Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Klimatyzator przenośny – rozwiązanie idealne na upał?

Klimatyzator przenośny
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Stacjonarna klimatyzacja bywa w naszym kraju traktowana raczej jako dobro luksusowe – ze względu na swoją cenę i ograniczone możliwości montażu. Jednak gdy za oknem panują upały, bez klimatyzacji ciężko jest utrzymać optymalną temperaturę w mieszkaniu. Z pomocą przychodzi alternatywne rozwiązanie w postaci klimatyzatorów przenośnych.

Przewaga przenośnej klimatyzacji

Tradycyjna klimatyzacja ścienna nie sprawdzi się w każdym przypadku – w blokach mieszkalnych trzeba uzyskać zgodę spółdzielni mieszkaniowej, a w kamienicach pojawia się często problem z konserwatorem zabytków, ponieważ montaż urządzenia jest ingerencją w strukturę budynku. Sprzeciw mogą wyrazić również pozostali mieszkańcy, ze względu na hałas jaki emituje jednostka zewnętrzna. 

W taką jednostkę wyposażona jest również klimatyzacja przenośna typu split i multi split. 

Zatem w przypadku bloków mieszkalnych najlepszym rozwiązaniem będzie klimatyzator przenośny jednoczęściowy, tzw. monoblok. Jest to również rozwiązanie dużo bardziej ekonomiczne.

W klimatyzatorze przenośnym jednoczęściowym skraplacz znajduje się w środku urządzenia, to dzięki niemu możliwe jest pozbycie się ciepłego powietrza i wilgoci na zewnątrz. Z tego względu wszystkie klimatyzatory przenośne są wyposażone w rurę wyrzutową, którą umieszcza się w uchylonym oknie lub drzwiach balkonowych.

W tym przypadku trzeba zadbać, by nagrzane powietrze z zewnątrz nie przenikało do środka – taką rolę spełnia specjalna uszczelka, do zakupu niezależnie od urządzenia. Wyjątkiem jest klimatyzator Fersk Vind, do którego producent dołącza darmowy okienny zestaw montażowy.

Jeśli urządzenie nie posiada rury, wbrew nazewnictwu producenta, nie jest ono klimatyzatorem, a klimatorem. Jego skuteczność nie dorównuje klimatyzatorom, efekt chłodzenia jest niemal nieodczuwalny, ponieważ nie dochodzi do wymiany mas powietrza – czynnikiem chłodzącym jest tutaj woda.

Klimator nawilża powietrze, ale w przypadku pomieszczeń o prawidłowej wilgotności może to prowadzić do zbytniego zawilgocenia.

Parametry klimatyzatora przenośnego

Aby urządzenie chłodzące dobrze spełniało swoje zadanie, przed zakupem należy zapoznać się z jego specyfiką. Dostępne na rynku modele różnią się od siebie, dlatego zwróć uwagę na poniższe parametry:

  • Moc chłodnicza

Przyjmuje się, że schłodzenie 1 m³ powietrza wymaga dostarczenia 0,03 kW mocy chłodzącej. Jeśli chcesz obliczyć moc dla konkretnej powierzchni, np. 30 m², posłuż się prostym równaniem: 30 x 2,7 x 0,03 = 2,43 kW (2,7 to 2,7 m - standardowa wysokość pomieszczenia). Jeśli budynek posiada niedostateczną izolację termiczną, znajduje się na poddaszu lub jego okna wychodzą na stronę południowo-zachodnią, zapotrzebowanie na moc chłodniczą wzrasta o ok. 25%.

  • Przepływ powietrza

Decyduje o tym, jak szybko urządzenie zdoła ochłodzić pomieszczenie. Warto więc, by parametr ten był na wysokim poziomie (co najmniej powyżej 300 m³/h).

  • Czynnik chłodniczy

Potrzebny klimatyzatorowi do pracy. W sprawnym urządzeniu czynnik chłodniczy nie ulega zużyciu, a więc nie powoduje zwiększenia kosztów, warto jednak zwrócić uwagę na to, jak wpływa na środowisko. Najbardziej ekologiczny jest czysty propan R290.

  • Głośność pracy

Klimatyzator, ze względu na swoją specyficzną budowę, generuje spory hałas, nawet 70 dB. Jeśli deklarowana głośność jest na dużo niższym poziomie, producent prawdopodobnie podał wartość ciśnienia akustycznego, a nie mocy akustycznej.

Niektóre klimatyzatory, dzięki dodatkowym funkcjom, sprawdzą się nie tylko w upalne dni. Funkcje ogrzewania, osuszania i wentylowania powietrza oferuje np. wspomniany już Fersk Vind, który jest jednym z najwydajniejszych klimatyzatorów dostępnych na rynku. Warto wspomnieć, że przy tej wysokiej wydajności, jest to urządzenie energooszczędne i ciche.

Więcej wskazówek, które pomogą Ci w dokonaniu dobrego wyboru, znajdziesz w artykule: Klimatyzator przenośny – co powinieneś wiedzieć.