Opieka informatyczna dla firm - na czym polega?

04 czerwiec 2020

Opieka informatyczna jest bardzo ważnym elementem działania w każdej firmie. Sprawdź, co musisz wiedzieć, przed wyborem odpowiedniej firmy do obsługi IT.

Outsourcing usług informatycznych to coraz popularniejsze rozwiązanie w dużych firmach. Oddanie części lub całości obowiązków związanych z administrowaniem sieci, obsługą techniczną i kontrolowaniem zasobów jest wygodną formą współpracy między przedsiębiorstwem a firmą outsourcingową, gdzie zyskują obie strony.

Czym jest opieka informatyczna?

Opieka informatyczna może być kompleksowa lub selektywna. W pierwszym wariancie firma outsourcingowa w całości przejmuje obowiązki administratora i informatyka. W zależności od wielkości firmy i stopnia zaawansowania zaplecza informatycznego outsourcing kompleksowy może dotyczyć:

  • Administrowania systemami informatycznymi
  • Technicznej opieki nad serwerami, komputerami i pozostałym sprzętem należącym do przedsiębiorstwa
  • Usuwanie awarii
  • Instalacja aktualizacji
  • Implementacja i modernizacja oprogramowania i systemów

Outsourcing selektywny dotyczy wybranych zagadnień i pozwala na uproszczenie struktury przedsiębiorstwa. Przejęcie części obowiązków przez firmę zewnętrzną odciąża dział IT oraz pozwala skupić się na priorytetowych zadaniach. Wybór między kompleksową opieką informatyczną dla firm, a częściową zależy od sposobu organizacji przedsiębiorstwa, wielkości zaplecza IT oraz celów biznesowych. Cele oraz potrzeby warto przedyskutować z przedstawicielem firmy outsourcingowej, który pomoże wybrać najkorzystniejszą formę współpracy.

Zalety outsourcingu

Opieka informatyczna dla firm wiąże się przede wszystkim z odciążeniem wewnętrznego działu IT lub jego całkowitą likwidacją. Brak konieczności utrzymywania stanowisk pracy dla zespołu specjalistów sprawia, że outsourcing jest po prostu tańszą opcją. Pozostałe zalety zlecenia opieki informatycznej dla firm to:

  • Dostępność wykwalifikowanych specjalistów z różnych sektorów informatycznych
  • Opieka nad zapleczem IT 24/7
  • Odciążenie zespołu, który może skupić się na celach biznesowych, zamiast na kwestiach związanych z urządzeniami i infrastrukturą IT
  • Elastyczność zasobów i możliwość konsultacji
  • Uproszczona struktura przedsiębiorstwa


Powierzenie opieki informatycznej nad firmą podmiotowi zewnętrznemu znacząco wpływa na ograniczenie wydatków przeznaczanych na rozwój bazy IT, ale nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Firma outsourcingowa powinna być godna zaufania, ponieważ będzie operowała danymi dotyczącymi przedsiębiorstwa, również tymi poufnymi.

Komu powierzyć opiekę informatyczną nad firmą?

Wybranie odpowiedniej firmy outsourcingowej jest kluczowe dla funkcjonowania przedsiębiorstwa w prawidłowy sposób. Przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę opieki informatycznej dla firm, warto zapoznać się z opiniami dostępnymi w internecie oraz odbyć konsultacje z przedstawicielem firmy outsourcingowej. Podpisanie umowy powinien poprzedzić audyt infrastruktury IT, która pozwoli odpowiednio wycenić współpracę oraz wskaże sektory, które miałyby zostać przejęte przez podmiot zewnętrzny. Z całą pewnością nie należy decydować się na najtańszą ofertę firmy o wątpliwej reputacji, ponieważ jej pracownicy otrzymają dostęp do całej bazy informatycznej i poufnych danych przedsiębiorstwa oraz będą odpowiedzialni za bezproblemowe funkcjonowanie sieci i urządzeń.

Artykuł powstał we współpracy z https://westpcs.pl/

 

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt