Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jakie są korzyści wynikające z wykorzystywania kruszyw naturalnych?

kopalnia kruszywa
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Popyt na transport kruszywa naturalnego wynika z szeregu benefitów zastosowania tego rodzaju materiałów. To właśnie dlatego aktywna kopalnia kruszywa stanowi szansę na rozwój oraz progres ekonomiczny lokalnych podmiotów gospodarczych, a także samej społeczności.

Jak kruszywa naturalne przyczyniają się do ekologicznego, zrównoważonego rozwoju

Kopalnia kruszyw Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej INDUSTRIA S.A. wprowadziła szereg restrykcji, które mają na celu utrzymanie wartościowego charakteru prowadzonych prac. Kluczowym aspektem jest pełna kontrola i nadzór nad przyległym obszarem. Świadome działania prowadzą do zabezpieczenia krajobrazu i stworzenia warunków do należytego funkcjonowania fauny oraz flory.

Ochrona przyrody oznacza jednocześnie najwyższe standardy w kontekście jakości powietrza oraz wody. Realizowana aktywność nie może bowiem emitować wszelkiego typu niebezpiecznych pyłów i gazów, a także substancji chemicznych. Na wszystkich kopalniach wprowadzono zraszanie placów, dróg dojazdowych i dróg wewnętrznych w celu zminimalizowania emisji pyłów do środowiska. Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA S.A. oferuje transport wapna nawozowego i kruszyw własnym niskoemisyjnym transportem kołowym zasilanym LNG i koleją, z kopalni należących do Spółki.

Wdrożenie innowacyjnej technologii skutecznie eliminuje wymienione zagrożenia i stanowi doskonały fundament do nadzorowania oraz udoskonalania zaprojektowanych procedur. W rezultacie kopalnia kruszyw to korzyści biznesowe, społeczne i ekologiczne!

Dlaczego kruszywa naturalne są lepszym wyborem dla naszej planety

Surowce wydobywane z kopalni kruszyw charakteryzują się większą wytrzymałością. Ta kategoria materiału odporna jest na niszczące czynniki atmosferyczne oraz mechaniczne, zwiększając ich żywotność. To jednak nie koniec ich korzyści.

Co więcej, sztuczne kruszywa są pozyskiwane w procesach przemysłowych, jak na przykład obróbka termiczna. Kruszywa naturalne eliminują ten problem, wykazując jednocześnie ogromną praktyczność dla sektora budowlanego!

Jak korzystanie z kruszyw naturalnych wspiera miejscowe gospodarki

Kopalnia kruszyw naturalnych ma ogromne znaczenie dla lokalnej ekonomii. Zakład górniczy staje się bowiem pewnym miejscem zatrudnienia dla lokalnych pracowników. Zatrudnienie znajdują także absolwenci uczelni wyższych. Specyfika branży sprawia, że dany region zyskuje ogromne doświadczenie oraz zespół profesjonalistów. W rezultacie kopalnia kruszyw zwiększa przewagę konkurencyjną regionu, przyciągając kolejnych partnerów.

Warto podkreślić, że popyt na kruszywa naturalne rośnie z uwagi na dynamiczny rozwój infrastruktury oraz innych projektów budowlanych. Pobierane w ten sposób podatki, a także opłaty za wydobycie, przyczyniają się do bogacenia lokalnej gospodarki oraz wzrostu jakości życia całej społeczności.

Jak kruszywa naturalne mogą być wykorzystywane w różnych branżach

Zakres konsumentów kruszyw naturalnych jest naprawdę spory. Podstawowym klientem kopalni jest branża budowlana, ale lista jest znacznie szersza. 


Poza zastosowaniem w produkcji betonu, zapraw, chemii budowlanej, warstw nośnych oraz specjalnych mieszanek mineralno-asfaltowych, materiały naturalne sprawdzą się również w przemyśle górniczym. Tak rozwinięta sieć partnerów generuje jednocześnie spory popyt na transport kruszywa, optymalizując działania poszczególnych sektorów.

Jak kruszywa naturalne nadają unikalny charakter i urok projektom architektonicznym

Na koniec warto wspomnieć o walorach estetycznych kruszyw naturalnych. To właśnie połączenie wytrzymałości i wspaniałego efektu wizualnego jest podstawowym powodem do użytkowania materiału w kontekście pomysłów architektonicznych.

Naturalny motyw zapewnia bowiem nawiązanie do otaczającej przyrody, a jednocześnie doskonale wpasowuje się w nowoczesny charakter obiektu. Właśnie dlatego, kruszywa naturalne stosowane są do dekoracji elewacji, a także wnętrz innowacyjnych projektów.