Maj - istotne prace w ogrodzie

13 maj 2020

Maj to bez wątpienia najpiękniejszy miesiąc w całym roku kalendarzowym. W tym niezwykle uroczym czasie zakwita niemalże wszystko, poszczególne drzewa oraz najpiękniejsze krzewy takie jak: azalie oraz rododendrony. Ponadto kwitną przepięknie pachnące lilaki oraz późne odmiany tulipanów. W tym szczególnym czasie niezwykłe ważne jest nawożenie roślin oraz zadbanie o to, aby poszczególnym roślinom dostarczyć niezbędne opryski na szkodniki.

Maj w ogrodzie – istotne zabiegi pielęgnacyjne

Ogród to szczególne miejsce w którym w majowy czas każdy ogrodnik spędza swą każdą wolną chwilę. Jest to także doskonały czas na to, aby pozwolić sobie na niezwykle przyjemne chwile relaksu i wypoczynku na łonie rozkwitającej przyrody.

Maj to odpowiedni czas na to, aby w każdym przydomowym ogrodzie przeprowadzić prace porządkowe oraz poszczególne zabiegi pielęgnacyjne roślin. W miesiącu tym ogrodnicy przycinają wcześnie kwitnące krzewy ozdobne oraz poświęcają czas na zwalczanie nieproszonych szkodników oraz chwastów. Koniecznie trzeba też spulchnić glebę oraz zastosować nawozy, które to sprawią, że poszczególne rośliny będą dorodne oraz okazałe. Takiej pielęgnacji wymagają przede wszystkim rosnące w ogrodzie krzewy oraz iglaki. Ponadto w maju trzeba wypielić zachwaszczoną glebę oraz ją użyźnić nie tylko poprzez gotowe nawozy, lecz także dobrze rozłożony obornik czy kompost.

Z kolei po przekwitnięciu można przyciąć krzewy takie jak forsycję, tawułę wczesną, wierzbę iwę, porzeczkę krwistą czy migdałka. W maju należy także usunąć z rabat ogrodowych zwiędłe kwiaty cebulowe, które to już zdążyły przekwitnąć. Wśród wielu z nich można wymienić: narcyzy, hiacynty, krokusy, śnieżniki, cebulice czy wcześnie kwitnące tulipany.

Maj – sadzenie roślin w ogrodzie

W miesiącu tym można także zdecydować się na posadzenie do gruntu drzew, krzewów i bylin sprzedawanych w pojemnikach. Ponadto jest to doskonały czas na to, aby w ogrodzie posadzić wymarzone iglaki, azalie oraz rododendrony. Warto zawsze kupować takie krzewy, które to będą posiadały już dobrze wykształcone pąki, bowiem wówczas można mieć pewność, że rośliny te będą miały dorodne i piękne kwiaty.

Z kolei w drugiej połowie maja, kiedy to miną już zimne ogrodniki można pokusić się o wysadzenie do gruntu sadzonek kwiatów jednorocznych, które to są wrażliwe na chłody. Jest to także doskonały czas na to, aby posadzić najpopularniejsze rośliny balkonowe. Wśród wielu z nich można wymienić: petunie, pelargonie, werbeny, surfinie, lobelie, bakopy czy scewole.Przed wysadzeniem tych kwiatów na stałe miejsca stałe, warto zawsze na początku miesiąca zahartować rozsady kwiatów oraz kiełkujące bulwy i cebulki.

W tym czasie należy także posadzić bulwy oraz cebulki kwiatów letnich. Wśród wielu z nich można wymienić: dalie, pacioreczniki, mieczyki, acidantery dwubarwne, krokosmie, brodie, tygrysówki pawie oraz begonie bulwiaste. Kwiaty te doskonale nadają się nie tylko bezpośrednio do posadzenia w ziemi, lecz także w pojemniczkach na balkonie czy przydomowym tarasie.

 Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą Target - producentem nawozów i środków ochrony roślin do ogrodu.

 

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt