Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Smart factory – czym jest i co powinniśmy o tym wiedzieć?

Smart factory
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Według badań przeprowadzonych przez MillwardBrown i Siemens nawet 75% specjalistów nie zna koncepcji smart factory. Czym jest inteligenta fabryka i co powinniśmy o niej wiedzieć? Więcej na ten temat w dzisiejszym artykule!

Według badań przeprowadzonych przez MillwardBrown i Siemens nawet 75% specjalistów nie zna koncepcji smart factory. Czym jest inteligenta fabryka i co powinniśmy o niej wiedzieć? Więcej na ten temat w dzisiejszym artykule!

Automatyzacja, technologie uczenia maszynowego czy komunikacji zbliżeniowej RFID to jedne z wielu aspektów związanych z wdrożeniami innowacyjnych rozwiązań w nurcie Przemysłu 4.0. Podnoszą bezpieczeństwo pracy i pozwalają na zastąpienie człowieka w prostych, a zarazem niebezpiecznych czynnościach na linii produkcyjnej. Przeczytaj artykuł i zobacz, jak podnieść wydajność Twojego zakładu przemysłowego dzięki smart factory!

Czym jest smart factory i jak działa?

Niska świadomość na temat koncepcji inteligentnej fabryki wśród przedstawicieli przemysłu skłania nas na wstępie do odpowiedzi na pytanie – czym jest smart factory i jak działa?

W uproszczeniu koncepcja inteligentnej fabryki smart factory zakłada budowę obiektu przemysłowego, gdzie procesy produkcyjne są maksymalnie zautomatyzowane oraz zrobotyzowane. Same czynności procesowe i montażowe czy kontrola jakości w sposób bezpośredni są realizowane przez maszyny, systemy wizyjne oraz roboty przemysłowe. Nadzór nad produkcją odbywa się z udziałem człowieka, dzięki systemom informatycznym.

Za główny cel wdrożenia rozwiązań smart factory w zakładzie przemysłowym uważa się podniesienie efektywności zarządzania produkcją, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów. Zastosowanie technologii RFID do przechowywania informacji na temat parametrów obróbki ma z kolei na celu umożliwienie obsługi zarówno dużych, jak i małych wolumenów produkcyjnych. W efekcie fabryka może zrealizować nawet jednostkowe zamówienie.

Pozytywnym efektem wdrożenia inteligentnej automatyki, robotyki oraz systemów IT do fabryk jest także podniesienie jakości komunikacji. Aspekt ma zarówno wpływ na wewnętrzne zarządzanie produkcją, jak i możliwość efektywniejszego raportowania statusu realizacji zadania do klienta w przypadku fabryk podwykonawczych. Smart factory to także implementacja analityki Big Data oraz Internetu Rzeczy do zastosowań przemysłowych.

inteligetna fabryka z pracownikiem

Jak inteligentna fabryka może zwiększyć efektywność i produktywność?

Wiesz już, co to smart factory. Przejdźmy do odpowiedzi na kolejne pytanie pojawiające się wśród inżynierów – jak inteligentna fabryka może zwiększyć efektywność i produktywność?

 1. Analityka Big Data – umożliwia efektywną analizę olbrzymich zbiorów danych dotyczących produkcji, podnosząc poziom kontroli jakości.
 2. Modułowość – możliwość wdrażania elastycznych rozwiązań produkcyjnych dopasowanych do potrzeb zamawiającego.
 3. Predictive Maintenance – automatyczne planowanie harmonogramu konserwacji maszyn i optymalizacja kosztów napraw oraz minimalizacja czasu przestojów.
 4. Optymalizacja HR – lepsze wykorzystanie specjalistów dzięki możliwości wykorzystania automatyki i robotów do realizacji powtarzalnych czynności.
 5. Skalowalność – możliwość łatwego zwiększania mocy produkcyjnych dzięki znajomości wszystkich parametrów pracy zakładu.

Zastosowanie rozwiązań smart factory to także wykorzystanie informacji z sieci pomiarowych w systemach MES do lepszego planowania produkcji i szybszej realizacji zamówień.

linia produkcyjna z butelkami

Korzyści ze smart factory dla przedsiębiorstw i konsumentów

Już w poprzednim akapicie wspomnieliśmy, jak inteligentna fabryka może zwiększyć efektywność i produktywność. Korzyści ze smart factory dla przedsiębiorstw i konsumentów są niepodważalne. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich.

 • Niższe koszty – obniżenie jednostkowej ceny produkcji wpływa na możliwość zaproponowania konsumentom towaru w niższej cenie przy zachowaniu marży.
 • Szybsza realizacja zamówień – zastosowanie rozmaitych narzędzi analitycznych pozwala szybko identyfikować tzw. wąskie gardła i przyspieszać pracę.
 • Wyższa jakość wyrobów – zautomatyzowane systemy kontroli jakości wykorzystujące czujniki i kamery umożliwiają podniesienie jakości dostarczanych produktów.
 • Wzrost elastyczności produkcji – zastosowanie skalowalnych rozwiązań technologicznych umożliwia obsługę zamówień o dowolnym wolumenie.
 • Minimalizacja ryzyka przestojów – zaawansowane algorytmy predykcyjnego planowania konserwacji minimalizują ryzyko awarii i optymalizują koszty napraw.

Warto dodać, że klienci chętniej wybierają fabryki smart factory niż zakłady z przestarzałymi liniami produkcyjnymi i systemem zarządzania procesami niedostosowanym do realiów nowoczesnego przemysłu 4.0.

fabryka

Wyzwania związane z wdrożeniem inteligentnej fabryki?

Inżynierowie odpowiedzialni za implementację smart factory w istniejących środowiskach przemysłowych coraz częściej zauważają wyzwania związane z wdrożeniem inteligentnej fabryki. O jakich trudnościach mowa?

 • Obawa przed analizą dużej ilości danych – inżynierowie obawiają się konieczności analityki ogromnych zasobów informacji. Właśnie dlatego istotne jest jednoczesne wdrożenie oprogramowania wspierającego analizy.
 • Wdrażanie smart factory na przestarzałych liniach technologicznych – wiele fabryk dysponuje bardzo starymi maszynami, których automatyzacja jest niemożliwa. Na szczęście platformy inteligentne działają niezależnie od warstwy sprzętowej.
 • Wizja zarządzania systemem o dużej złożoności – specjaliści często obawiają się konieczności samodzielnego zarządzania rozbudowaną platformą. W praktyce odpowiednia integracja systemów pozwala podnieść efektywność pracy.

Należy mieć świadomość początkowych kosztów wdrożenia rozwiązań inteligentnej fabryki w istniejącym zakładzie – finansowych oraz czasowych. Warto jednak dokonać długofalowej analizy, gdyż w perspektywie wieloletniej inwestycja smart factory może przynieść wielokrotny zwrot.

Balluff – rozwiązania dla inteligentnych fabryk

Jeżeli interesują Cię rozwiązania dla inteligentnych fabryk, zobacz produkty oferowane przez firmę Balluff!

Wspomniany producent jest dostawcą innowacyjnych systemów przemysłowych wykorzystujących m.in. technologię RFID, czujniki pomiarowe, Machine Vision oraz interfejsy człowiek-maszyna.

Osoby zainteresowane wdrożeniem mogą sprawdzić możliwości smart factory podczas bezpłatnego szkolenia na demonstratorze linii produkcyjnej we wrocławskiej siedzibie Balluff. Firma umożliwia organizacje spotkania na żywo oraz w formie online.

Więcej informacji na temat ich nowatorskich pomysłów znajdziesz na portalu: https://innovatingautomation.pl/.