Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Ciekawe rozwiązania w oświetleniu inwestycyjnym

 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Choć popularne, zwykle nie zaprzątają naszych myśli i nie przystajemy by je podziwiać. Natykamy się na nie zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków. Propozycje jakie oferuje nam oświetlenie inwestycyjne jawi się jako niezwykle bogaty asortyment przeznaczony dla osób prowadzących w dzisiejszych czasach własną działalność.

Korzystają na nim sklepy, firmy usługowe oraz cała infrastruktura, której celem jest osiągnięcie ciekawego efektu wyróżnienia się, dodanie wartości użytkowych, czy też podkreślenie estetyki inwestycji. Jeśli zaś mówimy o najpopularniejszych rozwiązaniach tego typu, to co tak właściwie powinniśmy zaliczyć do tej grupy i jak wykorzystać poszczególne rodzaje oświetlenia inwestycyjnego?

Propozycja biurowa

Jednym z sektorów, gdzie oświetlenie inwestycyjne jest w zasadzie niezbędne, jest branża usługowa. Przestrzeń biurowa musi bowiem znaleźć złoty środek pomiędzy zachęcającą klientów aranżacją, a stworzeniem odpowiednich warunków do pracy dla swoich pracowników. Oświetlenie inwestycyjne jest tu więc newralgicznie ważne, dlatego powinna się nim zainteresować każda działalność o tymże profilu. Co wykorzystuje się najczęściej w takim wypadku? Na pewno klasyczne świetlówki w oprawie, które roztaczają wokół siebie blask zimnej bieli. Z nowoczesnych rozwiązań spotykamy tu również te korzystające z technologii LED, gwarantującej większe oszczędności i trwałość. Wzornictwo jest tu proste i funkcjonalne. Całą resztę szczegółów specyfikacji można osiągnąć przez dowolny wybór mocy, wielkości oraz designu.

Plafony

Rozwiązanie to należy do grona natynkowego oświetlenia inwestycyjnego, choć do użytku prywatnego również powstała w jego ramach całkiem bogata oferta. W perspektywie potrzeb i wymagań plafony można dobrać w zależności od tego, czy mają one zostać zamontowane na zewnątrz czy też wewnątrz budynku. Ich prosta konstrukcja klosza i mocowanej do podłoża oprawki pozwala również na prosty montaż i wygodną eksploatację, przy minimalnej utracie powierzchni. Łączą więc to co estetyczne z tym co świadczy o praktycznych walorach oświetlenia – dostępne są w różnej wielkości i kształcie. Warto również wspomnieć o ich atrakcyjnej cenie, która zapewne jest jednym z czynników przesądzających o ich popularności na rynku oświetlenia inwestycyjnego (zwłaszcza jeśli korzystają z technologi żarówek LED). Nic nie stoi na przeszkodzie by uświetnić nimi zarówno działalność biurową, jak i wymagające warunki, jakie generuje działalność przemysłowa (zabezpieczenie przed wilgocią, kurzem oraz uszkodzeniami mechanicznymi i pyłem).

Downlight, oświetlenie akcentujące i projektory

Zacznijmy może od oświetlenia typu downlight, które w przeciwieństwie do plafonów należy stanowczo do rodzajów oświetlenia inwestycyjnego do montażu podtynkowego. Co nam to daje? Pionowe stożki światła, których kąt padania możemy dowolnie regulować poprzez mechanizm umieszczony w oprawie. Wystarczy, że rozmieścimy je równomiernie w całym pomieszczeniu, a na pewno uzyskamy efekt pełnego i symetrycznego rozświetlenia każdego elementu. Wersje wykonane w technologi LED swoją popularnością cieszą się przede wszystkim w biurach i centrach handlowych (to właśnie stamtąd zawędrowały one do wielu prywatnych domów. Oświetlenie akcentujące w przypadku inwestycji to wariant przede wszystkim dający efekt podkreślenia zewnętrznych elementów, czy to architektonicznych, czy też ozdobnych lub typowo funkcjonalnych, jak rozświetlenie podjazdu. Tak samo można by określić projektory świetlne – warto również dodać, że asortyment ten występuje zarówno w wersji podtynkowej jak i natynkowej.

Przy artykule pomocny okazał się producent oświetlenia LENALIGHTING.pl.