Jak czyścić wykładziny dywanowe?

08 maj 2020

Wykładziny dywanowe nadają wnętrzom przytulny klimat i są miłe w dotyku. Sprawdzają się zwłaszcza w pokojach dziecięcych, wnętrzach hotelowych lub w domach z małymi dziećmi. Ich minusem jest problem z doczyszczeniem włókien dywanowych, w które wchodzi kurz, brud i sierść zwierząt. Poniżej przedstawiamy kilka trików na doczyszczenie wykładziny dywanowej.

Jak usunąć gumę do żucia z wykładziny dywanowej? 

Zaschnięta guma do żucia na dywanie to częsty widok budynkach użyteczności publicznej lub hotelowych korytarzach. Jak się jej pozbyć nie uszkadzając wykładziny dywanowej? Jest kilka sposobów! 

  • Na ciepło - połóż na zaschniętej gumie kartkę papieru, a następnie przeprasuj żelazkiem. Rozpuszczona guma powinna odkleić się od wykładziny dywanowej i przykleić do kartki papieru.
  • Na zimno - umieść na gumie kostki lodu. Zamrożona guma wykruszy się i będzie łatwa do usunięcia. Usuniesz ją z wykładziny rękoma lub tępym narzędziem.

Najlepiej usunąć gumę do żucia od razu po jej zauważeniu. Z czasem może być to coraz trudniejsze, a włókna wykładziny dywanowej mogą ucierpieć przy jej usuwaniu. 

Usuwanie plam 

Zaschnięta plamy wyglądają nieestetycznie, a na dodatek są trudne do usunięcia. Istnieje jednak kilka sposobów na pozbycie się zabrudzeń z wykorzystaniem środków dostępnych w domu. Jak to zrobić? 

  • Plamy po rozlanej kawie - do usuwania plam po kawie lub herbacie sprawdza się roztwór z soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. Na świeżą plamę warto nałożyć papkę z soli i gorącej wody. Po kilku godzinach należy usunąć warstwę soli i delikatnie wyprać zabrudzone miejsce. 
  • Plamy po czekoladzie - zaschnięta czekoladę najlepiej usunąć nożem, ale jeśli na wykładzinie dywanowej widnieje czekoladowa plama, która już wniknęła we włókna, lepiej posłużyć się roztworem z boraksu (0,5l wody i 1 łyżka boraksu). Roztwór naniesiony na wacik powinien usunąć plamę.  
  • Plamy po winie - najlepiej od razu zasypać je grubą warstwą soli i pozostawić na kilka godzin. Sól wchłonie pozostałą ciecz, a plamę usuniesz za pomocą delikatnego pocierania szamponem lub płynem do czyszczenia wykładzin dywanowych. 

Usuwając plamy warto pamiętać o uniwersalnej zasadzie: zabrudzenie usuwamy od krawędzi do środka. W innym razie jeszcze bardziej rozetrzemy plamę. Nie zaleca się również suszenia wykładziny dywanowej suszarką, ponieważ powoduje to odbarwienia i blaknięcie koloru. Lepiej pozwolić na naturalne wyschnięcie włókien. 

Domowe sposoby sprawdzają się przy większości niewielkich zabrudzeń. W przypadku dużych, starych plam prawdopodobnie będzie konieczne oddanie wykładziny dywanowej do czyszczenia przez profesjonalną firmę. 

Tłuste przebarwienia 

Tłuste przebarwienia są trudniejsze do usunięcia niż zwykłe plamy np. po kawie lub herbacie, ponieważ wnikają głęboko we włókno wykładziny dywanowej i odznaczają się na gładkiej powierzchni. Gdy tylko zauważysz, że na dywanie pojawiła się tłusta plama, zasyp ją talkiem i pozostaw na kilka godzin. Następnie odkurz i zobacz czy plama zniknęła. W razie potrzeby ponownie użyj talku, który ma działanie osuszające. 

Odświeżenie wykładziny dywanowej 

Nawet jeśli dywan nie ma plam to raz na jakiś czas wymaga odświeżenia. Możemy zatrudnić do tego celu firmę, która odświeży wykładzinę dywanową środkami chemicznymi lub zrobić to samodzielnie. Jednym z domowych sposobów jest dodanie odrobiny octu do spryskiwacza z wodą i dokładne spryskanie wykładziny dywanowej. Przed tym konieczne jest skrupulatne odkurzenie odświeżanej  powierzchni.  

Artykuł powstał we współpracy z Wykładzina dywanowa Faktor https://faktorwykladziny.pl/wykladziny-dywanowe/

 

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt