Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zarządzanie wynajmem – jak to wygląda w praktyce?

wynajem mieszkania
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Nieruchomości to wciąż jedna z najlepszych lokat kapitału i sposobów pomnażania majątku – wynajem mieszkania zapewnia comiesięczny spory zastrzyk gotówki. Cały proces związany z wynajmem nie jest jednak prosty – wymaga od właściciela czasu i energii. Na szczęście można go zlecić wyspecjalizowanej firmie. Sprawdź, jak wygląda zarządzanie wynajmem przez ekspertów.

Przygotowanie mieszkania do wynajęcia

Gdy zdecydujesz się na nawiązanie współpracy z firmą oferującą zarządzanie najmem, taką jak firma Z NAMI, możesz mieć pewność, że zajmie się ona krok po kroku procesem wynajmu lokalu. Najpierw przygotuje mieszkanie do wynajęcia – zadanie to wymaga odpowiedniej wiedzy i metodologii. Dzięki temu firma jest w stanie tak przygotować lokum, aby zapewniało ono możliwie najwyższe zyski, a jednocześnie bezpieczeństwo najmu dla właściciela.

W ramach tego etapu specjaliści przeprowadzają wizję lokalną i inwentaryzują stan aktualny mieszkania, doradzają w zakresie jego ewentualnego doposażenia czy uatrakcyjnienia wyglądu, a także opracowują i publikują ogłoszenia.

Wybór odpowiedniego najemcy

Dobry najemca jest na wagę złota! Dlatego firma Z NAMI bardzo skrupulatnie podchodzi do etapu wyboru najemcy. Dobiera daną osobę pod uwzględniony profil, weryfikuje ją i dopiero wtedy prezentuje nieruchomość. Po pozytywnej weryfikacji i uzgodnieniu z najemcą szczegółów wynajmu podpisuje z nim umowę, protokół zdawczo-odbiorczy i pobiera kaucję. Stosowanie przez specjalistów własnych, sprawdzonych formatów precyzyjnie określających zasady najmu zapewnia maksymalne zabezpieczenie praw właścicieli.

Bieżąca obsługa wynajętego mieszkania

Firma zapewnia kompleksową obsługę bieżącą najmu mieszkania. Zajmuje się terminową windykacją należności, opłacaniem i rozliczaniem sald związanych z eksploatacją i zużyciem mediów, a także kontrolą stanu lokalu. Po stronie agencji jest też usuwanie ewentualnych usterek, rozwiązywanie bieżących spraw dotyczących eksploatacji lokalu i najmu, jak również dokonywanie koniecznych napraw.

Co istotne, właściciel mieszkania może liczyć na korzyści, jakie zapewnia firma, także w przypadku przerwy w najmie. Wówczas specjaliści nadal zajmują się opłacaniem i rozliczaniem sald związanych z eksploatacją. Koordynują też przeprowadzanie cyklicznych przeglądów.

Rozliczenie zakończonego najmu

Zarządzanie najmem to proces kompleksowy, począwszy od poszukiwania najemcy, aż po rozliczenie zakończonego wynajmu. W momencie zakończenia najmu specjaliści wdrażają procedurę mającą na celu rozliczenie z najemcą wszystkich potencjalnych kosztów związanych z najmem. Dokonują odpowiednich czynności formalno-prawnych, które prowadzą do wyegzekwowania w imieniu właściciela należności przed fizycznym i formalnym zakończeniem najmu.

W zakres zadań firmy wchodzi też inwentaryzacja stanu lokalu i ewentualne rozliczenie z najemcą ponadnormatywnego zużycia mieszkania. Eksperci zajmują się spisaniem stanu liczników i kalkulacją kosztów związanych z rozliczeniem mediów. Sprawdzają salda opłat eksploatacyjnych i finalnie rozliczają kaucję.