Zatrudnianie wartościowych osób, które pozostaną w firmie na wiele lat, jest coraz trudniejsze. Od kilku lat mamy do czynienia z rynkiem pracownika oraz z rosnącą liczbą zawodów deficytowych. Oznacza to, że proces rekrutacyjny wymaga coraz większych nakładów. Jak sprawić, aby koszty te były niższe, a sama rekrutacja skuteczniejsza?
Jakie koszty ponosi firma podczas zatrudniania nowej osoby?
Bez względu na wielkość i branżę, w jakiej działa firma, rotacja pracowników jest nieunikniona. Wymuszą ją czynniki, na które firmy nie mają wpływu (np. odejście na emeryturę czy długotrwałe zwolnienia lekarskie), ale także związane np. z rosnącą konkurencją płacową. Nie zmienia to faktu, że poza pensją nowego pracownika, przedsiębiorstwa ponoszą również inne koszty rekrutacji. Wśród nich warto wymienić czas pracy (a także wynagrodzenie) osób odpowiadających za zatrudnianie nowych osób, koszty wszelkich szkoleń i badań lekarskich, które musi odbyć nowo zatrudniony.
Ponadto firmy ponoszą straty związane z niższą efektywnością. Nowy pracownik rzadko jest w stanie od razu pracować zgodnie z wymaganiami. Ponadto jego obecność może wpływać także na produktywność innych zatrudnionych, którzy pomagają mniej doświadczonej osobie lub po niej poprawiają niedociągnięcia. Jeśli rekrutacja będzie nietrafiona, to dodatkowym kosztem będzie kolejna próba zatrudnienia odpowiedniego kandydata. Brak stabilności w tym wypadku może oznaczać utratę nowych okazji biznesowych, np. kontraktów, podniesienia produkcji i tym podobne. Permanentne braki kadrowe mogą ze sobą nieść niezadowolenie innych pracowników, którzy wyrabiają ponad normę, w związku z czym mogą cierpieć na wypalenie zawodowe lub częściej korzystać ze zwolnień lekarskich.
Jak kształcenie dualne może pomóc w rekrutacji pracowników?
Nowoczesny model współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami a placówkami edukacyjnymi pozwala na obniżenie kosztów rekrutacji i zapobieganie brakom kadrowym. To świetnie rozwiązanie dla firm produkcyjnych, które potrzebują pracowników o specyficznym zestawie wiedzy i umiejętności praktycznych. Na czym polega kształcenie dualne? To model, w ramach którego uczniowie część tygodnia spędzają na nauce praktycznych umiejętności (3-4 dni) w zakładzie pracy, a część na typowych szkolnych lekcjach (1-2) dni. Po zakończeniu nauki uczniowie przystępują do egzaminu zawodowego, który potwierdza ich kwalifikacje.
Na tym rozwiązaniu zyskują wszystkie strony. Uczeń już od pierwszych dni nabywa umiejętności praktyczne, które przygotowują go do pracy w zawodzie. Szkoła dzięki współpracy może zaproponować kandydatom ciekawszą ofertę edukacyjną. Ponadto może realizować swoje zadania - wśród których jest przygotowanie młodych ludzi do wejścia w dorosłość - jeszcze lepiej. W przypadku przedsiębiorstwa korzyści jest także sporo. Firma przygotowuje młodych ludzi do podjęcia pracy. Dzięki temu co roku zyskuje wykwalifikowanych pracowników, którzy nie tylko mają wymagane umiejętności, ale też znają specyfikę firmy. Trudno wówczas mówić o kosztach rekrutacyjnych, gdyż firma doskonale zna uczniów i ich możliwości. Ścisła współpraca w ramach kształcenia dualnego pozwala na zapobieganie brakom kadrowym, co sprzyja rozwojowi biznesu.
Jak rozpocząć współpracę tego typu? Warto skorzystać ze wsparcia partnera takiego jak Edunet Poland. Pomożemy Twojej firmie odszukać odpowiednią szkołę i nawiązać współpracę korzystną dla każdej ze stron.