© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Budowa i przebudowa sieci telekomunikacyjnych

Budowa i przebudowa sieci telekomunikacyjnych
 |  Redakcja  |  Technologia

Infrastruktura komunikacyjna wykonana z wykorzystaniem najnowszych technologii to podstawa funkcjonowania w dzisiejszych czasach. W XXI wieku zapewnienie szybkiej transmisji danych gwarantuje nie tylko komfortowe warunki korzystania z mediów, ale także przekłada się na sprawne działanie systemów bezpieczeństwa, jak np. sygnalizacji świetlnej na drogach. W budowie okablowania strukturalnego sieci najlepiej sprawdzają się światłowody, które charakteryzuje wysoka prędkość transmisji sygnału i minimalny poziom zakłóceń.

Budowa i przebudowa sieci telekomunikacyjnych

Budowa sieci telekomunikacyjnej zaczyna się od profesjonalnego projektu. Zaplanowanie przebiegu elementów sieci telekomunikacyjnej w optymalny sposób zapewnia zarówno skrócenie czasu wykonania wszystkich niezbędnych prac, jak i mniejszą ilość zużytych zasobów. Korzystanie z komponentów najwyższej jakości znacznie zmniejsza ryzyko awarii, a także owocuje uzyskaniem doskonałych parametrów. To z kolei przekłada się na zadowolenie użytkowników, ponieważ otrzymują usługi zgodne z ofertą.

Przebudowa sieci telekomunikacyjnych bazuje głównie na modernizacji już istniejących instalacji. Kluczowym elementem tego rodzaju prac jest zastąpienie starych komponentów najnowocześniejszymi. Nowe okablowanie strukturalne musi zostać położone w staranny i rzetelny sposób, alby spełniało wysokie normy jakości i zapewniało bezpośredni dostęp do usług przez długi czas. Wykonanie budowy oraz przebudowy sieci telekomunikacyjnych wymaga doświadczenia, wiedzy oraz profesjonalnego zaplecza technicznego.

Wbrew pozorom, przebudowa sieci na potrzeby dewelopera lub drogowców nie jest łatwym zadaniem. Działania w tym zakresie wymagają:

 • Otrzymania warunków technicznych właściciela kanalizacji.
 • Otrzymania warunków technicznych właścicieli kabli telekomunikacyjnych w kanalizacji teletechnicznej danego operatora.
 • Wykonania projektu budowlano-wykonawczego wraz z obsługą geodezyjną i uzyskania wszelkich  niezbędnych zgód i pozwoleń.
 • Wybudowania nowej kanalizacji teletechnicznej na danym odcinku.
 • Przebudowania kabli telekomunikacyjnych do nowej kanalizacji teletechnicznej.
 • Demontażu starej kanalizacji teletechnicznej w raz z kablami.
 • Wykonania dokumentacji powykonawczej.
 • Dokonania odbioru technicznego każdego operatora oraz właścicieli terenu.
 • Złożenia pełnej dokumentacji inwestorowi.

Inwestycje budowlane i drogowe wymuszają zmiany istniejących instalacji

Inwestycje budowlane i drogowe stwarzają konieczność przebudowy istniejących instalacji teletechnicznych – nowopowstałe obiekty muszą zostać podłączone do mediów, włączając w to sieci telekomunikacyjne. Trudno sobie wyobrazić np. placówkę edukacyjną lub budynek mieszkalny  pozbawione linii telefonicznych czy dostępu do Internetu.

Modernizacje i modyfikacje infrastruktur telekomunikacyjnych wymuszają sięgnięcie po nowoczesne rozwiązania – zmiany w projektach, zastosowanie innowacyjnych technologii, a także zaangażowanie eksperckiej kadry, która szybko i efektywnie wykona wszelkie prace techniczne. Przebudowy instalacji wiążą się często z takimi zadaniami, jak spawanie światłowodów – te działania należy wykonać w pełni profesjonalnie, aby zapewnić optymalne parametry świadczonych usług.

Jak poprawnie zaprojektować sieć teletechniczną

Jednym z kluczowych elementów projektu okablowania strukturalnego jest uwzględnienie jego rozbudowy w przyszłości. Równorzędną kwestią jest także uzyskanie maksymalnej wydajności całej sieci. Z tego względu projekt musi wykonać doświadczony profesjonalista.

Najważniejszymi elementami sieci teletechnicznej są:

 • Kanalizacja teletechniczna (sieć podziemna)
 • Słupy kablowe (sieć nadziemna)
 • Szafy, szafki oraz słupki
 • Szafy sprzętowe
 • Szachty kablowe

Kanalizacje teletechniczne buduje się z rur pierwotnych, rur wtórnych oraz rur mikro – te ostatnie służą do przeprowadzania kabli miedzianych lub światłowodów. Słupy kablowe stawia się przy prowadzeniu instalacji nad ziemią. Pozostałe elementy wykorzystuje się do umieszczania łączówek, głowic zakończonych oraz rozprowadzania okablowania.

Planowanie budowy sieci teletechnicznej z uwzględnieniem jej rozbudowy w przyszłości eliminuje ryzyko konieczności tworzenia infrastruktury telekomunikacyjnej od nowa w przypadku potrzeby modernizacji. Dlatego tak ważne jest zaprojektowanie sieci teletechnicznej z punktami styku, dzięki którym montaż dodatkowych kabli lub innych urządzeń, będzie łatwy i szybki.

Profesjonalny projekt zminimalizuje możliwość wystąpienia kolizji lub usterek, które obniżają jakość usług lub całkowicie blokują przepływ danych. Dlatego zlecenie wykonania projektu specjalistom jest tak istotne.

Światłowody gwarantują wysoką jakość i niezawodność przesyłania danych

Światłowody są bez wątpienia najlepszym sposobem na zapewnienie najwyższej jakości usług transmisji danych . Co więcej, inwestycja w sieć światłowodową generuje mniejsze koszty w zakresie produkcji sieci oraz jej utrzymania. Dlaczego? Oto zalety światłowodów, w porównaniu do miedzianego okablowania strukturalnego:

 • Zużywają mniej energii
 • Są tańsze i lżejsze
 • Są odporne na oddziaływanie czynników zewnętrznych (w tym zakłóceń elektromagnetycznych oraz warunków atmosferycznych, takich jak ekstremalne temperatury, opady)
 • Wymagają mniejszej liczby urządzeń do funkcjonowania
 • Zapewniają ultraszybki przesył informacji

Co to oznacza w praktyce? Bardzo szybki transfer danych – aż do 600 Mb / s, stałą wartość transmisji danych oraz stabilność. Kable miedziane są podatne na zakłócenia oraz na wichury, intensywne opady deszczu lub śniegu. Te problemy nie dotyczą sieci światłowodowych. To przekłada się na reputację firmy dostarczającej usługi – w dzisiejszych czasach prędkość Internetu oraz jakość sygnału TV to główne czynniki warunkujące wybór dostawcy przez użytkowników.

Światłowody

Wartel, specjaliści w projektowaniu i montażu infrastruktury telekomunikacyjnej

Dlaczego warto wybrać Wartel? Projektowanie i budowa sieci to procesy wymagające doświadczenia i wiedzy, a także dysponowania najnowocześniejszym sprzętem. Należy mieć jednak świadomość, że w przypadku korzystania z usług wielu innych specjalistów, ich praca kończy się z chwilą oddania gotowej sieci.

Wartel zapewnia najwyższej jakości serwis, dzięki czemu jest w stanie błyskawicznie zlokalizować źródło ewentualnego problemu i naprawić usterkę. Dostępność przez 24 godziny na dobę oraz szybka i sprawna rozbudowa sieci to niewątpliwe atuty firmy Wartel.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry