Pojęcia transport i spedycja są często ze sobą mylone i niesłusznie stosowane zamiennie. Choć w obszarze TSL są jak najbardziej ze sobą powiązane, to zakres działań każdego z nich różni się. W dzisiejszym artykule dokładnie wyjaśnimy, czym jest transport i spedycja, a także, co je łączy, a co dzieli.
Czym jest transport?
Transport wchodzi w skład działań spedycyjnych i polega na odpłatnym świadczeniu usług przewozu ludzi i towarów z punktu A do punktu B. Odbywa się z wykorzystaniem rozmaitych środków drogą lądową, wodną i powietrzną, które w zależności od potrzeb, łączy się w formę intermodalną. Firmy świadczące usługi transportu krajowego i międzynarodowego zobowiązane są do spełniania określonych wymagań. Najważniejszym dokumentem jest certyfikat kompetencji zawodowych kierowcy lub specjalisty, który zarządza transportem.
Zakres działań spedycyjnych
Spedycja obejmuje szeroki zakres czynności związanych z transportem. Jak wyjaśnia Warentrans świadczący usługi transportowe, działania dotyczące spedycji oznaczają zaplanowanie i realizację czynności związanych z organizacją przewozu. Jedną z najważniejszych jest dobór odpowiedniego środka transportu, ustalenie optymalnej trasy, a także terminów odbioru przesyłki oraz jej dostarczenia. Należą do nich również przygotowanie przesyłki poprzez odpowiednie zapakowanie i oznakowanie, wystawienie listu przewozowego czy dopełnienie formalności związanych z ubezpieczeniem ładunku na czas przewożenia. Dodatkowo spedytor odpowiedzialny jest za przygotowanie dokumentów do odprawy celnej oraz wykonanie cesji praw.
Do zadań spedytora należy zorganizowanie przesyłki, która pozwoli nie tylko na bezpieczny i terminowy transport, ale również zgodny z prawem. Przewóz wielu towarów, w tym ADR, materiałów budowlanych czy towarów chłodniczych wiąże się z koniecznością rygorystycznego przestrzegania przepisów, których dopilnowuje spedytor.
Czym różnią się transport i spedycja?
Wyjaśnienie pojęć jasno obrazuje, że transport i spedycja różnią się zakresem działań i obowiązków. Z uwagi na większą ilość czynności wykonywanych przez spedytora, ponosi on znacznie większą odpowiedzialność, która wybiega poza same usługi transportowe. Przewóz towarów krajowych i międzynarodowych nie byłby możliwy bez odpowiedniego przygotowania i zaplanowania. Dzięki spedycji przebiega sprawnie i zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce i poza jej granicami bez względu na rodzaj i rozmiar transportowanych towarów.