Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Rodzaje magazynów - Jaki wybrać?

Rodzaje magazynów
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Każda firma potrzebuje mniejszej lub większej powierzchni magazynowej, niezależnie od prowadzonej działalności.W przypadku różnych firm, różne są powierzchnie i różny jest standard wyposażenia takiego magazynu. Jednym firmom wystarczy kilka metrów kwadratowych, a inne potrzebują kilku tysięcy metrów kwadratowych powierzchni magazynowej. Jednym wystarczy jedno małe pomieszczenie, a inne potrzebują potężnych hal magazynowych z nowoczesnym wyposażeniem. Na polskim rynku, w tym w województwie zachodniopomorskim, oferta magazynów na wynajem jest bardzo duża. Najemcy mogą wybierać pomiędzy różnymi rodzajami magazynów, w zależności od swoich potrzeb.

 Każda firma potrzebuje mniejszej lub większej powierzchni magazynowej, niezależnie od prowadzonej działalności. W przypadku różnych firm, różne są powierzchnie i różny jest standard wyposażenia takiego magazynu.

Jednym firmom wystarczy kilka metrów kwadratowych, a inne potrzebują kilku tysięcy metrów kwadratowych powierzchni magazynowej. Jednym wystarczy jedno małe pomieszczenie, a inne potrzebują potężnych hal magazynowych z nowoczesnym wyposażeniem. Na polskim rynku, w tym w województwie zachodniopomorskim i w samym Szczecinie, oferta magazynów na wynajem jest bardzo duża, można się z nią zapoznać np. na stronie: http://www.magazyn-szczecin.pl/magazyny/do-wynajecia/szczecin/ Najemcy mogą wybierać pomiędzy różnymi rodzajami magazynów, w zależności od swoich potrzeb.

Magazyny służące składowaniu towarów dzielą się na trzy zasadnicze typy:

  • magazyn otwarty,
  • magazyn półotwarty,
  • magazyn zamknięty.

Magazyny te różnią się od siebie budową, a co za tym idzie, przeznaczeniem. Wybór magazynu musi być podyktowany rodzajem towaru, jaki składuje i jakim obraca dana firma. Najprostsze w budowie i w utrzymaniu są magazyny otwarte, a z kolei na drugim końcu pod względem kosztów są magazyny zamknięte. Te ostatnie jednak są najbardziej funkcjonalne i zalecane tym najemcom, którzy się wahają pomiędzy poszczególnymi typami.

Magazyn otwarty i magazyn półotwarty

Te dwa rodzaje magazynów są najprostszymi rozwiązaniami, które dla części firm będą wystarczające. Ich wybór podyktowany jest przede wszystkim rodzajem towaru, a szczególnie jego odpornością na warunki atmosferyczne.

Magazyny otwarte to powierzchnie do magazynowania, które znajdują są na wolnym powietrzu. Według jednego kryterium jest to po prostu otwarta przestrzeń służąca do składowania dóbr materialnych, a według innych musi być zadaszona, natomiast nie musi posiadać ścian bocznych. W tego typu magazynach przetrzymuje się towar odporny na działania opadów oraz różne temperatury. Są to wiec m.in. węgiel, wyroby ceramiczne i kamienne, drewno czy różnego rodzaju materiały budowlane jak cegły, pustaki itp.

Magazyn półotwarty ma już obowiązkowo postać budynku z co najmniej trzema ścianami bocznymi. W tego typu magazynie przetrzymuje się towary, które są odporne na zmiany temperatury, w tym temperatury skrajne, ale nie są odporne na wilgoć. Takie magazyny najczęściej mają postać wiat, ale mogą to być też zbiorniki. W tego typu magazynach przechowuje się przede wszystkim materiały budowlane, jak gips czy cement, które nie mogą mieć bezpośredniego kontaktu z wodą.

Magazyny zamknięte najbardziej uniwersalne

Magazyn zamknięty to najbardziej zaawansowana forma magazynu. Jest to pomieszczenie zamknięte z przestrzenią nie tylko chronioną przed opadami, ale też przed niekorzystnymi temperaturami. Magazyny zamknięte jako jedyne mogą być zatem używane do przechowywania towarów wrażliwych na czynniki zewnętrzne.
W Polsce ze względu na popyt szybko przybywa parków logistycznych oferujących najem magazynów zamkniętych. Jest ich wiele szczególnie w rejonach Polski, gdzie notuje się szybki rozwój gospodarczy, a za taki region należy na pewno uznać województwo zachodniopomorskie. Firmy chcące wynająć magazyn zamknięty w tym rejonie, mają do dyspozycji wiele lokalizacji i duży wybór obiektów.