Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Szklane opakowania - dlaczego warto po nie sięgać?

Szklane opakowania
 |  Artykuł partnera  |  Zakupy i sklepy

Świadomość ekologiczna w ostatnich latach bardzo wzrosła. Wybieramy świadomą pielęgnację, lubimy ekologiczne rozwiązania i stawiamy na eko opakowania produktów. Oczywiście najlepsze opakowanie to brak opakowania, jednak nie jest to możliwe w przypadku każdego rodzaju produktów. Jakie opakowanie warto wybrać, a których lepiej unikać?

Opakowanie, które można poddać recyklingowi

Plastikowe opakowania kosmetyczne wpisały się w naszą kulturę i posiadają wielu zwolenników, dlatego producenci, którzy wciąż na nie stawiają, starają się wybierać mniejsze zło. W tym wypadku jest to plastik, który nadaje się do ponownego recyklingu. Te dumne hasła coraz częściej można przeczytać na opakowaniach, ale czy to dobry wybór? Trzeba pamiętać, że aby opakowanie mogło stać się surowcem wtórnym czeka je długa droga z wieloma wybojami. Po zakupie opakowanie nie podlega żadnej kontroli sklepu czy producenta, jest zdany na naszą łaskę i to od nas zależy jaki los je czeka. A dokładniej od tego do jakiego pojemnika trafią i czy prawidłowo sortujemy odpady.

Szkło jest bardziej eko

Często słyszymy, że szkło jest bardziej ekologicznym materiałem i to właśnie na nie warto stawiać wybierając opakowania. Nie można zaprzeczyć, że jest na pewno bezpieczniejszym materiałem, gdyż nie uwalnia toksycznych substancji, jest zupełnie obojętne chemicznie, a dodatkowo świetnie chroni znajdujące się w środku substancje przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dodatkowym atutem jest to, że szkło można przetwarzać bez końca. Nie traci ono na wartości, nawet wielokrotnie przetwarzane ma dokładnie takie same własności jak na początku. Dodatkowo, jeżeli już trafi na wysypisko, jest zupełnie obojętne chemicznie - nie wytwarza toksycznych substancji i nie reaguje w żaden sposób z innymi substancjami. Czy posiada jakieś wady? Niestety tak, bo chyba nie ma rozwiązania bez wad, ale warto stawiać na te, które posiada ich najmniej. W przypadku szkła jest to waga. Butelki szklane są zdecydowanie cięższe od tych plastikowych, a dodatkowo mogą się potłuc. Jednak fakt, że przechowywane w nich substancje są lepiej chronione przeważa nad wymienionymi wadami.

Kosmetyki wolą szkło

Szklane opakowania to wybór dzięki któremu dbamy o planetę, ale także o siebie. Kosmetyki, które znajdują się w środku, a dokładniej naturalne substancje aktywne i inne składniki, które są wrażliwe na czynniki zewnętrzne, lepiej zachowują swoje właściwości. Dodatkowo, szklane opakowania nie reagują z zawartą w nich substancją, więc nawet jeżeli do środka przedostają się czynniki zewnętrzne, mamy pewność, że kosmetyk nie ulegnie zmianie. Zużyte słoiki szklane, których nie oddamy do recyklingu, można ponownie wykorzystać. Mniejsze świetnie sprawdzą się do przechowywania potrzebnej ilości ulubionego kosmetyku w podróży, a te większe mogą posłużyć jako dodatkowe pojemniczki do przechowywania drobiazgów w łazience. To działanie, które jest zgodne z coraz bardziej popularnym ruchem zero waste.