Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Firma Otovo - skandynawski gracz na polskim rynku fotowoltaiki

fotowoltaika leasing konsumencki
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Wraz z rosnącą świadomością ludzi, dotyczącą kwestii dbałości o klimat i środowisko, na popularności zyskują rozwiązania mające na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych do atmosfery i zmniejszenie zanieczyszczenia ziemi, takie jak odnawialne źródła energii lub ograniczenie transportu wysokoemisyjnego. To pierwsze rozwiązanie zyskuje rzesze zwolenników na terenie całej Polski. Jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi OZE jest fotowoltaika, czyli proces wytwarzania energii elektrycznej polegający na zjawisku konwersji promieniowania słonecznego w prąd elektryczny.

Rynek Fotowoltaiki w Polsce

Według Instytutu Energetyki Odnawialnej rynek energii słonecznej jest najszybciej rozwijającą się odnogą spośród wszystkich odnawialnych źródeł energii w Polsce. Pod koniec 2019 roku łączna moc zainstalowanych paneli fotowoltaicznych wyniosła 1500 MW, podczas gdy w połowie 2020 roku było to już 1950 MW. Wiąże się to z faktem, iż coraz większa liczba osób (zarówno konsumentów indywidualnych, jak i przedsiębiorców) decyduje się na instalację paneli fotowoltaicznych, licząc na redukcję wydatków związanych z energią elektryczną. Pod względem tempa wzrostu mocy zainstalowanej, Polska zajmuje wysokie 5 miejsce w Europie. Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż liczba prosumentów, czyli osób, które jednocześnie zużywają i produkują energię, wzrosła w przeciągu ostatnich 5 lat o 11000% i osiągnęła liczbę ponad 450 tys.

Otovo - skandynawski gracz na polskim rynku fotowoltaiki

W 2020 roku na rynek Polski wszedł norweski startup Otovo, który planuje zostać liderem w sprzedaży paneli na krajowym rynku. Obecnie firma notowana jest na giełdzie w Oslo, gdzie zebrała 35 mln euro. Dla norweskiej firmy Polska jest 6 krajem na rynku europejskim - poza Polską firma działa w Norwegii (gdzie ma 50% udziałów w krajowym rynku), Szwecji (5-10% udziału), Francji (3% udziałów), Hiszpanii (5-10% udziałów) oraz we Włoszech.

Sposób działania

Dzięki nowoczesnemu modelowi biznesowemu Otovo ma znaczącą przewagę nad innymi firmami działającymi na rynku fotowoltaicznym. Zbieranie informacji niezbędnych do instalacji paneli słonecznych nie wymaga wizyty przedstawiciela firmy instalacyjnej w domu, ponieważ Otovo przygotowuje ofertę na podstawie zdjęć przesłanych przez klienta oraz zdjęć satelitarnych. Dzięki temu Otovo jest w stanie zapewnić konkurencyjne ceny przy użyciu wysokojakościowych komponentów. Otovo zapewnia 10 lat gwarancji na wszystko, łącznie z montażem, oprócz standardowych gwarancji producenta, np. 25 lat gwarancji na uzysk energii z paneli. Warto podkreślić, że norweskiej firmie zależy przede wszystkim na jakości w atrakcyjnej cenie. W związku z długimi gwarancjami oraz leasingiem w swojej ofercie Otovo nie może sobie pozwolić na słabą jakość, ponieważ częste naprawy wiązałyby się ze spadkiem lub nawet brakiem rentowności, na które notowana na giełdzie spółka nie może sobie pozwolić.

Leasing konsumencki

Obecnie norweska firma wchodzi na Polski rynek z nową ofertą leasingu konsumenckiego fotowoltaiki bez konieczności wnoszenia wkładu własnego. Przedstawiciele firmy doskonale zdają sobie sprawę z faktu, iż nie każdego stać na wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, zwłaszcza w tak niepewnych czasach. Firma podkreśla, że model, który stosuje, czyli popularny w Stanach Zjednoczonych "Solar as a Service", przyczynił się do olbrzymiego wzrostu popularności fotowoltaiki na tamtejszym rynku. Dzięki tej ofercie przeciętne gospodarstwo domowe będzie miało możliwość wynajęcia paneli nawet za kwotę 99 PLN miesięcznie w przypadku mocy 3 kWp czy  155 PLN dla mocy 5 kWp. Dodatkowo oferta leasingu Otovo zakłada brak konieczności wpłacania jakiejkolwiek zaliczki. Według wyliczeń firmy każdy klient wynajmujący instalację zamiast kupowania energii elektrycznej, zaoszczędzi ok. 20% w stosunku rocznym. Leasing konsumencki fotowoltaiki będzie realizowany z własnego kapitału firmy bez pośrednictwa banków. Użytkownik będzie miał możliwość wykupienia instalacj,i jak również dokonania cesji na nowego właściciela domu. Na cały 20-letni czas trwania umowy firma zapewnia pełną gwarancję na instalację. Co równie istotne, Otovo oferuje znaczące benefity dla pierwszych 100 klientów na polskim rynku m.in. 15% zniżki na całkowity koszt umowy.