© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy na lawetę można zabrać każdy samochód?

Laweta
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Gdy samochód odmówi posłuszeństwa, jego przetransportowanie do mechanika może stać się nie lada wyzwaniem. Holowanie nie zawsze wchodzi w grę. Czasem jedynym możliwym rozwiązaniem jest laweta. Czy można na nią zabrać każdy samochód? Rozwiewamy wątpliwości!

Laweta – jaki samochód można na nią zabrać?

Awaria samochodu przytrafia się najczęściej w najmniej spodziewanym momencie. Wówczas aby przetransportować pojazd do mechanika, zazwyczaj trzeba wezwać lawetę. Wbrew pozorom nie służy ona wyłącznie do przewozu niesprawnych aut. Laweta jest wykorzystywana także do transportu sprawnych samochodów, np. z zagranicy. To, w jakim stanie technicznym znajduje się pojazd, ma więc drugorzędne znaczenie. Co zatem się liczy?

Najważniejsze są dwa parametry techniczne – waga i wymiary samochodu. Nie mogą one przekraczać ładowności i rozmiarów lawety. Co więcej, jeśli lawetę ma ciągnąć auto osobowe, jej rzeczywista masa nie może przekraczać masy pojazdu ciągnącego. Należy również zadbać o to, aby ciężar spoczywający na haku holowniczym nie był wyższy niż dopuszczalna wartość nacisku. Informacja o tym znajduje się na tabliczce znamionowej haka. To ważne ze względu na fakt, że 10 proc. rzeczywistej wagi lawety wraz z pojazdem spoczywa na haku.

Kolejnym ważnym aspektem jest prawidłowe zamocowanie pojazdu już na lawecie. W tym celu wykorzystuje się pasy mocujące. Żeby spełniły one swoją funkcję zabezpieczającą, nie mogą być przetarte, a ich klamry muszą działać bez zarzutu. Należy je zamocować na minimum trzy koła, a najlepiej na cztery. Dodatkowo można spiąć opony specjalnymi pasami lub podłożyć podkładki pod koła. Zapobiegnie to ewentualnemu stoczeniu się pojazdu.

Laweta może posłużyć do transportu praktycznie każdego samochodu. Warunek jest jeden – jego waga i wymiary nie mogą przekraczać parametrów technicznych lawety. Należy o tym pamiętać, aby uniknąć niespodzianek i w bezpieczny sposób przetransportować auto. Warto też zaufać specjalistom od holowania i zdać się na ich doświadczenie.

Potrzebna pomoc drogowa? Zadzwoń: laweta Poznań

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry