Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kryptowaluty – co to takiego?

bitcoin
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

W ostatnich latach cały świat zalewany jest informacjami na temat kryptowalut. Wiele osób decyduje się w nie inwestować ze względu na panujący trend. Z tego artykułu dowiesz się, czym tak naprawdę są kryptowaluty oraz jak wybrać odpowiednią giełdę kryptowalut.

Co to są kryptowaluty?

Kryptowaluty to cyfrowe waluty wykorzystywane w internecie, które nie mają fizycznej postaci. Są one środkiem wymiany w modelu Peer-To-Peer. W ostatnich latach na całym świecie wzrasta ich popularność.

Waluty cyfrowe powstały na bazie algorytmu. Jak sama nazwa wskazuje, chronią one transakcje za pomocą kryptografii (cyfrowego szyfrowania), nadzorują też w ten sposób generowanie kolejnych jednostek.

Kryptowaluty bywają przedmiotem obrotu na zdecentralizowanych giełdach. Oznacza to, że giełdy kryptowalut działają bez uczestnictwa jakiejkolwiek władzy centralnej – w tym przypadku banków centralnych. Generalnie umożliwia to wymianę handlową kryptowalut bezpośrednio pomiędzy inwestorami.

Za ich pomocą możemy też nabywać konkretne towary czy usługi, chociaż najczęściej bywają one przedmiotem inwestycji.

Warto dodać, że kryptowaluty działają nie tylko poza wszelkimi systemami bankowymi, są również niezależne od systemów rządowych.

Pierwsza kryptowaluta

Koncepcja kryptowalut pojawiła się już w latach 90. Jednak dopiero w 2009 r. powstał bitcoin, który był pierwszą kryptowalutą na rynku. Na przestrzeni lat jego wartość wynosiła od ok. 40 do 70% całego rynku kryptowalut.

Twórcą bitcoina jest ktoś posługujący się pseudonimem Satoshi Nakamoto. Nie wiadomo jednak, kto kryje się za tą nazwą – może być to konkretna osoba, jak i grupa ludzi.

Pierwszą transakcją zawartą z użyciem bitcoinów był zakup pizzy. Ten historyczny moment miał miejsce 22 maja 2010 r. w Stanach Zjednoczonych.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że bitcoin ogranicza też koszty związane z zawieraniem transakcji, dzięki czemu sektor bankowy nie ponosi żadnych korzyści z tego tytułu.

W tym miejscu należy wspomnieć, że istnieje ograniczona ilość bitcoinów. Ustalona została w kodzie źródłowym i wynosi ona maksymalnie 21 mln monet w obiegu.

Wykopanie 90% ze wszystkich możliwych bitcoinów zajęło w sumie 12 lat. Algorytmy przewidują, że ostatni bitcoin zostanie wydobyty do 2140 r. Wydaje się, że to dużo czasu, ale pamiętajmy, że poziom trudności wydobywania tej kryptowaluty wzrasta wraz z liczbą monet w obiegu.

Na koniec warto dodać, że bitcoin był nie tylko pierwszą walutą cyfrową, ale do dzisiaj jest też tą najbardziej znaną kryptowalutą.

Jak działają kryptowaluty?

Zaczynając przygodę z walutami cyfrowymi, dobrze jest dowiedzieć się, na jakich zasadach w ogóle działa kryptowaluta.

Pierwszy człon ich nazwy, czyli „krypto” ma związek z szyfrowaniem, jakie gwarantowane są we wszelkich kryptowalutach.

Generalnie chodzi o to, że wirtualne pieniądze mają swoją wartość z jednego prostego powodu – ludzie płacą w celu ich nabycia. W chwili, gdy już jesteśmy ich posiadaczami, możemy wymieniać kryptowaluty na konretne towary, usługi czy nawet inne waluty (które emituje rząd).

Działanie większości kryptowalut opiera się na technologii blockchain, czyli rozproszonej cyfrowej księdze, która rejestruje listy transakcji przeprowadzanych wewnątrz sieci.

Na łańcuch bloków składają się pojedyncze bloki – każdy z nich złączony jest z poprzednimi. Wspólnie tworzą zapis wszelkich transakcji, cechujący się odpornością na różnego rodzaju manipulacje – co gwarantuje legalność, jak i bezpieczeństwo takich transakcji.

Czym kryptowaluta różni się od tradycyjnych walut?

Zacznijmy od tego, że istnieje między nimi sporo różnic. Większość z tych nich ma duże znaczenie dla inwestorów – głównie ze względu na to, jak oddziałują na zachowanie konkretnych kryptowalut na rynku.

5 najważniejszych różnic między tradycyjną walutą a kryptowalutą

Najważniejszymi różnicami są:

  • forma – kryptowalutę od tradycyjnych walut wyróżnia fakt, że nie ma ona postaci fizycznej, a jak doskonale wiemy, w przypadku pieniędzy występują banknoty i monety w formie materialnej,

  • nadzór i kontrola – tradycyjną walutę cechuje zależność nie tylko od gospodarki światowej, ale również polityki instytucji finansowych, podczas gdy kryptowaluty (tworzone przez oprogramowanie) wyróżnia zdecentralizowany system (a co za tym idzie, nie są nadzorowane w taki sposób), dzięki czemu to użytkownicy sieci decydują o ich wartości,

  • dane właściciela – kryptowaluty zapewniają większą anonimowość i dyskrecję w kwestii płatności, podczas gdy tradycyjne pieniądze zawsze są związane z właścicielem (banki wymagają danych osobowych),

  • stabilność – pieniądz tradycyjny utrzymywany jest na stabilnym poziomie przez wszelkie komisje nadzoru, natomiast kryptowaluty znane są z niestabilności (co jest widoczne zwłaszcza w wahaniach notowań),

  • bezpieczeństwo – transakcje kryptowalutowe zapewniają bezpieczeństwo transakcji, podczas gdy tradycyjne operacje bankowe wystawione są na ataki hakerów,

  • czas transakcji – przelewy internetowe mogą trwać nawet dobę (w zależności od banku), a w przypadku kryptowalut transakcje odbywają się właściwie natychmiastowo.

Jak przebiega kopanie kryptowalut?

W przypadku bitcoina wydobywanie polega na generowaniu nowej monety za pośrednictwem komputera poprzez rozwiązywanie skomplikowanych obliczeń matematycznych. Efektem tego procesu są zupełnie nowe bitcoiny.

Wspomniane obliczenia przeprowadzane są równomiernie przez komputery wielu użytkowników sieci, a następnie w ramach honorarium otrzymują oni określoną liczbę nowych jednostek kryptowaluty.

Aby zacząć „kopać” kryptowaluty, należy najpierw podłączyć się do sieci bitcoina. Można to zrobić za pomocą umiejętnie skonfigurowanego urządzenia charakteryzującego się jak największą mocą obliczeniową, czego przykładem jest chociażby komputer z wydajną kartą graficzną. Drugą równie ważną rzeczą jest posiadanie odpowiedniego oprogramowania.

Podczas procesu wydobywania kryptowalut poszczególne bloki dodawane są do blockchain (czyli księgi głównej) co 10 minut. Krótko mówiąc, chodzi o to, żeby nasze oprogramowanie jak najszybciej dokonało koniecznych obliczeń, tym samym znajdując jego rozwiązania. W takim przypadku istnieje największe prawdopodobieństwo, że dana transakcja zostanie zatwierdzona, a my zdobędziemy bitcoina.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że większość komputerów nie poradzi sobie z „kopaniem” na takim poziomie, który możemy nazwać opłacalnym. Wiąże się to z tym, że najlepszą opcją w takim przypadku jest zakup koparki kryptowalut. Urządzenie to może być wyposażone w wiele kart graficznych oraz – co bardzo istotne – dobry system chłodzenia.

Należy również zaznaczyć, że kryptowaluty oprócz dużej mocy obliczeniowej urządzenia potrzebują też mnóstwo energii elektrycznej. Proces wydobywania zużywa ogromne ilości prądu elektrycznego, co oczywiście wpływa bardzo negatywnie na środowisko. Według badań przeprowadzonych przez Bank Centralny Niderlandów podczas jednorazowej transakcji kryptowalutowej wydzielają się ok. 402 kg dwutlenku węgla. Taka ilość CO2 emitowana jest przez typowe gospodarstwo domowe w przeciągu 3 tygodni.

Jakie kryptowaluty występują na rynku?

Ethereum

Oprócz bitcoina istnieją oczywiście też inne aktywa cyfrowe. Jednym z nich jest ethereum – druga pod względem wielkości kryptowaluta. Należy ona do relatywnie nowych wirtualnych walut, ponieważ została wprowadzona w 2015 r.

Jej działanie jest zbliżone do sieci bitcoin – pozwala na wysyłanie i odbieranie tokenów o określonej wartości poprzez otwartą sieć. Wspomniane tokeny noszą nazwę etherów i są przeznaczone do płatności internetowych. Ether jest walutą umożliwiającą finalizowanie transakcji w sieci ethereum.

Warto zaznaczyć, że najczęściej są one wykorzystywane jako inteligentne kontrakty (programy działające w blockchainie ethereum, czyli zbiór kodu i danych pod konkretnym adresem). Inteligentny kontrakt to w pewnym sensie rodzaj konta ethereum mającego określone saldo i możliwość wysyłania transakcji przez sieć.

Występuje też pewna różnica w kwestii limitu (w porównaniu z bitcoinem), ponieważ emisja tej kryptowaluty ma ograniczenie do 18 mln eterów rocznie (czyli 25% podaży początkowej). Warto dodać, że całkowita emisja ethereum jest na stałym poziomie, natomiast inflacja względna z biegiem lat się obniża.

Litecoin

Jest to kolejna znana kryptowaluta, która działa w systemie peer-to-peer. Została stworzona w 2011 r. przez Charliego Lee, który w tym czasie był zatrudniony w Google. Tak naprawdę ma on wiele cech wspólnych z bitcoinem, poza tym bazuje na jego pierwotnym kodzie źródłowym.

Wiele osób może się teraz zastanawiać, w jakim celu powstał więc litecoin, skoro jest tak podobny do bitcoina? Otóż został on wykonany, aby obniżyć koszty transakcyjne, zwiększając jednocześnie efektywność użytkowania.

Będąc w temacie różnic, maksymalna ilość monet w obiegu też jest większa niż w przypadku bitcoina – tutaj wynosi ona całe 84 mln. Proces wydobywania monet również jest krótszy, co powoduje, że przebieg poszczególnych transakcji jest szybszy i tańszy.

Podobnie jak w przypadku innych kryptowalut litecoin także korzysta z technologii blockchain. Umożliwia to przelewy środków zarówno pomiędzy użytkownikami indywidualnymi, jak i biznesowymi.

Bitcoin Cash

Jest to kryptowaluta i zarazem sieć płatnicza, która powstała na skutek twardego rozwidlenia łańcucha bloków z bitcoinem, co miało miejsce w 2017 r.

Proces ten nazywamy „hard fork”. Dotyczy on momentu, w którym niemal równocześnie wykopane zostaną 2 bloki kryptowalut – najczęściej jest to związane z aktualizacją oprogramowania używanego w sieci.

W przypadku kryptowalut co jakiś czas zdarzają się momenty zwane hard forkami, najczęściej jednak dochodzi do porozumienia w kwestii tego, który z bloków będzie używany.

Bywają też sytuacje, gdy nie ma zgodności między dwoma stronami i zostają 2 bloki równorzędne. W takich przypadkach są 2 możliwości – albo zostaje stworzony nowy token, albo nowa moneta. Takim sposobem powstał bitcoin cash. Jego celem było zwiększenie liczby transakcji możliwych do przetworzenia.

Giełdy kryptowalut – jak znaleźć najlepszą?

Podczas wyboru giełdy kryptowalut warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. Należą do nich m.in.:

  • bezpieczeństwo korzystania – najlepiej, gdy giełda oferuje dwuetapową weryfikację transakcji, a także jakąś dodatkową autoryzację. Poza tym bardzo ważne jest zabezpieczenie historii naszych transakcji, a także ubezpieczenie naszych środków lub oferowanie jakichś funduszy gwarancyjnych. Powinniśmy też brać pod uwagę, czy dana giełda może przechowywać kryptowaluty na tzw. zewnętrznych portfelach,

  • pobierane prowizje i inne opłaty – dotyczy to zarówno prowizji pobieranych za poszczególne transakcje, jak i opłaty za wypłacenie lub wpłatę środków,

  • oferta kryptowalut – niektórym inwestorom zależy na dostępie do mniej popularnych kryptowalut,

  • jakość handlu oraz narzędzia inwestycyjne – w co wliczamy dostępność waluty fiat, możliwość korzystania z aplikacji mobilnej, średnie wolumeny obrotów, a także funkcjonalność platformy.

Dla niektórych użytkowników istotne są również inne kwestie, takie jak jakość obsługi klienta czy dostępność strony w języku polskim. Warto poświęcić trochę więcej czasu na poszukiwanie odpowiedniej giełdy kryptowalut, aby dokładnie zapoznać się z ich ofertami i móc stwierdzić, która z nich w największym stopniu spełnia nasze oczekiwania.

Zainteresowała Cię tematyka kryptowalut lub inwestowania? W takim razie bardzo możliwe, że znajdziesz coś dla siebie na moim blogu biznesowym. Poruszam tam m.in. kwestie związane z finansami, prowadzeniem firmy oraz marketingiem.