Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Dlaczego w katalizatorach stosowane są metale szlachetne?

katalizator
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Katalizatory samochodowe pełnią istotną funkcję – ograniczają ilość szkodliwych spalin, które przedostają się do powietrza. W ostatnim czasie mówi się o nich coraz więcej ze względu na częste kradzieże. Co sprawia, że katalizatory padają łupem złodziei? Dlaczego w katalizatorach stosowane są metale szlachetne? W jaki sposób są one odzyskiwane z katalizatorów? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Funkcja metali szlachetnych w katalizatorze

Katalizator, czyli inaczej reaktor katalityczny, to część układu wydechowego samochodów osobowych. Jego zadaniem jest zmniejszenie ilości szkodliwych spalin, które wydobywają się podczas pracy silnika z rury wydechowej. Dawniej katalizatory nie zawsze znajdowały się samochodach. Obecnie jest to część stosowana we wszystkich modelach, ze względu na coraz bardziej rygorystyczne normy dotyczące emisji spalin.

Aby katalizator mógł spełniać swoją funkcję, czyli skutecznie zmniejszać ilość spalin emitowanych do atmosfery, musi zawierać w sobie metale szlachetne. To one są odpowiedzialne za usuwanie szkodliwych dla środowiska substancji chemicznych. W katalizatorach znajdują się takie metale szlachetne jak platyna, rod i pallad. Ich zawartość w danym katalizatorze waha się zwykle od 0.2 do 0.5%.

Choć zawartość metali szlachetnych w katalizatorze może wydawać się niewielka, należy pamiętać o tym, że są to bardzo cenne metale. Dla przykładu na początku 2022 roku uncja palladu była wyceniana na ponad 1890 dolarów, podczas gdy złoto warte było około 1790 dolarów. Platyna jest metalem tańszym, bo wartym w tamtym momencie około 950 dolarów za uncję. Cena rodu natomiast robi ogromne wrażenie. Cena jednej uncji to ponad 16000 dolarów.

Odzyskiwanie metali szlachetnych z katalizatorów

Zepsuty lub niepotrzebny katalizator najlepiej sprzedać w skupie złomu. Jednym z polecanych punktów jest firma Schredder. Możemy liczyć tam na atrakcyjną wycenę i profesjonalną obsługę zgodną z zasadami bezpieczeństwa. Katalizator, który trafi do skupu, zostanie poddany recyklingowi, podczas którego odzyskane zostaną z niego zawarte w nim metale szlachetne.

Metale szlachetne są odzyskiwane z katalizatorów na kilka sposobów. Najpopularniejszym z nich jest ten z użyciem pompy magneto-hydrodynamicznej, oznaczanej często w skrócie MHD. Podczas procesu odzyskiwania metalowe części umieszczane są w kanale, który wprawia je w ruch. Na skutek tego powstaje strumień ciekłego metalu, który wypłukuje cenne metale szlachetne z katalizatora. Odzyskanie platyny, rodu czy palladu wymaga więc fachowej wiedzy i specjalistycznych urządzeń.