Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Chcesz uzyskać patent żeglarski? Jak wybrać dobrą szkołę żeglarską?

patent żeglarski
 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Dla wielu osób wizja żeglugi po zamkniętych akwenach, a tym bardziej otwartym morzu, to nie lada przygoda. Szczególnie w sytuacji, gdy samodzielnie można sterować jachtem. Jednak nie jest to ani tak proste, ani tym bardziej możliwe bez odpowiedniego przygotowania. Wszelkie wypożyczalnie tego rodzaju żaglówek wymagają, by osoby, które chcą skorzystać ze sprzętu, posiadały odpowiednie uprawnienia, potwierdzone odpowiednim dokumentem. Bez patentu żeglarskiego nie ma co snuć planów o samodzielnym pływaniu po jeziorach i morzach. W jaki sposób można uzyskać niezbędne kwalifikacje? Podobnie jak w przypadku prawa jazdy, niezbędne jest szkolenie i wiedza zarówno teoretyczna, jak też praktyczna.

Patent żeglarski - w jaki sposób uzyskać?

W przypadku patent żeglarskiego nie obejdzie się bez nauki i przyswajania wiedzy specjalistycznej. Egzamin teoretyczny składa się z 75 pytań. Ich tematyka dotyczy kwestii takich, jak odpowiednie ustawianie żagli względem wiatru, lokację śródlądową, czyli oznakowanie dróg wodnych, czy chociażby różnego rodzaju przepisy, które zapewniają bezpieczeństwo na wodach. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku, kursant może przystąpić do części praktycznej. W jego trakcie należy wykonać szereg podstawowych manewrów, do których zaliczają się miedzy innymi zwrot przez sztangę i zwrot przez rufę. Wymagane są także prace bosmańskie, czyli znajomość podstawowych węzłów żeglarskich. Szczegółowe informacje na temat przebiegu egzaminu praktycznego i niezbędnych do otrzymania pozytywnego wyniku umiejętności z pewnością udzieli instruktor. To właśnie pod okiem specjalisty, który ma za sobą tysiące godzin śródlądowej i morskiej żeglugi, można nabyć specjalistyczną wiedzę i wprawić się w żegludze.

Jak wybrać odpowiednią szkołę żeglarską?

Patent żeglarski to pojęcie ogólne. W zależności od stopnia zaawansowania, godzin spędzonych na żegludze i poziomu uprawnień, żeglarz zyskuje możliwość sterowania coraz większymi jednostkami. Możliwym staje się także żegluga po wodach morskich. Trzeba jednak zacząć od szkolenia. A to wymaga pomocy specjalistów, takich jak pasjonaci żeglarstwa tworzący Sztorm Grupę. 

Istotne jest, aby osoby te potrafiły w odpowiedni sposób przekazać wiedzę teoretyczną, jak również praktyczne umiejętności. Dlatego obszerna znajomość teorii, jak też ogromna praktyka, która idzie w parze z nieustannym prowadzeniem szkoleń i rejsów sprawia, że Sztorm Grupa może poszczycić się ogromną ilością pozytywnie zrealizowanych kursów. Warto także zwrócić uwagę, że współpraca ze Sztorm Grupą pozwala na uzyskanie wszystkich patentów żeglarskich. Oznacza to, że szkolenia odbywają się także na morzu. Dodatkowo, przy wyborze kursu, warto mieć na uwadze jego charakter. W przypadku podstawowego patentu żeglarskiego istnieje możliwość skorzystania z opcji intensywnego kursu, jak również weekendowych kursów żeglarskich. A to ułatwienie szczególnie dla osób, które są aktywne zawodowo. Dlatego Sztorm Grupa specjalizuje się w obu tych opcjach, a jednocześnie z należytą starannością podchodzi do każdego ze szkoleń, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.