

Profesjonalny transport urządzeń - jak wybrać firmę przewozową?

21 wrzesień 2020
traktorek ogrodowy

Czym kierować się przy wyborze traktorka ogrodowego?

17 wrzesień 2020

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt