Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Ile przeciętnie zarabiają programiści w IT?

zarobki programisty
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Dynamicznie rozwijająca się na rynku pracy branża IT co roku przyciąga coraz to więcej kandydatów, chcących pracować z nowoczesnymi technologiami, tworząc aplikacje webowe, bazy danych, czy strony internetowe. Jednym z czynników decydujących tu jest zazwyczaj imponująca wysokość wynagrodzenia, na jakie mogą liczyć przyszli pracownicy w branży. Szczególnie dużo zarabiają obecnie programiści, zwłaszcza w dużych miastach takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy Gdańsk. Zatrudnieni są oni zazwyczaj na umowie o pracę lub B2B, czyli samozatrudnieniu. Przyjrzyjmy się zatem, ile zarabiają programiści na jednych z najczęściej oferowanych stanowiskach pracy.

.NET Deweloper - zarobki


Środowisko .NET opracowane przez firmę Microsoft, zazwyczaj związane jest z programowaniem w języku C++ lub C#. Programiści .NET, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę, mogą liczyć na średnie zarobki brutto w granicach 4 380 - 6 410 zł. Regularni deweloperzy z minimum rocznym lub 2-letnim doświadczeniem zarabiają średnio 6 470 - 10 190 zł brutto, natomiast najstarsi programiści 8 790 zł - 16 000 zł brutto. Ci zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę średnio zarabiają 10 500 zł brutto, a na B2B aż o kilka tysięcy więcej - 13 500 zł netto na fakturze. Najwięcej zarobią oczywiście w stolicy, później Wrocławiu, Krakowie i Trójmieście. 


PHP Deweloper - zarobki


Język programowania PHP to język skryptowy powszechnie używany do budowy stron i aplikacji przeglądarkowych. Młodsi programiści PHP zarabiają średnio 3 730 - 5 840 zł brutto, programiści z większych stażem ok. 5 000 - 8 110 zł brutto, a najstarsi średnio 8 250 - 14 250 zł brutto. Programiści zatrudnieni na podstawie umowy o pracę zarabiają średnio miesięcznie ok. 8 250 zł brutto, zaś ci na samozatrudnieniu, czyli B2B około 10 500 zł netto na fakturze. Najlepsze zarobki, jeśli chodzi o to stanowisko spotkać można w firmach, ulokowanych w Warszawie i Poznaniu.


Front-end / React Deweloper - zarobki


Osoba, która obcuje z popularną biblioteką React, zazwyczaj jest zatrudniona na stanowisku Front-end Dewelopera, który odpowiada za programowanie interfejsu aplikacji. Młodszy programista Front-end z React zarabia średnio 4 000 - 6 200 zł brutto. Regular Deweloper zarabia już nieco więcej, bo średnio 5 670 - 9 370 zł brutto. Najstarsi programiści zaś mogą liczyć na miesięczny dochód w wysokości 9 000 - 14 000 zł brutto. Na umowę o pracę zarabia on nieco mniej, niż jego odpowiednik na B2B, który może zarobić nawet do 14 tysięcy netto miesięcznie na fakturze. Najwyższe zarobki można zaobserwować w warszawskich i wrocławskich firmach.