Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Elewacja domu w stylu skandynawskim – co wybrać?

elewacja nowoczesnego domu
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Coraz więcej osób decyduje się na ponadczasowe elewacje w skandynawskim stylu. W końcu drewno jako materiał do wykończenia domu znane jest od wieków. Z jego pomocą można stworzyć pełne elewacje drewniane, ale i ciekawe elewacje łączące drewno z innymi materiałami. Jaka elewacja domu w stylu skandynawskim najlepiej się sprawdzi? Poznajcie nasze sprawdzone porady.

Izolacja termiczna ma duże znaczenie, dlatego oblicówki z desek sosnowych nie są najlepszym wyborem

Meble w stylu skandynawskim często wykonywane są z drewna sosnowego, które samo w sobie jest bardzo trwałe i dobrze utrzymuje ciepło. Jednak okazuje się, że na elewację nie sprawdzą się oblicówki z desek sosnowych i trzeba wybrać drewno sosny skandynawskiej bądź inne rodzaje, które utrzymują ciepło, a to przy tworzeniu energooszczędnej elewacji nowoczesnego domu w stylu skandynawskim jest bardzo ważne. Zatem na co można zdecydować się jeśli chodzi o deski? Dobrą izolację termiczną zagwarantują modrzew syberyjski, świerk skandynawski, cedr kanadyjski bądź meranti. Te gatunki są też bardzo odporne na niekorzystne czynniki zewnętrzne, a ponadto skutecznie opiera się szkodnikom.

Jak wykonywać montaż desek na elewacji nowoczesnego domu i jak je zabezpieczać?

Już wiecie jakie gatunki drewna świetnie się sprawdzą do takiej aranżacji, zatem czas przyjrzeć się sposobowi montażu, który zapewni maksymalne zniwelowanie mostków termicznych. Warto jeszcze wspomnieć, że w projekcie domu w stylu skandynawskim powinny znaleźć się duże przeszklenia. Stąd też dobrym wyborem będzie stolarka aluminiowa. Będzie świetnie komponować się z drewnem, a jeśli inwestorowi zależy na jednolitym efekcie, może zdecydować się na aluminium z powierzchnią imitującą drewno. Warto wiedzieć, że duże znaczenie ma sam montaż desek drewnianych. Powinny być one montowane na specjalnie przygotowanym rusztowaniu, tak by odległość między ścianą a deskami wynosiła 20 mm. To gwarantuje, że deski nie będą pleśnieć i wentylacja będzie zachowana. Oczywiście warto pamiętać także o dobrym zabezpieczeniu drewna. Wybierając popularną boazerię drewnianą można ją pomalować ekologiczną farbą rozcieńczoną z olejem, np. lnianym. Dzięki temu elewacja nie ma żadnego negatywnego wpływu na środowisko, a jednocześnie jest chroniona przed czynnikami zewnętrznymi.

Elewacja nowoczesnego domu w stylu skandynawskim z wykorzystaniem tynku mineralnego

Niezależnie od tego, czy dom zbudowany jest w systemie szkieletowym, czy mamy do czynienia z konstrukcją ścian z betonu komórkowego czy cegły na elewację można zastosować tynk mineralny. Świetnie się komponuje z deskami drewnianymi wykorzystanymi w części elewacji. Taka elewacja nowoczesnego domu także może wpisywać się w styl skandynawski, a przy tym będzie generować mniejsze koszty. Tynk zapobiega powstawaniu plam na ścianach czy pleśnieniu. Jest odporny na rozwój alg, grzybów i bakterii. Ważną zaletą jest też jego paroprzepuszczalność. W ten sposób tworzycie „oddychające” ściany. W przypadku aranżacji w stylu skandynawskim warto wybrać tynk w odcieniach szarości. Można zastosować także odcienie brązu, biel, a nawet czerń. Ta ostatnia stała się niezwykle modna w stylu skandynawskim i trzeba przyznać, że taki tynk świetnie komponuje się z drewnem, który aranżację ociepla.

A może wykorzystanie betonu lub kontrastujących barw tynku?

Nowoczesna elewacja w stylu skandynawskim nieodłącznie kojarzy się z drewnem. Ale nie musi być ono dominujące i może stanowić jedynie akcent na fasadzie budynku, pomiędzy oknami czy w obrębie frontowych drzwi. Pozostała część elewacji może być pokryta betonem dekoracyjnym na elewację, a dokładnie płytami z betonu architektonicznego. Wprawdzie taki materiał bardziej kojarzy się ze stylem industrialnym, jednak do skandynawskiego też będzie odpowiedni. Można zdecydować się na wykończenie parteru w drewnie i piętra w takich płytach. Innym ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie kontrastujących kolorów tynku. Dobrze się sprawdzi ten w odcieniu ciemnej czerwieni, a właściwie bordo w połączeniu z niemal czarnym czy ciemnoszarym tynkiem. Taka oryginalna elewacja świetnie komponuje się zarówno z czerwoną, jak i czarną dachówką ceramiczną.

W przypadku wykończenia elewacji nowoczesnego domu w stylu skandynawskim macie wiele możliwości do wyboru. Na pewno obecnie warto stawiać na kontrasty, gdyż one odróżniają elewację domu od innych i wskazują na projekt XXI wieku.