Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy warto kupić maszynę polerską?

maszyna polerska
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Maszyny polerskie to produkty, które są rzeczą obowiązkową każdego miłośnika autodetailingu. Czy jednak naprawdę warto je kupować? Sprawdź, czym są te maszyny, do czego służą i jakie rodzaje tych urządzeń są dostępne w sklepach! Przekonaj się, czy potrzebujesz takiego urządzenia, a jeśli tak, wybierz idealny model do swoich potrzeb!

Czym są maszyny polerskie?

Maszyny polerskie to specjalne urządzenia, których zadaniem jest wykonywanie korekty lakieru. Potocznie nazywa się ten zabieg „polerką”. Polega ona na usunięciu powstałych rys na karoserii pojazdu. Maszyny tego typu są w stanie zniwelować nawet głębsze uszkodzenia powstałe na lakierze, np. zarysowania po kluczach czy lekkie otarcia spowodowane kontaktem z innymi przedmiotami. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie rodzaje zarysowań można usunąć za pomocą maszyny polerskiej. Powodzenie korekty zależy w dużej mierze od głębokości uszkodzenia powstałego na lakierze.

Maszyna polerska a ręczne polerowanie

Wiele osób, aby nie wydawać dodatkowych pieniędzy, stara się usunąć rysy z karoserii za pomocą specjalnych preparatów (mleczek i past polerskich) i ręcznego polerowania z wykorzystaniem np. mikrofibry. Niestety to rozwiązanie sprawdza się tylko w przypadku małych, płytkich, pojedynczych uszkodzeń. Przy większej ilości uszkodzeń bądź głębszych rys, tego typu polerowanie nie przyniesie oczekiwanych efektów.

W przypadku głębszych rys należy postawić na działanie maszyny polerskiej. Ręcznie, nawet bardzo się starając, nie jesteśmy w stanie uzyskać takiego efektu, jak przy pomocy tego urządzenia. Dobrej jakości maszyna polerska umożliwia szybkie pozbycie się zarysowań z lakieru, co przywraca karoserii samochodu świeży wygląd. Użycie sprzętu tego typu dobrze sprawdza się także przed sprzedażą pojazdu. W krótkim czasie można przywrócić blask i prezencję auta, co zapewni mu lepszą cenę.

Rodzaje maszyn polerskich

Decydując się na zakup maszyny polerskiej, musisz zastanowić się nad odpowiednim modelem. Na rynku dostępne jest kilka rodzajów urządzeń tego typu. Różnią się one budową, rozmiarem i sposobem działania. Ważne jest to, aby dostosować maszynę do swoich potrzeb. Dzięki temu będzie można ją użytkować przez wiele lat, ciesząc się jej działaniem i funkcjonalnością.

Na uwagę zasługują m.in. maszyny polerskie przeznaczone do trudno dostępnych miejsc. Charakteryzują się zmniejszonymi rozmiarami i padami o różnej twardości. Ułatwiają pracę i minimalizują ryzyko powstania uszkodzeń lakieru w trakcie polerowania.

Ze względu na zasadę działania, możemy wyróżnić trzy rodzaje maszyn polerskich:

  • Rotacyjne – inaczej zwane „obrotowymi”. Wykorzystane są głównie do usuwania głębokich rys i mocno zniszczonych lakierów. Charakteryzują się dużą mocą, dzięki czemu bardzo dobrze usuwają uszkodzenia powstałe na karoserii;
  • Dual Action – ta maszyna polerska dostępna jest również pod nazwą „orbitalna”. Jest bezpieczniejszą alternatywą modelu rotacyjnego. Poleca się ją dla początkujących i do prac wykończeniowych na lakierze;
  • Planetarne – działają w ruchu oscylacyjnym. Charakteryzują swoją wydajnością, szybką pracą i ergonomią. Ten rodzaj urządzenia łączy w sobie zalety maszyn rotacyjnych i Dual Action. Dzięki czemu stanowią dobrą alternatywę do opisanych powyżej modeli.

Podsumowanie

W obecnych czasach maszyna polerska jest nieodłącznym akcesorium każdego studia detailingowego i osób zajmujących się korektą lakierów samochodowych. Na rynku dostępne są liczne modele, które różnią się m.in. wielkością, zasadą działania czy przeznaczeniem. Dobrej jakości urządzenia od renomowanych producentów można kupić już za kilkaset złotych. Dzięki temu wejście w świat detailingu nie jest trudne czy bardzo kosztowne.