Jak zaaranżować przestrzeń pomiędzy półkami kuchennymi – poznaj 3 świetne i niebanalne pomysły
Pomiędzy półkami kuchennymi górnymi i dolnymi pozostaje przestrzeń, którą można zaaranżować. W końcu pozostawienie jej jedynie wymalowanej sprawia, że aranżacji brakuje zwykle czegoś ekstra. Zatem w dzisiejszym poradniku podpowiemy jak zaaranżować przestrzeń pomiędzy półkami kuchennymi. Przedstawimy 3 nasze pomysły, ale na początek...
Dlaczego warto zaaranżować przestrzeń pomiędzy półkami kuchennymi?
Zaaranżowany fragment ściany pomiędzy półkami kuchennymi może stanowić dodatkową ozdobę kuchni. Bez wątpienia można go dopasować do frontów kuchennych, tworząc kontrast bądź subtelne podkreślenie designu. Przede wszystkim taka przestrzeń znajduje się bezpośrednio nad blatem, na którym często przygotowuje się posiłki. Jej odpowiednie wykończenie może chronić przed trwałym zabrudzeniem ściany. Zatem takie działanie ma walory estetyczne, ale i praktyczne. Warto zatem przejść do naszych propozycji na zaaranżowanie przestrzeni pomiędzy półkami kuchennymi.
Płyty dibond pomiędzy szafkami kuchennymi – poznaj zalety tego rozwiązania
Nasza pierwsza propozycja to płyty dibond. Pewnie niektórym ta nazwa wiele nie mówi. Jednak jeśli powiemy, że z tego materiału bardzo często wykonuje się podświetlane szyldy reklamowe zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz, to już obraz nieco bardziej się rozjaśni. Płyty dibond na przestrzeń pomiędzy szafkami nie muszą mieć dużej grubości – 2 lub 3 mm w zupełności wystarczy. Są to płyty kompozytowo-warstwowe składające się z dwóch warstw aluminium i warstwy rdzenia polietylenowego. Ten materiał można ozdobić drukiem UV albo okleić folią. Możliwości aranżacji jest naprawdę wiele.
Płyty szklane z drukiem UV – dlaczego warto na nie postawić?
Zamiast płyt stworzonych z aluminium i polietylenu, możesz wybrać płyty szklane na przestrzeń pomiędzy szafkami. Takie rozwiązanie jest niezwykle estetyczne i efektowne. Płyty szklane mają odpowiednią grubość i są wykonane ze szkła hartowanego. Dzięki temu świetnie sprawdzają się w miejscach o podwyższonej wilgotności takich jak łazienka, czy właśnie kuchnia. Takie płyty można poddawać obróbce i drukować na nich wszelakie wzory, a nawet fotografie. Płyty szklane do kuchni montuje się w prosty sposób, stosując odpowiedni dobrze i szybko wiążący się klej. Przy montażu konieczne jest odpowiednie dociśnięcie płyty. Warto podkreślić, że płyty szklane świetnie prezentują się w zestawieniu z połyskującymi frontami szafek. Jednak można je na zasadzie kontrastu i ożywienia kuchni dopasować również do nowoczesnych frontów matowych.
Płytki gresowe – różnorodność kształtów i rodzajów wykończenia
Dwa rozwiązania były doskonałe do nowocześnie urządzonej kuchni, a trzecie jest niezwykle uniwersalne i sprawdzi się zarówno do kuchni na wymiar wykonanej na wysoki połysk, jak i szafek kuchennych drewnianych czy imitujących strukturę metalu. Mowa o płytkach gresowych. Mogą one mieć różnorodne kształty, ale i rodzaje wykończenia. Płytki gresowe o heksagonalnym kształcie, czyli w kształcie plastra miodu urozmaicą i upiększą design kuchni. To samo można powiedzieć o płytkach w kształcie cegiełki. Oczywiście można zastosować również tradycyjne płytki gresowe w prostokątnym lub kwadratowym kształcie. Płytki gresowe mogą imitować powierzchnię drewna w kuchni w stylu rustykalnym. Z kolei w kuchni w industrialnym stylu będą naśladować powierzchnię metalu, rdzawego metalu albo betonu. Co bardzo istotne tego rodzaju materiał nie jest porowaty i bardzo łatwo się go czyści. Zabrudzenia nie wnikają w głąb płytki. Oczywiście pewnym problemem jest konieczność dokładniejszego czyszczenia spoin, czy z czasem ich uzupełniania. Tego problemu nie będzie w przypadku płyt dibond albo płyty szklanej, która nawet jeśli jest w kilku częściach, to pomiędzy nimi nie ma szczelin, gdzie mogłyby dostać się zanieczyszczenia.
Wszystkie trzy rozwiązania są jednak godne uwagi i bez wątpienia sprawią, że kuchnia będzie prezentować się lepiej i ciekawiej. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, czy w kuchni gotuje się codziennie, czy też np. dwa-trzy razy w tygodniu. Na tej podstawie także można wybrać odpowiedni materiał wykończeniowy na przestrzeń pomiędzy szafkami kuchennymi.