Hydrożele a dostatecznie nawodniona gleba

14 maj 2020

Posiadanie pięknego oraz w pełni zadbanego ogrodu, w którym to znajdują się piękne, bujne oraz okazałe krzewy i kwiaty, to najskrytsze marzenie każdego miłośnika roślin. Niestety, czasem niekorzystne warunki atmosferyczne oraz brak wody sprawiają, że rośliny pozostawiają wiele do życzenia. Aby tego uniknąć, warto sięgnąć po sprawdzony na rynku preparat o nazwie hydrożel.

Co to jest hydrożel?

Preparat ten jest powszechnie nazywany także agrożelem. Jest to produkt wielocząsteczkowy, który w swym składzie zawiera nierozpuszczalne polimery, które to charakteryzują się wysoką zdolnością pochłaniania wody oraz sorpcją kationów. Dzięki temu jego regularne stosowanie bardzo skutecznie wpływa na poprawę fizycznych właściwości gleby.

Hydrożel jest powszechnie dostępny na rynku w postaci proszku czy też granulatu, który to należy dobrze wymieszać z ziemią. Po wymieszaniu go z glebą ogrodową jego najważniejszym zadaniem jest zatrzymywanie w ziemi dużych ilości wody pochodzącej z opadów czy też nawadniania. Następnie powoli oddaje on zgromadzoną wodę do dyspozycji korzeni poszczególnych roślin.

Ten w pełni sprawdzony na rynku ogrodniczym preparat doskonale służy jako dodatek do ziemi ogrodowej, bowiem ułatwia on w dużym stopniu zatrzymywanie wilgoci. Dzięki jego zastosowaniu poszczególne rośliny zdobiące niejeden ogród można podlewać znacznie rzadziej, a mimo tego mają one odpowiedni dostęp do wilgoci. Dzięki temu roślinność znacznie lepiej wzrasta oraz ma bardziej dorodne owoce.

Istotne zalety stosowania hydrożeli

Dziś mnóstwo doświadczonych ogrodników, którym to zależy na tym, aby w ich ogrodzie znajdowały się bujne rośliny sięga po tego typu preparaty. I nic w tym dziwnego, gdyż regularne stosowanie hydrożeli pozwala na znaczne zmniejszenie częstotliwości podlewania ogrodu i jednocześnie zapewnia poszczególnym korzeniom roślin stały dostęp do wilgoci.

Regularnie stosowane w ogrodzie hydrożele w ogromnym stopniu zapobiegają więdnięciu oraz usychaniu roślin, nawet wówczas gdy pogoda im nie sprzyja i brakuje opadów. W efekcie tego rośliny mają zdrowy wygląd, bujny wzrost oraz dorodne kwitnienie.

Skuteczność tych preparatów jest bardzo mocno widoczna przede wszystkim na lekkich glebach, które to bardzo dobrze przepuszczają wodę. Hydrożele bardzo skutecznie zapobiegają przesiąkaniu wody do głębszych warstw ziemi, w które to nie sięgają już korzenie roślin.Dzięki stosowaniu tych preparatów można w dużym stopniu zaoszczędzić wodę służącą do podlewania roślin ogrodowych. Niezwykle ciekawy jest fajt, że hydrożele pochłaniając poszczególne porcje wody i jednocześnie mocno zwiększają swoją objętość, dzięki czemu znacznie poprawiają strukturę gruzełkowatą gleby.

Ze względu na swoje drogocenne działanie hydrożele są bardzo często stosowane na terenach miejskich, w których głównym źródłem wody są opady. Rewelacyjne efekty przynosi również zastosowanie tych preparatów na różnorodnych skarpach oraz pagórkach, bowiem przyczyniają się one do znacznego ograniczenia erozji wodnej gleby. Ich stosowanie jest w zupełności bezpieczne i nie powoduje jakichkolwiek zmian w środowisku naturalnym.

Autor
Autorem artykułu jest terracottem.pl - producent hydrożeli ogrodniczych.

 

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt