© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wynajem serwerowni — kiedy to się opłaca?

Serwerownie mobilne
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Każda firma powinna zadbać o zabezpieczenie danych. W tym celu budowane są specjalne serwerownie, które pozwalają zadbać o bezpieczeństwo wszystkich informacji. Co jednak wybrać: pomieszczenie stacjonarne w budynku firmy, czy profesjonalnie wyposażoną serwerownię mobilną umieszczoną w specjalnych kontenerach? Czy wyposażenie tych dwóch przestrzeni bardzo się od siebie różni? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Czym są usługi kolokacji serwerów?

Każda firma przetwarza niezwykle dużą ilość danych. Pracownicy codziennie korzystają z sieci, by wypełniać zadania zapewniające ciągłość przedsiębiorstw. Obecnie coraz częściej pojawia się konieczność budowania profesjonalnych serwerowni. Pomieszczenia tego typu mogą znajdować się w budynkach firmy. Niestety nie zawsze jest taka możliwość. Czasami firmy nie są w stanie wygospodarować dodatkową przestrzeń, która spełnia wszystkie normy pozwalające na budowę serwerowni wraz z całym wyposażeniem. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad kolokacją, czyli outsourcingiem zewnętrznych serwerowni. Pomieszczenia tego rodzaju buduje się przy użyciu kontenerów zapewniających pełną ochronę komputerów przed wstępem niepożądanych osób.

Kiedy warto zdecydować się na wynajem serwerowni mobilnych?

Serwerownie mobilne stają się coraz bardziej popularne głównie ze względu na koszty. Nawet jeśli w budynku firmy znajduje się wolna przestrzeń, nie oznacza, że nadaje się na budowę serwerowni. W niektórych przypadkach dostosowanie pomieszczenia do norm bezpieczeństwa oraz instalowanie wszystkich systemów zabezpieczających okazuje się niezwykle kosztowne. W pewnym momencie tańsze jest wynajęcie serwerowni mobilnej. Warto pamiętać, że serwerownia nie może być mała. Musi się w niej znaleźć różnorodne wyposażenie, nie tylko komputery. Specjaliści z firmy PERANEK zajmującej się budowie serwerowni mobilnych i stacjonarnych wymienią takie sprzęty jak:

W każdej serwerowni muszą znaleźć się profesjonalne i rozbudowane systemy bezpieczeństwa. Komputery w takich miejscach działają 24 godziny na dobę, a to wymaga odpowiednich warunków. Potrzebne są zatem systemy chłodzenia, klimatyzacja oraz pełna infrastruktura przeciwpożarowa. To wszystko zajmuje sporo miejsca. Nie zawsze można wybudować taką serwerownię w już istniejącym budynku, a przebudowa istniejących pomieszczeń może znacznie nadwyrężyć firmowy budżet.

Kiedy wynajem serwerowni bardziej się opłaca?

Wynajem serwerowni opłaca się szczególnie w małych firmach. Oprócz kosztów za cały sprzęt trzeba także zapłacić za prąd i łącza internetowe. Ich zakup jest tańszy w przypadku wielkich firm, które zamawiają je hurtowo. W takiej sytuacji koszty nie są aż tak wygórowane, jak przy małych serwerowniach. Może się zatem okazać, że wynajem serwerowni mobilnej jest po prostu tańszy niż budowa od podstaw pomieszczenia stacjonarnego. Serwerownie mobilne pozwalają także na swobodną rozbudowę pomieszczeń, czego nie można zrobić w przypadku zamkniętych przestrzeni w budynkach. Dlatego firmy, które chcą się rozwijać, częściej decydują się na serwerownie mobilne z pełną obsługą serwisową.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry