Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Na co zwrócić uwagę, kupując działkę nad wodą?

działka nad jeziorem
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Wiele osób marzy o kupnie działki budowlanej nad wodą. W końcu co może być lepszego niż poranna kawa nad wodą lub przedłużenie tarasu wprost na prywatny pomost nad jeziorem? Jednak taki zakup może być bardzo ryzykowny… Dlaczego?  W artykule opowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, aby podczas kupna działki budowlanej nad wodą nie popełnić żadnego błędu.

Jak mądrze kupić działkę?

Poszukiwania działki nad jeziorem muszą być dokładnie zaplanowane, a każdy aspekt starannie przemyślany. Przede wszystkim lepiej unikać działek daleko od siedlisk, ponieważ mogą wystąpić na nich problemy z doprowadzeniem mediów. Jeśli jednak działka jest naprawdę wyjątkowa, dobrze upewnić się, że można ją uzbroić w podstawowe media. W takich miejscach często występuje problem z zasięgiem telefonicznym lub internetowym, dlatego ten aspekt również warto sprawdzić. Często działki z dala od cywilizacji są naprawdę tanie, jednak koszty doprowadzenia mediów mogą kilkukrotnie przerosnąć jej wartość. Dlatego sprawdzenie dostępności przyłączy elektrycznych, wodnych i kanalizacyjnych to priorytetowy i najważniejszy aspekt podczas poszukiwania działki.

Kupując działkę budowlaną nad wodą, należy pamiętać o strefie ochronnej. Co to oznacza? Grunty z linią brzegową mają odgórnie narzucony obszar ochronny, który częściowo lub całkowicie zakazuje zabudowań w tym miejscu. Nie chodzi tutaj tylko o budowę domu, wiaty, garażu, ale nawet prywatnego pomostu. Ponadto warto upewnić się, czy strefa ochronna to jedyna niedogodność związana z działką. Niekiedy może ona leżeć na terenie przynależącym do jakiegoś parku narodowego lub krajobrazowego. Wówczas budowa domu w takim miejscu jest praktycznie niemożliwa, a pełne zagospodarowanie terenu zgodnie ze swoimi potrzebami niezgodne z prawem.

Oprócz stref ochronny należy brać pod uwagę czystość wód oraz infrastrukturę. Niezwykle ważny jest tutaj dostęp do drogi publicznej oraz dojazd do dróg krajowych i większych miast. Utrudniona komunikacja w połączeniu z problemami z doprowadzeniem przyłączy to nie lada problem trudny do przeskoczenia. Czasami lepiej jest zatrudnić doradcę nieruchomości, który pomoże oszacować wszystkie za i przeciw, a także wesprze w kupnie działki pod kątem bezpieczeństwa. Dobrze jest również poszukać działki budowlanej na typowym osiedlu domów jednorodzinnych. Niektóre takie inwestycje znajdują się również w malowniczych okolicach nad jeziorem czy w górach. Doskonałym przykładem są domy nad Miedwiem w Kobylance lub Morzyczynie. Deweloperzy zapewniają tutaj niezbędną infrastrukturę, oświetlone drogi wewnątrzosiedlowe wyłożone kostką, a także doprowadzone media.

Ryzyko powodziowe

Działka budowlana bezpośrednio nad jeziorem niesie za sobą ryzyko powodziowe. Popyt na działki z reguły rośnie latem. Wówczas ziemia jest sucha, okolica prezentuje się przyjemnie, działka budowlana nie jest zalana… To ogromny błąd. Działki nad wodą warto oglądać wiosną po roztopach albo niedługo po intensywnych opadach deszczu. Zainteresowany kupiec powinien również sprawdzić w urzędzie gminy mapy zagrożenia powodziowego lub ryzyka powodziowego. Jeśli tereny są objęte takim ryzykiem, problemy z podtopieniami to najmniejszy problem, ponieważ często na tego typu działkach w ogóle nie można tworzyć zabudowy. Nawet jeśli działka nad wodą nie wykazuje przejawów podtopienia, należy wziąć taką możliwość pod uwagę i w kosztach inwestycyjnych przewidzieć stosowne zabezpieczenia posesji. Mogą to być zarówno modyfikacje terenu działki, na przykład nasypy, jak i używanie bardziej wytrzymałych i wodoodpornych materiałów budowlanych. Działki nad jeziorami to bowiem nie tylko możliwość powodzi, ale również na takim podmokłym terenie występuje na przykład za wysokie nasycenie gruntu wodą. Podczas opadów działka może być wówczas zalewana.

Prywatny dostęp do jeziora

Kwestia prywatnego dostępu do jeziora jest dosyć sporna i warunkują to przepisy prawa. Na co zwrócić uwagę, opowiada pracownik agencji zajmującej się sprzedażą działek w Kobylance:

Zgodnie z prawem dostęp do linii brzegowej musi  być otwarty. Tafla wody należy do Skarbu Państwa, dlatego tak naprawdę każdy powinien mieć możliwość swobodnego przemieszczania się wzdłuż linii. Dlatego jakiekolwiek ogradzanie posesji w tym miejscu lub reklamowanie działki jako posiadającą prywatną linię brzegową oraz prywatne zejście do jeziora poniekąd mija się z prawdą. Tak naprawdę tego typu działka budowlana może stanowić duży problem. Nie da się nikomu zabronić korzystania z plaży przynależącej do linii brzegowej. Dlatego niekiedy z czasem okazuje się, że z idealnej działki nad jeziorem korzysta cała okolica. Czasami lepiej jest po prostu poszukać czegoś nieco dalej, na przykład kilkadziesiąt czy kilkaset metrów od jeziora. Widok z pewnością będzie równie piękny, jednak inwestor uniknie niepotrzebnych tłumów turystów na swojej posesji.

Zalety działek nad jeziorem

Mimo wszystko działka budowlana nad jeziorem niesie za sobą wiele korzyści. Jeśli teren został dokładnie sprawdzony, w kupnie nieruchomości pomagał doradca, a podczas intensywnych opadów deszczu czy roztopów działka nie jest zalewana, na pewno warto rozważyć jej zakup. Nie zawsze trzeba wybierać działki tylko i wyłącznie z bezpośrednim dostępem do jeziora. Mogą być to również posesje mające kilkaset metrów do wody. Takie grunty są również bardzo atrakcyjne. Nie tylko dobrze się na nich mieszka, ale również łatwo jest je odsprzedać w razie potrzeby, a nawet wynająć. Podstawowe korzyści działek nad jeziorem to:

  • możliwość wynajmu domu lub jego części,
  • bliskość natury,
  • przyjazne otoczenie,
  • piękne widoki bez konieczności wyjeżdżania na urlop,
  • niesamowite walory przyrodnicze.