Logistyka skandynawskich kominków

 

Każdy, kto spędził urlop w Skandynawii, zna charakterystyczny styl matowych, czarnych kominków firmy Aduro. O to, aby kominki te mogły znaleźć się w domach na terenie całej Europy, dba działający globalnie operator logistyczny – firma Dachser.

Kominki firmy Aduro produkowane są na Słowacji i Węgrzech. Sprzedawane są w całej Europie, w sklepach z artykułami dla majsterkowiczów takich jak Bauhaus, Hornbach i Leroy Merlin, a także za pośrednictwem mniejszych sklepów specjalistycznych. Aby połączyć tak złożone kanały sprzedażowe, firma Aduro długo poszukiwała odpowiedniego partnera do zarządzania logistyką. W 2010 roku zdecydowała się na nawiązanie współpracy z firmą Dachser.

Rozbudowana sieć połączeń
W podjęciu tej decyzji pomogły dwa czynniki: wiedza firmy Dachser na Słowacji na temat logistyki kontraktowej oraz węzeł logistyczny Dachser Eurohub w Lozorno, nieopodal Bratysławy. Stąd kominki szybko trafiają do każdego zakątka Europy. Słowacka platforma zapewnia optymalne połączenie, zwłaszcza z dynamicznie rozwijającymi się rynkami na wschodzie i południowym wschodzie Europy. Henrik Hansen, dyrektor ds. logistyki w firmie Aduro, nie kryje zadowolenia – „Zaopatrujemy szereg sklepów budowlanych, a zamówienia obejmują najczęściej od jednej do czterech palet. Dzięki swojej rozbudowanej ogólnoeuropejskiej sieci, firma Dachser jest dla nas idealnym partnerem” – wyjaśnia.

Dachser w obsłudze logistyki kominków Aduro stosuje szereg innowacyjnych rozwiązań. Słowacki zespół firmy Dachser pod przewodnictwem Marka Ondrejcaka, kierownika sprzedaży, aby zoptymalizować transport kominków opracował specjalne, indywidualne rozwiązanie dotyczące procesu pakowania. W efekcie firma Aduro przesunęła całość swoich operacji logistycznych z Danii i Niemiec do Bratysławy. Zakłady produkcyjne głównych dostawców znajdują się teraz w niewielkiej odległości, a produkcja i transport są bezpośrednio koordynowane.

Elastyczne dostosowanie ilości produktów
Ponieważ sprzedaż takich produktów jak kominki podlega znacznym wahaniom sezonowym, elastyczność była dla duńskiej spółki istotnym kryterium przy wyborze europejskiego partnera logistycznego. „W szczytowym okresie, na przykład na początku sezonu zimowego, przechowujemy w naszym magazynie nawet 1500 palet dla firmy Aduro. Aby umożliwić realizację pilnych i terminowych dostaw, często musimy szybko korygować liczbę produktów” – mówi Marek Ondrejcak, kierownik sprzedaży Dachser. Jeżeli na przykład jakaś francuska sieć sklepów budowlanych doda produkty firmy Aduro do swojej oferty, Dachser jest w stanie szybko dostarczyć większą liczbę kominków do Francji i zapewnić ich lokalną dystrybucję. W razie spadku popytu w kolejnym roku, można w sposób elastyczny wykonać ponowną dystrybucję do innych krajów. Firma Dachser ma ustalone okna czasowe z 18 000 sklepów budowlanych w całej Europie, dzięki czemu może realizować dostawy codziennie, tym samym unikając opóźnień, przerw w dostawie i w efekcie utraty przychodów.

Dachser DIY Logistics
Usługa Dachser DIY Logistics jest skierowana do dostawców marketów typu dom i ogród. Polega na dostarczeniu przesyłek do sieci marketów budowlanych oraz świadczeniu szeregu usług dodatkowych, w tym merchandisingu na terenie sklepu. Wyjątkowość usługi polega na tym, że operator dostarcza produkty bezpośrednio na półki, a nie na rampę sklepu. „Aduro jest przykładem jednej z wielu firm korzystających z wieloletniego doświadczenia Dachser w sektorze budowlanym” – mówi Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce. „Regionalni menadżerowie usługi Dachser DIY Logistics oferują cenne wskazówki dotyczące wymagań logistycznych sklepów budowlanych, przydatnych zwłaszcza przy wejściu na nowe rynki” – dodaje. W 2011 roku Dachser, międzynarodowy operator logistyczny, wygenerował obrót
w wysokości 4,3 miliarda Euro, zatrudniając 21000 pracowników w 315 oddziałach na całym świecie. Firma dostarczyła 49,3 miliony przesyłek o łącznej wadze 37,1 milionów ton.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Positive SSL