© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Właściwości zapraw do podbijania fundamentów

zaprawy do podbijania fundamentów
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Do podbijania, czyli podbudowy istniejących fundamentów potrzebne są odpowiednio dobrane zaprawy. Dzięki nim możliwa jest nie tylko naprawa obiektów, ale również ich zmiana. Bardzo istotne jest, by wybrać wysokiej jakości zaprawę, umożliwiającą szybkie przeprowadzenie prac, które pozwolą uzyskać wytrzymałe efekty. W poniższym artykule przedstawiamy właściwości zapraw przeznaczonych do podbijania fundamentów.

Podbijanie fundamentów oznacza nic innego jak podbudowę pod istniejącymi już obiektami. Może okazać się to konieczne na skutek powstania różnych uszkodzeń, które można usunąć właśnie przy pomocy odpowiednio dobranej zaprawy. Poza tym podbijanie wykonuje się też w momencie, kiedy chce się np. zwiększyć wysokość budynku. Niekiedy ta czynność okazuje się również istotna, gdy w otoczeniu istniejącego budynku powstaną inne obiekty.

Pracownik firmy Immerbau zajmującej się produkcją specjalistycznych materiałów budowlanych mówi: Do podbudowy fundamentów najlepiej sprawdzają się zaprawy ekspansywne. Warto zwrócić uwagę na to, aby były mrozoodporne oraz wodoszczelne. Powinny charakteryzować się również tym, że są pęczniejące. Ich dobór zależy jednak od indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Dostępne są ich różne rodzaje, co umożliwia wybór zgodny z własnymi upodobaniami.

Najważniejsze cechy zapraw do podbudowy fundamentów

Zaprawa przeznaczona do podbijania fundamentów to mieszanka kruszyw kwarcowych i bazaltowych z dodatkiem włókien sztucznych oraz cyrkonowych. Stosuje się ją przede wszystkim podczas spoinowania prefabrykatów żelbetowych. Wykorzystywana jest również do wypełniania połączeń prefabrykowanych elementów. Co ciekawe, można jej używać nawet w infrastrukturze komunikacyjnej, gdzie sprawdza się przy montażu krawężników oraz kratek ściekowych. Odnajduje zastosowanie też w budownictwie kubaturowym i przemysłowym.

Najlepiej dobrane zaprawy do podbijania fundamentów wyróżniają się odpornością na mróz oraz wodę. Charakteryzuje je także ograniczony skurcz i wytrzymałość na karbonatyzację oraz ścieranie. Ponadto cechuje je plastyczna konsystencja. Jej stopień pęcznienia po upływie 12 godzin wynosi ok. 0,2% w porównaniu do pierwszej uzyskanej objętości. Właściwością zapraw do podbudowy fundamentów jest również bardzo duża wytrzymałość, która odpowiada klasie betonu C 20/25. Początek wiązania tych produktów pojawia się już po 4 do 8 godzin, jednak na całkowite utwardzenie należy zaczekać ok. 24 godzin. Dobranie odpowiedniej zaprawy umożliwi szybkie i skuteczne przeprowadzenie prac. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z dokładną charakterystyką produktów przed ich wyborem.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry