Opona stanowi jedyny punkt styku samochodu z jezdnią, po której się porusza. Oznacza to więc, że jej rola jest bardzo ważna dla naszego komfortu, a także bezpieczeństwa podróżowania. Wielu kierowców szukając nawet niewielkich oszczędności, postanawia nie zmieniać opon wraz z nastaniem wiosny. Tłumaczenie tej decyzji kwestiami finansowymi, potrzebą oszczędzania oraz twierdzeniem, że sezon letni bywa krótki, w pewnym stopniu są zasadne. Jednak czy w rzeczywistości nie ma znaczenia, czy poruszamy się na oponach letnich, czy zimowych? Czy panujące latem warunki atmosferyczne wpływają na prowadzenie naszego samochodu? Tego wszystkiego dowiecie się Państwo z dalszej części tego artykułu.
Czy jazda na oponach zimowych latem jest niebezpieczna?
Wbrew pozorom jazda na zimówkach w lecie może być dla nas bardzo niebezpieczna. Opony zimowe w przeciwieństwie do letnich, wykonane są z bardzo miękkiej mieszanki gumy. Oznacza to, że bieżnik opony w wysokich temperaturach nie może pracować wydajnie. Każdy, kto jeździ w lecie na oponach zimowych, z pewnością kojarzy sytuację, gdy w ciasnym zakręcie lub na rondzie słyszalny jest głośny pisk. W żadnym razie nie oznacza on tego, że nasza opona jest przyczepna. Jest to dla nas znak, że mieszanka gumy, z której zbudowana jest opona, zaczyna się odrywać od jezdni.
Tak więc co nam grozi podczas jazdy na zimówkach latem? Opona zimowa nie jest w stanie wydajnie pracować w temperaturach powyżej 10 stopni Celsjusza. Zbyt miękka opona może doprowadzić nas do sytuacji, gdy auto nagle wpadnie w poślizg. Jest to szczególnie niebezpieczne przy większych prędkościach, gdyż auto na oponach zimowych może zachowywać się bardzo nieprzewidywalnie. Opona zimowa przy wysokich temperaturach, pomimo swojej miękkości, traci bardzo dużo z przyczepności.
Warto również pamiętać, że zimówki mają zupełnie inaczej zaprojektowany bieżnik. Jego struktura przeznaczona jest to radzenia sobie ze śniegiem czy lodem, a nie z suchym asfaltem. Szczególnie niebezpieczna może się jednak okazać sytuacja, gdy na jezdni znajduje się dużo wody. Najczęściej dochodzi do tego podczas ulewnych, letnich opadów oraz burz. Opona zimowa nie jest w stanie odprowadzić wystarczająco dużo wody, co może powodować powstanie zjawiska aquaplaningu. Jest to nic innego jak powstanie pod oponą poduszki wodnej, która zmniejsza lub całkowicie uniemożliwia jej kontakt z nawierzchnią. Auto zachowuje się wtedy jak podczas jazdy po lodzie lub innej, luźnej nawierzchni.
Czy można dostać mandat za opony zimowe latem?
Obecnie taryfikator nie przewiduje mandatów za stosowanie zimowego ogumienia podczas sezonu letniego. Ukarani mandatem możemy jedynie zostać, kiedy wysokość bieżnika opony będzie niższa niż 1,6 mm. Dotyczy do także sytuacji, gdy na oponie widoczne gołym okiem są różne uszkodzenia, np. wybrzuszenia, pęknięcia jej struktury, wystające druty oraz nierównomierne jej zużycie.
Pomijając kwestie mandatów, warto zmienić opony z zimowych na letnie, biorąc pod uwagę posiadane przez nas ubezpieczenie AC. Firmy ubezpieczeniowe bardzo często w umowach zawieranych ze swoimi klientami zaznaczają, że jeśli samochód nie był dostosowany do obecnie panujących warunków atmosferycznych, to wypłata należności tytułem ubezpieczenia może zostać znacznie zredukowana, lub nawet całkowicie anulowana.
Czy można jeździć cały rok na oponach zimowych?
Oprócz wcześniej wymienionych kwestii bezpieczeństwa, dochodzą także elementy komfortu jazdy. Opona zimowa w lecie jest dużo bardziej głośnia niż letnia. Dźwięk związany z jej pracą w wysokich temperaturach może być bardzo uciążliwy, szczególnie przy dłuższych trasach i wyższych prędkościach. Szum dochodzący do ucha kierowcy może doprowadzić do jego szybszego zmęczenia, a dla pasażerów będzie on po prostu trudny do wytrzymania.
Do tego dochodzą także kwestie ekonomiczne. Opona zimowa w lecie zużywa się znacznie szybciej niż letnia. Oznacza to, że nawet jeśli zaoszczędzimy na wymianie opon z zimowych na letnie lub zakupie opon letnich, to musimy liczyć się z tym, że opony zimowe używane przez cały rok mogą ulec zniszczeniu w bardzo krótkim czasie. Oszczędności, które początkowo osiągniemy, będą więc bardzo mylące.
Lepiej na oponach zimowych latem, niż na letnich w zimie
Zwolennicy jazdy na oponach zimowych latem stwierdzą, że lepiej jeździć cały rok na zimówkach, niż na letnich. Jest to oczywiście prawdą, ponieważ opona letnia w zimie całkowicie nie spełnia swojej funkcji i niesie za sobą znacznie większe ryzyko niebezpieczeństw niż sytuacja odwrotna.
Pamiętajmy jednak, że od opon zależy nasze zdrowie i życie. Jest to więc bez wątpienia jeden z tych elementów, na których nigdy nie powinniśmy oszczędzać. Obecnie na rynku dostępnych jest tak wiele opon od różnych producentów, że z pewnością każdy znajdzie odpowiedni produkt do swoich potrzeb w dobrej cenie. Zachęcamy więc wszystkich Państwa do sezonowej wymiany opon we własnych samochodach oraz do dbania o bezpieczeństwo na drodze! Rekomendujemy korzystanie z autoryzowanych serwisów jak Bosch Car Service
Jak dobrać właściwe opony?
Potrzebujesz kupić nowy komplet opon? Zapytaj w Bosch Car Service, gdzie doradcy pomogą Ci wybrać odpowiedni rozmiar i typ opon. Skorzystaj z wyszukiwarki serwisów samochodowych. Umów się na sezonową wymianę opon!
Zachęcamy wszystkich Państwa do sezonowej wymiany opon we własnych samochodach oraz do dbania o bezpieczeństwo na drodze!