• Home
  • Budownictwo
  • Bardzo duże zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi – banki przeżywają istny szturm !

Bardzo duże zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi – banki przeżywają istny szturm !

24 lipiec 2017

Jak informują eksperci, akcja kredytowa z pierwszego kwartału 2017 roku przyniosła niespodziewanie dobre rezultaty. Są to najwyższe wyniki w sektorze bankowym od czasu boomu w 2008 roku. Do marca tego roku banki przyznały ponad 50 tysięcy kredytów hipotecznych, czyli o około 20 procent więcej niż w poprzednim kwartale.

Sektor bankowy, podobnie jak deweloperski jest obecnie w świetnej kondycji. Potwierdza to również raport firmy Amron – Sarfin na zlecenie Związku Banków Polskich. Według analityków rynek deweloperski notuje obecnie stały i stabilny wzrost transakcji gotówkowych, dodatkowo w tym roku rozdysponowano dodatkowe środki z programu Mieszkanie dla Młodych.

Panujące obecnie niskie oprocentowanie depozytów zachęca inwestorów do lokowania pieniędzy w innych formach, a ci coraz częściej wybierają rynek nieruchomości. Jest to świetne zabezpieczenie na przyszłość, ponieważ prognozy rynkowe nie przewidują żadnego nagłego wzrostu cen mieszkań. Dodatkowo na obecną sytuację pozytywnie wpływa spadek bezrobocia, wzrost zaufania konsumenckiego a także znaczna poprawa kondycji finansowej Polaków.

Raport Amron – Sarfin informuje również, że liczba wydanych pozwoleń na budowę wzrosła o 42 %, rozpoczętych budów jest o 29 % więcej, a liczba oddanych do użytku mieszkań jest o 8 % większa niż w pierwszym kwartale zeszłego roku. Równoważy to popyt z podażą, co skutkuje stabilizacją cen na rynku nowych mieszkań. Dodatkowo wymogi cenowe określone w programie Mieszkanie dla Młodych z powodu znacznego udziału tego programu w transakcjach incydentalnie obniżały nawet ceny.

PODSUMOWANIE AKCJI KREDYTOWEJ
Dokładna liczba nowych umów kredytowych zawartych w pierwszym kwartale tego roku wynosi 50 238 umów, co daje wynik o 19,84 % wyższy niż w ostatnim kwartale roku 2016. Wartość tych umów to ponad 11 miliardów złotych, co również daje lepszy wynik niż w ostatnim kwartale, dokładnie o 12,58 %.

Według wyliczeń analityków obecny stan zadłużenia Polaków w ramach czynnych umów kredytów mieszkaniowych to suma około 390 miliardów złotych, a banki posiadają prawie 2,1 miliona takich umów.

W okresie od stycznia do marca 2017 roku średnia kwota zaciąganego kredytu mieszkaniowego to 217 tysięcy złotych (nieznaczny, 6-cio % spadek w stosunku do ostatniego kwartału 2016), a kredyty w złotówkach to około 98,5 % całej puli. Najpopularniejszą wielkością zobowiązania jest kwota między 100 a 200 tysięcy złotych – około 37 %.

Jeśli chodzi o regiony, niezmiennie największym rynkiem kredytów w Polsce jest Warszawa (38,55 % udziału), następnie aglomeracja katowicka (około 6 %) oraz Trójmiasto (niecałe 5 %).

W JAKIM KIERUNKU ZMIERZA RYNEK?
Pomimo naprawdę świetnych wyników analitycy przewidują, że całościowy wynik akcji kredytowej będzie nieznacznie gorszy niż w roku poprzednim. W 2016 roku łączna suma kredytów mieszkaniowych to 178 tysięcy umów na łączną kwotę 39 miliardów złotych.

Eksperci twierdza również, że nie ma obecnie żadnych powodów do zmartwień odnośnie spadku popytu czy cen mieszkań. Sytuacja jest na tyle stabilna, że powinna się utrzymać przez kilka najbliższych lat.

Artykuł został przygotowany przez redakcję Wasilewski Developer - mieszkania Ełk, Grajewo i Mońki.

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt