Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Ubrania antyelektrostatyczne. Charakterystyka

odzież antyelektrostatyczna
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

W przypadku niektórych profesji konieczne jest zadbanie o wyjątkową ochronę wszystkich pracowników. W wybranych zawodach istnieje podwyższone ryzyko bezpośredniego zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Osoby, które w nich pracują, muszą być wyposażone w specjalną odzież ochronną, dzięki której mogą być one bezpieczne. Przykładem są ubrania antyelektrostatyczne, przydające się między innymi w branży paliwowej czy przemyśle chemicznym.

W jakim celu korzysta się z odzieży antyelektrostatycznej?

Odzież antyelektrostatyczna służy zabezpieczeniu człowieka przed negatywnymi konsekwencjami ewentualnej eksplozji bądź zapłonu – wyjaśnia ekspert z firmy AGPOL z Torunia.

Ubrania tego typu stosowane są wszędzie tam, gdzie istnieje realne ryzyko wybuchu, a doprowadzić może do niego między innymi iskrzenie spowodowane wyładowaniem elektrostatycznym. Odzież antyelektrostatyczna noszona jest też przez pracowników, którzy w swoim miejscu zatrudnienia mają do czynienia z różnego rodzaju urządzeniami o zasilaniu elektrycznym. Jeśli ładunek elektryczny zostanie przeniesiony na przykład na takie materiały jak podzespoły elektroniczne, może dojść do ich całkowitego zniszczenia.

Działanie odzieży antyelektrostatycznej polega na odprowadzaniu ładunków elektrostatycznych – jest to możliwe dzięki włóknom przewodzącym zawartym wewnątrz materiału, z którego wykonywana jest taka odzież. Dzięki temu nie dochodzi do niebezpiecznych wyładowań iskrowych, mogących skutkować powstaniem wybuchu.

Jak wybrać właściwe ubranie?

Wybór odpowiedniego ubrania antyelektrostatycznego jest niezwykle ważnym zadaniem. Zawsze warto jest się upewnić, czy wiemy, jaka dokładnie powinna być taka odzież, tj. – jakie wymagania powinna spełniać. Pamiętajmy, ubrania tego typu mają nas chronić nie tylko przed ewentualnym uszczerbkiem na zdrowiu, ale i utratą życia. Z tego powodu powinny mieć one jak najwyższą jakość. Odzież antyelektrostatyczna musi być wykonana z wyłącznie takich materiałów, które zyskały odpowiedni atest. Ważna jest też norma EN 1149-5 potwierdzająca właściwe działanie gotowego wyrobu.

Tego typu ubrania powinny być elektroprzewodzące, dzięki temu zapewniana jest właściwa ochrona. Nie można też zapominać o tym, by wybrane przez nas ubranie okrywało całe ciało – nawet wtedy, kiedy uniesiemy ręce bądź wykonamy skłon. Niezwykle istotne jest też to, by każdy element, który do niego należy, był przygotowany z właściwego materiału: takiego, który także nie ma właściwości antyelektrostatyczne. Odpowiedniej jakości odzież powinna być też wygodna dla osoby ją noszącej. Skrępowane ruchy mogą znacznie utrudnić wykonywanie obowiązków zawodowych. Poszukując odpowiedniej odzieży ochronnej, zawsze warto zasięgnąć porady eksperta, czyli na przykład pracownika wybranego sklepu bądź swojego przełożonego. W ten sposób unikniemy kupienia niewłaściwego ubrania.