Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Co warto wiedzieć o kredycie konsolidacyjnym? Dla kogo to idealne rozwiązanie?

Konsolidacja chwilówek
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Problemy finansowe mogą mocno zdezorganizować normalne funkcjonowanie, sprawiając, że o niczym nie myślimy, jak tylko o tym, by jak najszybciej zażegnać te trudności. Dobrym sposobem, aby to się udało, jest szybka pożyczka, dzięki której dość sprawnie poradzimy sobie z trudną sytuacją życiową. Niestety, i tu trzeba uważać, by nie wpaść w spiralę zadłużenia. I powinniśmy też wiedzieć, jak oddawać środki pieniężne, gdy skumuluje nam się trochę zobowiązań. Polecanym rozwiązaniem jest konsolidacja chwilówek.

Konsolidacja chwilówek - co to takiego?

Korzystanie z usług firm pozabankowych jest dziś bardzo popularne, gdyż łatwo tu uzyskać pożyczkę - bez zbędnych formalności i długiego czasu oczekiwania. To z jednej strony dobrze, że tak bezproblemowo można uzyskać wsparcie, z drugiej - stwarza sytuację, że stajemy się mniej uważni, pożyczając kilka razy, co grozi dużymi problemami ze spłatą. Właśnie dla takich osób stworzono konsolidację chwilówek, czyli połączenie dwóch lub większej liczby zobowiązań w jedno, co umożliwia obniżenie miesięcznej raty. To nie tylko duże ułatwienie, ale i ujednolicenie oprocentowania oraz terminów spłaty nowej raty. 

Warto wiedzieć, że konsolidacja może odnosić się do różnego rodzaju zadłużeń - nie tylko związanych z produktami pozabankowymi (chwilówkami), ale też kredytem gotówkowym, ratalnym, samochodowym czy odnawialnym. Równie istotne jest to, że jesteśmy w stanie skonsolidować zarówno prywatne, jak i firmowe zobowiązania. 

Nim otrzymamy wsparcie

Na konsolidację możemy zdecydować się w banku lub firmie pożyczkowej, ale niezależnie od tego, jakie będzie to miejsce, musimy się przygotować na pewne procedury. Na pewno nie każdy ma szansę skorzystać z tej możliwości (co dotyczy głównie banków, gdzie restrykcje są większe), a w ogromnej mierze decyduje o tym zdolność kredytowa, która zostanie wcześniej - jeszcze przed przyznaniem pomocy - zbadana. 

Bank oceni, jak prezentujemy się w bazach dłużników, sprawdzi formę i stabilność naszego zatrudnienia, a także wysokość otrzymywanych zarobków. W przypadku firm pozabankowych też zostaniemy odpowiedni zweryfikowani, lecz nie tak ściśle, jak w bankach. Mamy więc tu większą szansę na uzyskanie kredytu konsolidacyjnego.

Dla kogo konsolidacja pożyczki?

Praktycznie każdy może z niej skorzystać, ale czy w danej instytucji (banku lub firmie pożyczkowej) będzie to możliwe, zależy od przyjętych tam warunków. Musimy być przygotowani na to, że w jednym miejscu spotkamy się z większą ilością formalności, w drugiej wręcz przeciwnie. Zawsze jednak powinniśmy wiedzieć, że niezależnie od instytucji, w której wnioskujemy o kredyt konsolidacyjny, trzeba spełnić minimum wymagań, między innymi mieć ukończone 18 lat, posiadać dowód osobisty, stały adres zameldowania na terenie Polski i udokumentowany - stały i regularny dochód.

Czy warto?

Zdecydowanie tak, gdyż to bardzo opłacalne rozwiązanie, które zapewnia wiele korzyści. Najważniejsza jest wygoda, ponieważ nie musimy już zmagać się z wieloma zobowiązaniami, spłacając tylko jeden dług. To ujednolicenie jednocześnie wydłuża spłatę, co znacznie ułatwia zwrot pieniędzy. A dłuższy czas na spłatę to także obniżenie wysokości miesięcznej raty. Jednocześnie, nie zapominajmy, że choć zyskujemy w zakresie poprawy płynności finansowej, (może spokojniej oddawać dług, bo mniej co miesiąc trzeba zwracać), to niestety w dalszym ciągu musimy oddać tyle samo.

Konsolidacja chwilówek to rozwiązanie warte uwagi, które pomogło już wielu osobom w trudnej sytuacji finansowej.