Skupy surowców wtórnych są nie tylko formą działalności gospodarczej, ale także przedsięwzięciem chroniącym nasze środowisko naturalne. Zajmują się one pozyskiwaniem cennych materiałów, które poddawane są recyklingowi. Jednymi z bardziej pożądanych surowców wtórnych są metale kolorowe, z których zbudowane są urządzenia elektryczne i elektroniczne oraz kable. Warto więc wiedzieć, jakimi rodzajami kabli zainteresowane są skupy.
Idea skupu surowców wtórnych
Skup surowców wtórnych, a zwłaszcza metali kolorowych jest wyrazem dbałości o środowisko, zwłaszcza w obliczu kurczących się zasobowe naturalnych. Recykling pozwala na ponowne wykorzystanie cennych surowców, a dodatkowo przyczynia się do ograniczenie śladu węglowego. Nowoczesne technologie, wpływające na skrócenie cyklu życia wielu produktów elektronicznych oraz ich rosnąca dostępność, powodują nadwyżki odpadów, które zamiast na wysypiska śmieci muszą trafiać do specjalistycznych firma zajmujących się skupem oraz recyklingiem. Jedną z takich firma jest działający na Podkarpaciu skup metali kolorowych Rado z Ławnicy koło miejscowości Chorzelów.
Czym zajmują się skupy surowców wtórnych?
Najbardziej aktywne firmy recyklingowe prowadzą hurtowy skup złomu metali kolorowych oraz mieszanin metali. Zainteresowane są pozyskiwaniem każdej ilości złomu kabli elektrycznych z magazynów lub wydobywaniem go we własnym zakresie z ziemi, kanalizacji, duktów, słupów, a nawet z kopalni. Firmy recyklingowe skupują złom pod każdą postacią. Zajmują się skupem silników elektrycznych, skupem urządzeń elektronicznych i elektrycznych, a także części i elementów pojazdów, takich jak chłodnice, alternatory, rozruszniki, wiązki elektryczne, silniki itp. Przyjmują każdy rodzaj metali kolorowych, a w szczególności złom miedziany, aluminiowy, mosiężny, ołowiany itp. Zainteresowane są także zakupem półproduktów w postaci granulatów miedzianych i aluminiowych.
Skup kabli do recyklingu
Specjalistyczne skupy surowców wtórnych zajmują się pozyskiwaniem różnego typu kabli. Są to przede wszystkim kable:
- żelowe,
- ołowiane,
- suche,
- miedziane,
- aluminiowe,
- zbrojone,
- ziemne.
- stacyjne.
Oprócz wyżej wymienionych kabli firmy recyklingowe prowadzą skup kabli światłowodowych, a także skup kabli niebezpiecznych. Wszystkie kable poddawane są recyklingowi, co pozwala na odzyskiwanie cennych metali, które trafiają do przetopienia w hutach. Powstałe w tym procesie tworzywa pokablowe takie jak PCV, PE, PP, czy guma również mogą być powtórnie przetworzone i wykorzystane do produkcji przemysłowej.