Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jakie zabezpieczenia powinna mieć każda strona internetowa?

Wysokiej jakości hosting
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Cyberataki są wielką zmorą posiadaczy stron internetowych. Aby uniknąć utraty wrażliwych danych warto zabezpieczyć witrynę. Z naszego poradnika dowiesz się, jakie zabezpieczenia powinna mieć strona internetowa i jakie kroki warto wykonać, aby czuć się bezpieczniej.

Czy warto zabezpieczać stronę internetową?

Odpowiedź brzmi - zdecydowanie tak! Zabezpieczenie strony internetowej jest kluczowe, ponieważ chroni przed bezpośrednimi atakami hackerskim, a także złośliwym oprogramowaniem.  W innym wypadku możemy spotkać się z bardzo przykrymi konsekwencjami takimi jak kradzież wrażliwych danych, a nawet usunięcie strony internetowej. Na szczęście można tego uniknąć wykonując kilka prostych kroków. W tym poradniku podpowiemy, jakie zabezpieczenia warto wprowadzić, aby zwiększyć bezpieczeństwo witryny.

Co zrobić by zabezpieczyć stronę WWW?

Korzystaj z profesjonalnych usług hostingowych

Wybór odpowiedniej firmy hostingowej to bardzo ważny element w utrzymaniu strony internetowej. Przy wyborze dostawcy tej usługi warto zwrócić uwagę, aby oferta gwarantowała takie elementy jak:

 • dyski i procesory dla rozwiązań serwerowych
 • redundantne łącza
 • wsparcie biura obsługi klienta
 • codziennie backupy danych
 • oprogramowanie antywirusowe
 • zaawansowany firewall
 • zabezpieczenia anty DDoS

Ponadto istotne jest, aby oferta uzupełniona była w chociażby:

 • zaawansowany system antymalware
 • możliwość tworzenia dodatkowych kopii bezpieczeństwa
 • darmowe certyfikaty SSL
 • dedykowaną konfigurację dla popularnych systemów CMS jak WordPress, Joomla czy Drupal

Jeśli zatem korzystasz np. z WordPress to warto zakupić hosting dla WordPress, który w cenie gwarantuje cały szereg zabezpieczeń.

Zainstaluj certyfikat SSL

Posiadanie certyfikatu SSL to absolutne "must have" dla każdego posiadacza strony internetowej. Certyfikat SSL odpowiada za szyfrowanie danych, które są przesyłane przez przeglądarkę do serwera. To powoduje, że osoby trzecie nie będą miały wglądu w te dane. Tego typu zabezpieczenie jest oferowane zazwyczaj w pakiecie z hostingiem internetowym, ale także można zakupić taki certyfikat osobno jeśli Twój dostawca nie gwarantuje darmowych certyfikatów SSL w ramach usługi hostingowej. Uruchomienie SSL jest możliwe zazwyczaj z poziomu panelu administracyjnego konta hostingowego. Po uruchomieniu przeglądarki, przed adresem strony internetowej powinien znaleźć się skrót https:// i zielona kłódka.

Ustaw dobre hasło

To może wydawać się banalne, ale niezbyt skomplikowane hasło może doprowadzić do włamania na stronę. Przede wszystkim, hasło nie może być używane w innych witrynach. Jeśli masz problem z wymyśleniem odpowiednio skomplikowanego ciągu liter i cyfr, to skorzystaj z generatora haseł. Takie oprogramowanie jest w stanie stworzyć niezwykle silne hasła, które będą praktycznie nie do złamania.

Aktualizuj aplikacje i wtyczki na bieżąco

W niektórych wersjach systemów CMS (np. WordPress) pojawiają się luki związane z bezpieczeństwem. Hakerzy mogą je wykorzystać, aby dostać się do Twojej strony internetowej. Dlatego tak ważne jest dbanie o regularne aktualizowanie CMS-a. Zwykle producent wysyła powiadomienia drogą mailową. Dodatkowo warto dbać o aktualizowanie wtyczek znajdujących się na stronie internetowej. To również pomaga w zapewnieniu bezpieczeństwa.

Twórz regularne kopie zapasowe

Wykonywanie kopii zapasowych strony internetowej również jest niezwykle istotne. Dlaczego? Jeśli witryna zostanie zainfekowana wirusem lub po prostu przestanie działać, to odtworzenie kopii zapasowej pozwala na przywrócenie jej do pełnej sprawności. Do tworzenia kopii zapasowych można wykorzystać dedykowane oprogramowanie lub warto na ten aspekt zwrócić uwagę przy zakupie hostingu. Dobre firmy hostingowe gwarantują w cenie pakietu hostingowego systematyczny backup danych Twojego konta.

Bezpieczny hosting to kluczowa sprawa do zapewnienia sobie bezpieczeństwa na stronie internetowej. Przede wszystkim pamiętaj, aby wybierać pakiety hostingowe u sprawdzonych dostawców. Tylko w taki sposób będziesz miał pewność, że serwery będą na bieżąco monitorowane i chronione przed złośliwym oprogramowaniem.

Wysokiej jakości hosting korzysta nie tylko z dobrego sprzętu, ale również oprogramowania. Zaawansowana technologia zabezpieczeń np. CageFS jest wykorzystywana w systemie CloudLinux. To sprawia, że każdy klient ma indywidualnie zabezpieczone dane, co uniemożliwia ich zobaczenie przez inne osoby. Na bezpieczeństwo wpływ ma również wysoka wydajność serwera, która jest w stanie wytrzymać duże obciążenia. Całość powinien spełniać dobry system antywirusowy oraz anty-malware.

Wybierając hosting nie zawsze należy kierować się ceną. Sprawdź opinie klientów, a także zobacz na specyfikację hostingu. Usługodawca pisze o stosowanych przez siebie zabezpieczeniach. W ten sposób możesz ocenić, czy rzeczywiście warto inwestować w dany hosting. Dzięki temu już na samym początku otrzymasz darmowy certyfikat SSL oraz szereg zabezpieczeń.

Zabezpieczenie strony internetowej nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać

Podsumowując, zabezpieczenie strony internetowej jest możliwe nawet przez początkującego użytkownika strony internetowej. Wystarczy wypracować dobre nawyki, które przede wszystkim dotyczą ustalania nowych haseł, wykonywania kopii zapasowych, a także regularnego aktualizowania systemu CMS. Dodatkowo należy włączyć certyfikat SSL, który dba o bezpieczeństwo danych. Oczywiście nie należy zapominać o zakupieniu hostingu od sprawdzonego sprzedawcy. Wykonując kilka prostych kroków sprawisz, że strona internetowa będzie odporna na działania hakerów.