Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


5 najczęściej popełnianych błędów podczas remontu balkonu i tarasu - sprawdź, jak ich uniknąć

remont balkonu i tarasu
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Remont balkonu jest jedną z tych czynności, którą ciągle przekłada się na kolejny sezon z myślą, że za kilka miesięcy będzie więcej wolnego czasu. Niestety, ten działa tylko na naszą niekorzyść, a szybka wymiana stale zalewanej podłogi może okazać się niemożliwa do wykonania. W poniższym poradniku doradzamy, jak uniknąć najczęstszych błędów podczas remontu balkonu i tarasu, a także podpowiadamy, co wydłuży jego trwałość.

Zaplanuj remont balkonu i jego późniejszą aranżację

Remont balkonu lub tarasu pójdzie o wiele szybciej, jeśli najpierw przemyślimy jego aranżację, a następnie kolejno zaplanujemy wszystkie zmiany. Niektóre pokrycia podłóg czy ścian wymagają innego przygotowania gruntu i lepiej przekazać takie informacje fachowcom jeszcze przed rozpoczęciem prac. W planie dokładnie opiszmy nie tylko to, jak ma wyglądać taras po remoncie, ale również które elementy chcielibyśmy zmienić.

Błędy podczas remontu tarasu i balkonu - jak ich uniknąć?

Najczęściej popełniane błędy podczas remontu balkonu i tarasu należą do tych niepozornych, jednak w przyszłości ich skutki mogą przyczynić się do sporych zniszczeń. Poniżej wybraliśmy najpopularniejsze błędy, dzięki czemu ich uniknięcie stanie się o wiele prostsze.

1. Zbyt prosty balkon lub taras

Proste podłogi to miód na nasze serce. Jednak nie w każdym przypadku. Spadek balkonu jest potrzebny, aby stojąca woda nie niszczyła jego powierzchni. Ponadto przypilnujmy, aby krzywizna balkonu nie była skierowana w stronę drzwi, ponieważ grozi to przeciekaniem wilgoci do wnętrza naszego domu.

2. Złe użycie kleju pod płytkami na tarasie i balkonie

Płytki są najpopularniejszym typem okładziny na balkonach i tarasach. Są łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji, a także nie wchłaniają wody i są odporne na większość szkodliwych czynników atmosferycznych. Jednak tyczy się to tylko poprawnie położonych płytek. Podczas przytwierdzania ich do podłoża warto dopilnować, aby klej wypełniał całą powierzchnię. Najłatwiej zrobić to za pomocą pacy zębatej.

3. Źle dobrane środki do czyszczenia powierzchni balkonowej

Niektóre preparaty do czyszczenia tarasów i balkonów są skoncentrowane, przez co ich działanie jest szybsze i bardziej efektywne. Najsilniejsze z nich mogą odbarwić delikatne powierzchnie, co zniszczy naszą pracę i poskutkuje pojawieniem się brzydkich odbarwień i wykwitów. Warto mieć na uwadze, że chemia do czyszczenia kamienia i betonu jest toksyczna dla roślin i warto przenieść je w inne miejsce na jakiś czas.

4. Balustrada tylko jako ozdoba balkonu

Jeśli taras lub balkon wznoszą się na wysokość większą niż pół metra, to należy zamontować balustradę wraz z wytrzymałymi mocowaniami. Montaż balustrady bez odpowiednich przyczepów może przyczynić się do powstania nieszczelności, dlatego poprawny montaż przemyślmy na etapie wylewania płyty.

5. Materiały niedostosowane do trudnych warunków pogodowych

Kolejnym często spotykanym błędem jest zły dobór materiału. Wiele kolorowych płytek i paneli może i wygląda ładnie, jednak bez informacji o odporności na mróz nie warto w nie inwestować. Taki materiał będzie kruszeć, pękać i odklejać się od podłoża. W efekcie balkon będzie nadawał się do ponownego remontu wraz z kolejnym sezonem.

Wykończenie tarasu na szóstkę z plusem - wybierz zadaszenie, rośliny i ładne meble balkonowe

Ostatnim etapem remontu balkonu pozostaje kwestia wizualna. Tutaj trudno o błędy, gdyż każdy wybiera odpowiednie dodatki na taras zgodnie ze swoim gustem. Warto też zastanowić się nad meblami z drugiej ręki, które sami odnowimy, co może być źródłem wielkiej satysfakcji. Największą popularnością cieszą się dodatki z technorattanu, które przypominają sielskie konstrukcje z wikliny.

Roślinność balkonową wybierzmy zgodnie ze stroną, po której znajduje się nasz taras. Południowe słońce i wschodnia ekspozycja zapewniają całkiem inne warunki dla roślin i warto o tym wcześniej pomyśleć, dzięki czemu unikniemy ich ciągłego przesadzania. Niektórymi krzewami odgrodzimy się od sąsiadów, co szczególnie przyda się na blokowiskach. Do takich roślin należą dostojne tuje kolumnowe, cieszące zielenią nawet w zimie.

W przypadku balkonu warto pamiętać o zadaszeniu. Najłatwiejsze w montażu są markizy, z którymi poradzi sobie prawie każda sprytna ekipa remontowa. Montujemy je na ścianie lub pod sufitem, a w razie potrzeb bez trudu zwiniemy markizy do kasety lub w rolkę.

  Artykuł przygotowała firma remontowa Pan Remont ze Śląska, specjalizująca się w remontach mieszkań i wykończeniach wnętrz.