Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Tynk potrafi, czyli współczesne tynki elewacyjne i ich możliwości

tynki elewacyjne
 |  Informacja prasowa  |  Budownictwo

Dawniej jedyną ochronę muru stanowiły nakładane w grubej warstwie tradycyjne tynki mineralne, które tak jak beton przygotowywało się samodzielnie na placu budowy. Nie zapewniały one jednak odpowiedniej izolacji cieplnej. Wraz ze wzrostem cen energii grzewczej oraz świadomości ekologicznej zaczęto poszukiwać sposobów na poprawę efektywności energetycznej budynków. W efekcie nowym standardem stało się ocieplanie ścian zewnętrznych styropianem bądź wełną mineralną celem zapobiegania ucieczce ciepła z domu. Dziś systemy ETICS można spotkać na większości budynków, a ich wykończenie stanowią najczęściej gotowe do użycia cienkowarstwowe tynki strukturalne barwione w bogatej kolorystyce, na czym zyskują walory dekoracyjne elewacji. Przykładowo system Baumit Life to blisko tysiąc kolorów tynków elewacyjnych! Co więcej, współczesna technologia pozwala tworzyć produkty, dzięki którym ściany zewnętrzne mogą indywidualnie oddziaływać nie tylko barwą, lecz także strukturami powierzchni.

Baranek lub kornik

Baranek i kornik to dwie najczęściej spotykane faktury tynków cienkowarstwowych w systemach ociepleń. Pierwsza z tych propozycji daje widoczny efekt mniejszego bądź większego uziarnienia równomiernie rozłożonego na elewacji, druga natomiast pozwala uzyskać efekt żłobień. W zależności od składu i oferowanych właściwości, do wyboru mamy tynki silikonowe, silikatowe, silikatowo-silikonowe, a także akrylowe i mineralne.

Włączamy kreatywność

Warto wiedzieć, że baranek i kornik to nie jedyne opcje, jakie mamy do wyboru decydując się na wykonanie cienkowarstwowej wyprawy wierzchniej na elewacji. Poszukując innych możliwości, warto rozważyć tynk modelowany jak np. Baumit CreativTop, który w zależności od wariantu uziarnienia oraz zastosowanej techniki nakładania pozwala tworzyć dowolne struktury na elewacji i osiągać niezwykłe efekty dekoracyjne. Przy jego użyciu z powodzeniem uzyskamy takie faktury jak m.in. wałkowanie, zacieranie, szlamowanie, szpachlowanie, grube ziarno czy gładź. To jednak dopiero początek możliwości, jakie ma do zaoferowania tynk modelowany. Z pomocą tego uniwersalnego rozwiązania z powodzeniem możemy uzyskać na elewacji np. efekt drewnianej deski, cegły klinkierowej, betonu architektonicznego, kamienia czy nawet metalu.

Kamyczkowy show

Coraz częściej do głosu w projektach architektonicznych dochodzą również tynki mozaikowe, zwane także kamyczkowymi lub marmolitem. Wysoka odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne sprawiły, że od lat są częstym gościem w obrębie takich elementów architektonicznych jak np. cokoły, podmurówki, filary, gzymsy, pilastry czy ogrodzenia. Coraz częściej jednak można spotkać całe elewacje wykończone tynkiem mozaikowym. To zasługa stale rozwijanego wzornictwa, któremu towarzyszą coraz ciekawsze efekty wizualne. Oprócz klasycznych, dobrze znanych wzorów są dostępne również takie, które dzięki odpowiednio dobranej kolorystyce i dodatkom w postaci płatków miki mogą stanowić alternatywę dla drogiego kamienia dekoracyjnego. I tak np. Baumit MosaikSuperfine na bazie drobnych piasków kwarcowych może z powodzeniem imitować barwę i strukturę m.in. granitu, piaskowca, bazaltu, gnejsu czy trawertynu, a Baumit MosaikTop odwzorowywać wygląd skalnych bloków z różnych zakątków świata.