Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Szukam pracy jako opiekunka

opiekunka
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Ofert pracy dla opiekunek osób starszych jest wiele. Nowe ogłoszenia co rusz pojawiają się na portalach pośredniczących pracę. Ofert nie brakuje też w firmach i agencjach zajmujących się profesjonalną opieką oraz pośrednictwem pracy dla opiekunek. Sprawdź koniecznie, czy nadajesz się do wykonywania tego zawodu, zanim na poważnie zdecydujesz, że szukasz pracy jako opiekunka.

Praca w opiece – czy jest dla każdego?

„Czy nadaję się do pracy jako opiekunka?” - takie pytanie zadaje sobie niemal każda osoba zastanawiająca się podjęcia zatrudnienia w tym zawodzie. Szczególnie mocno zastanawiają się nad tym te panie, które nie posiadają wcześniejszego doświadczenia. Jednak, czy aby na pewno nie mogą one podjąć pracy bez odpowiedniej praktyki? Otóż mogą!

Doświadczenie w pracy opiekunki jest ważne jak w każdym innym zawodzie, jednak podobnie jak w innych branżach również tu osoby niedoświadczone mogą znaleźć zatrudnienie. Podczas szukania pracodawcy warto jednak wykazać dużą chęć do pracy i zaangażowanie. Bo to właśnie te dwie cechy są bardzo przydatne w pracy opiekunki.

Prócz aktywnej postawy liczą się również konkretne cechy osobowości. Przydają się wysoko rozwinięta empatia i wrażliwość, a także cierpliwość. Pomocna jest także umiejętność szybkiego nawiązywania kontaktów oraz otwartość. W opiece nad seniorami schorowanymi warto wykazać się stanowczością, która może uratować niejedną podbramkową sytuację.

Przygotowując się do roli opiekuna osób starszych, warto znać zasady udzielania pierwszej pomocy. Mieć choćby podstawową wiedzę o chorobach starczych, sposobach żywienia osób w podeszłym wieku i… metodach aktywizacji seniorów. Bo prócz klasycznej opieki, opiekunka zazwyczaj towarzyszy także podopiecznemu w codziennym życiu, spotkaniach z rodziną i przyjaciółmi itp.

Czego spodziewać się w pracy opiekunki osób starszych w Niemczech?

Nie ma co ukrywać, że zdecydowana większość polskich opiekunek chcących pracować w prywatnych domach, decyduje się na wyjazd za granicę. Z kilku powodów, najwięcej z nich obiera kierunek zachodni, a konkretnie Niemcy. Dlaczego właśnie tam? Przede wszystkim z tego powodu, że to nasi najbliżsi sąsiedzi. Sam kraj też bardzo dobrze skomunikowany jest z Polską. Dodatkowo mogą liczyć tam na atrakcyjne zarobki.

O pracę w niemieckiej opiece nietrudno. Wciąż poszukuje się tu nowych pracowników gotowych podjąć się opieki nad schorowanymi rodzicami czy dziadkami. Bo w Niemczech prywatna opieka nad seniorami działa naprawdę dobrze. Można zyskać tu nie tylko zatrudnienie, ale i dobre warunki płacowe oraz komfortowe zakwaterowanie. Zarówno niemieckie rodziny, jak i sami podopieczni cenią polskie opiekunki za przyjazne nastawieniepracowitość i sumienne wykonywanie zadań.

Oczywiście każda sztela jest inna. Decydując się na współpracę ze schorowanym seniorem, trzeba wziąć pod uwagę jego wszystkie ograniczenia, zarówno te fizyczne, jak i emocjonalne. Zresztą nie tylko w opiece nad osobami ciężko chorymi mogą zdarzyć się sytuacje nieprzewidywalne (np. upadek lub zasłabnięcie seniora). Wówczas zawsze warto zachować opanowanie.

Praca w niemieckiej opiece – zalety

Jeśli po przeczytaniu tego tekstu zdecydowałaś się na wpisanie w wyszukiwarce hasła „szukam pracy jako opiekunka”, to chętnie przedstawimy ci również największe korzyści z podjęcia takie zatrudnienia.

Jak już wspomnieliśmy, praca za granicą wiąże się bardzo często z atrakcyjnymi zarobkami i wygodnym zakwaterowaniem. Z reguły opiekunka ma do osobistej dyspozycji pokój wyposażony w prywatną łazienkę bądź mieszka w oddzielnej części domu. Zarówno zakwaterowanie, jak i jedzenie najczęściej są bezpłatne. W zależności od tego, do której części kraju trafi opiekunka, jaki otrzyma zakres obowiązków oraz jaką formę współpracy wybierze (umowa o pracę lub Gewerbe), może liczyć na zarobki rzędu 1200-2100 euro/msc. Oczywiście na wysokość wynagrodzenia ogromny wpływ ma także jej wcześniejsze doświadczenie i umiejętności językowe. Część agencji pośredniczących pracę dodatkowo oferuje także pomoc w znalezieniu transportu, zwrot za kupno biletów i wsparcie koordynatora na miejscu.