Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Skomercjalizowany podbój wszechświata, czyli kilka słów o prywatnych przedsiębiorstwach kosmicznych

 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

W przyszłości popularnym kierunkiem turystycznym – zamiast Tatr, Bałtyku czy wyjazdów zagranicznych – będzie przestrzeń kosmiczna. Kiedy będziesz mógł skorzystać z usług prywatnych przedsiębiorstw kosmicznych?

Fenomenem, który mógł rozwinąć się dopiero z nadejściem XXI wieku, jest turystyka kosmiczna. W ostatnim czasie możemy obserwować rozwój prywatnych przedsiębiorstw, których głównym celem jest wysłanie człowieka w kosmos nie w celach badawczo-naukowych, a po prostu dla zwykłej przyjemności. W jaki sposób firmy te chcą zrealizować swoje założenia i sprawić, by podbój wszechświata przebiegał pod znakiem komercyjnego zysku?

Nie tylko USA
Turystyka związana z podróżami kosmicznymi od razu budzi skojarzenia z firmą Elona Muska, SpaceX, która ma na celu jak najbardziej zmniejszyć piorunująco wysokie koszta przyjemności lotu na orbitę. O przedsiębiorstwie Amerykanina zrobiło się bardzo głośno wówczas, gdy zapowiedział, że technologicznie jest w stanie wysłać pierwszych ludzi na Marsa. Należy podkreślić, że od wielu lat załogowe loty na czerwoną planetę są marzeniem ludzkości – według zapewnień, astronauci postawić stopę na Marsie już w pierwszej połowie lat dwudziestych dwudziestego wieku.

Mogłoby się wydawać, że SpaceX jest ewenementem na skalę światową, który mógł powstać jedynie w Stanach Zjednoczonych – tam, gdzie miało do tego najlepsze warunki. Tymczasem sektor prywatnych przedsiębiorstw kosmicznych dynamicznie się rozwija, współpracując z największymi międzynarodowymi i państwowymi agencjami kosmicznymi na świecie. Jednym tchem można wymienić takie firmy jak Excalibur Almaz, Galactic Suite Limited, Bigelow Aerospace, Blue Origin, Celestis, EADS Astrium czy Arianespace. Nie są to firmy jedynie amerykańskie; na liście znajdziemy przedsiębiorstwa francuskie, hiszpańskie, rosyjskie czy powstałe w wyniku współpracy międzynarodowej.

Zostań kosmicznym turystą
Excalibur Almaz planuje loty kosmiczne nie tylko w celach turystyczno-rozrywkowych, ale również ma na celu rozwinąć sektor towarowych podróży kosmicznych. Galactic Suite Limited opracowuje plan zbudowania ośrodka szkolenia dla turystów kosmicznych oraz przeznaczonej dla nich stacji kosmicznej. Celestis z kolei świadczy usługi kosmicznych pogrzebów, podczas których wystrzeliwuje prochy zmarłych w przestrzeń.

Firma Roberta Bigelowa, amerykańskiego przedsiębiorcy przemysłu astronautycznego i hotelarskiego, zajmuje się opracowaniem nadmuchiwanych segmentów stacji orbitalnej, która miałaby pełnić funkcję hotelu dla turystów kosmicznych. Przedsiębiorstwo założyciela serwisu Amazon.com postawiło sobie za cel budowę nowatorskich systemów załogowego transportu na orbitę.

Niektóre z wymienionych wyżej firm powstały już w latach dziewięćdziesiątych i nieustannie rozwijają się do dziś. Pozwala to przypuszczać, że w najbliższej przyszłości turystyka kosmiczna pozostanie przyjemnością dla osób bogatych, ale rewolucja technologiczna sprawi, że koszty te będą regularnie się obniżać. Może za jakiś czas, planując urlop, weźmiesz pod uwagę przestrzeń kosmiczną?

Artykuł przygotowany przez
Innowacyjny system do rezerwacji online Bookero - rezerwacja przez jedno kliknięcie.