Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Trumny tradycyjne. Jaki materiał wybrać?

Trumny tradycyjne
 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Podczas pogrzebu konieczne okazuje się zamówienie trumny. Może być ona wykonana z różnych materiałów. To od zastosowania konkretnych surowców zależy jej ostateczny wygląd, a także trwałość oraz cena. Jakie materiały są najczęściej wykorzystywane do produkcji klasycznych trumien? Które z nich są najtańsze i w jaki sposób wybrać odpowiedni wariant? Sprawdź!

Materiały stosowane do produkcji trumien 

Do produkcji trumien można wykorzystać różne materiały. Najczęściej jest to drewno – iglaste lub liściaste, w zależności od preferencji danej osoby. Za najtańszy gatunek jest uznawane drewno sosnowe. Pozwala ono na stworzenie estetycznego efektu przy stosunkowo niskiej cenie. Taki materiał można również pomalować lakierem lub bejcą. Niektóre osoby decydują się na matowe wykończenie lub wykonanie specjalnych żłobień.

Droższy materiał to dąb. Jest on bardzo szlachetnym drewnem, cechującym się wysoką jakością. Na rynku znaleźć można także trumny wykonane z wykorzystaniem buku lub olchy. Wysokiej jakości modele z drewna znajdziesz m.in. w ofercie domu pogrzebowego Szadkowski.

Na klasycznych trumnach z drewna można również umieścić elementy ozdobne wykonane m.in. z mosiądzu. Często przestawiają one kwiaty lub elementy religijne, takie jak krzyże. Niektóre osoby decydują się jednak na całkowitą prostotę, stawiając wyłącznie na drewno. Można je pomalować na dowolny kolor.

Trumny metalowe 

Trumny drewniane są zdecydowanie najpopularniejsze. Na takie rozwiązanie stawia się już od wielu lat. Niektóre zakłady pogrzebowe proponują jednak mniej powszechne rozwiązania, takie jak np. trumny metalowe. Na nich również można nanieść dowolny motyw, poprzez grawerowanie czy odpowiednią obróbkę.

Trzeba pamiętać również o tym, że w niektórych przypadkach konieczne okazuje się stworzenie np. trumien z tektury. Mają one jednak bardzo konkretne zastosowanie – służą do umieszczania ciała zmarłego w piecu podczas kremacji.

Na rynku pojawiają się również niestandardowe trumny z elementami szklanymi. Tradycyjne modele wciąż są jednak wykonane z drewna. Niektóre osoby decydują się na gatunki egzotyczne, ale trzeba pamiętać, że są one zdecydowanie droższe. W Polsce największą popularnością cieszy się więc sosna czy dąb. Jeśli zależy Ci na unikalności, możesz pomalować takie trumny wybranym preparatem lub zastosować ozdobne żłobienia. Wiele osób wybiera trumny na podstawie preferencji zmarłego.