Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Ile kosztuje przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Biologiczna oczyszczalnia ścieków
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Jeśli myślisz nad biologiczną oczyszczalnią ścieków dla swojego domu lub firmy, prawdopodobnie zastanawiasz się, ile to będzie kosztować. W przygotowanym przez nas tekście podzielimy koszty oczyszczalni biologicznej, abyś mógł podjąć świadomą decyzję.

Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Zanim przejdziemy do tego, ile kosztuje przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków, musimy poświęcić kilka zdań korzyściom, jakie przynosi taka konstrukcja. Biologiczne oczyszczalnie ścieków wykorzystują bakterie i inne mikroorganizmy do rozkładania materii organicznej w ściekach. Proces rozpoczyna się od wpompowania surowych ścieków do dużego zbiornika zwanego reaktorem biologicznym. W zbiorniku napowietrzanym do ścieków dodaje się tlen, aby wspomóc rozwój bakterii. Następnie bakterie rozkładają materię organiczną w ściekach, dzięki czemu powrót do środowiska jest bezpieczny.

Oczyszczalnie biologiczne przydomowe stają się coraz bardziej popularne ze względu na swoje liczne zalety. Nie tylko skutecznie oczyszczają one ścieki, ale także wymagają mniej energii i chemikaliów niż tradycyjne metody oczyszczania. Oczyszczalnie biologiczne oferują wiele korzyści w porównaniu z tradycyjnymi metodami oczyszczania ścieków. Znacznie skuteczniej rozkładają one materię organiczną, co oznacza, że mniej zanieczyszczeń przedostaje się do środowiska. Zużywają również mniej energii niż tradycyjne metody i wytwarzają mniej zapachów.
Przyjmuje się, że przydomowe oczyszczalnie biologiczne to opłacalny i przyjazny dla środowiska sposób na oczyszczanie ścieków. Charakteryzują się one stosunkowo niskimi nakładami początkowymi oraz kosztami eksploatacji i utrzymania. Przynoszą one również szereg korzyści w porównaniu z innymi opcjami oczyszczania, w tym między innymi zdolność do radzenia sobie z szerszym zakresem zanieczyszczeń i produkcją wysokiej jakości oczyszczonych ścieków.

Taki stan rzeczy nie zmienia jednak faktu, że zakup i utrzymanie biologicznej oczyszczalni ścieków pociąga za sobą konieczność ponoszenia kosztów.

Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków — jaki to koszt?

Generalnie, nakłady związane z budową oraz utrzymaniem biologicznej oczyszczalni ścieków można podzielić na dwie główne grupy:

  • początkowe wydatki inwestycyjne,
  • koszty działalności bieżącej, czasem określane również jako koszty eksploatacyjne

Jeśli chodzi o początkowe nakłady na budowę biologicznej oczyszczalni ścieków, to przyjmuje się, że nakłady inwestycyjne mogą wynosić - w zależności od takich czynników jak na przykład rozmiary konstrukcji - od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na ostateczny poziom wydatków inwestycyjnych (CAPEX — Capital Expenditures) wpływają takie czynniki jak na przykład lokalizacja zakładu, typ wykorzystywanych technologii, rodzaje komponentów, koszty energii elektrycznej. Niestety, w ostatnich latach trzeba liczyć się z wyższymi kosztami - jest tak wskutek wzrostu cen surowców oraz energii i paliw.

Poniżej zostały przedstawione jedynie niektóre ceny przydomowych oczyszczalni biologicznych ścieków:

Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków - model | Cena w złotych (netto, stan na grudzień 2022 roku)

Oczyszczalnia BAMAR-TECH BIOSOLID 8 | 11 400,00 złotych

Oczyszczalnia METRIA SBR 4-6 | 9 496,34 złotych

Oczyszczalnia CENTROPLAST BioEkocent | 9 208,57 złotych

Oczyszczalnia KINGSPAN BioFicient 6 | 13 240,00 złotych

Oczyszczalnia KINGSPAN BIODISC 6 | 21 410,00 złotych

Oczyszczalnia MARSEPLAST SilverFLOW 6 | 8 400,80 zł złotych

Koszty operacyjne na funkcjonowanie biologicznej oczyszczalni ścieków

Jeśli chodzi o koszty operacyjne biologicznej oczyszczalni ścieków, to szacuje się, że wynoszą około kilkuset złotych w skali roku. Trzeba liczyć się z takimi rodzajami wydatków jak na przykład:

  • rachunki za energię elektryczną,
  • koszt części zamiennych, smarów itp.,
  • opłaty serwisowe ponoszone z tytułu przeglądów oraz napraw.
  • wydatki na detergenty czyszczące itp.

Jeśli zainteresował Cię ten temat, zapoznaj się z ofertą firmy Xymen. Szeroki asortyment produktów, konkurencyjne ceny oraz merytoryczne doradztwo to czynniki, które sprawiają, że będziesz mógł nabyć wysokiej klasy przydomową oczyszczalnię ścieków.