Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak przygotować pomieszczenie gospodarcze z piecem i bojlerem w domu jednorodzinnym?

Ściana ogniowa przeciwpożarowa
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Coraz więcej osób buduje dom metodą gospodarczą. Dodatkowo często poszczególnych etapów nie wykonuje ta sama firma, lecz pracownicy wynajęci po godzinach pracy, a część prac inwestorzy biorą także na siebie. Wszak dzięki takim rozwiązaniom mogą sporo zaoszczędzić. W każdym domu jednorodzinnym, gdzie montuje się piec oraz bojler powinno znaleźć się pomieszczenie gospodarcze. Jak je wykonać i na co zwrócić uwagę? Tego dowiecie się z naszego wpisu.

Gdzie usytuować pomieszczenie gospodarcze?

Jeszcze kilka dekad temu pomieszczenia gospodarcze znajdowały się w piwnicach. Ale obecnie odchodzi się od podpiwniczonych budynków, co wynika z faktu, że wiąże się to z dodatkowymi kosztami, a przy okazji piwnice często są zalewane nawet po kilkuminutowych, większych opadach. Dlatego też już wiecie, że takie pomieszczenie będzie znajdowało się na parterze budynku. Może być ono usytuowane choćby za garażem. Jednak pamiętajcie, aby nie urządzać pomieszczenia gospodarczego z suszarnią czy składem narzędzi, bo to zwyczajnie się nie sprawdza. Kolejnym ważny aspektem jest wielkość. I tutaj musicie wziąć pod uwagę rodzaj opału, jaki będziecie stosować. Jeżeli będzie to piec na węgiel, to rzecz jasna pomieszczenie musi być większe niż w przypadku pieca gazowego, który co do zasady nie zajmuje wiele miejsca. Oczywiście nie można zapominać o właściwej wentylacji. I tutaj wytyczne są jasne. Otóż w pomieszczeniach takich jak pralnia czy suszarnia konieczne jest stosowanie osobnego pionu wentylacyjnego. Nie można więc łączyć tych pionów i pionów, które należą pod mieszkanie, zaś kotłownia musi mieć system wentylacji nawiewno-wywiewnej. W żadnym wypadku nie można stosować mechanicznej wentylacji wyciągowej.

Jak zaaranżować pomieszczenie gospodarcze?

Pomieszczenie gospodarcze powinno być na tyle duże, że pomieści piec i bojler. Jednocześnie powinno być usytuowane w takim miejscu, aby dostęp do niego był łatwy. Wiecie już, do jakich wytycznych musicie się zastosować, tworząc odpowiednią wentylację. Ale warto także pomyśleć, co jeszcze można, a nawet warto umieścić w kotłowni. Jeżeli ogrzewacie dom gazem, to rzeczywiście może znaleźć się w niej miejsce na pralnię czyli warto stworzyć tam małą suszarnię. A jeżeli ogrzewacie węglem, to rzeczą oczywistą jest, że takie rozwiązanie się nie sprawdzi. Przyda się też kilka półek. Oczywiście należy pamiętać, że dobre oświetlenie jest również koniecznością. Nie można jeszcze zapominać o materiałach wykończeniowych. Kotłownia nie musi być maksymalnie stylowa, ale też nie powinna być niezadbana. Dlatego, jeżeli szukacie dobrego, acz taniego rozwiązania, to świetnie sprawdzą się płytki ceramiczne, które swoją drogą cieszą się dużą popularnością. Są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i bardzo łatwo utrzymać je w czystości, co także jest zaletą.

Ściana Rei 60 – dlaczego warto ją stosować?

Mając piec i niezależnie czy jest to piec gazowy czy kocioł na węgiel, zawsze istnieje ryzyko pożaru. Dlatego trzeba pamiętać o zastosowaniu rozwiązań, które sprawią, że można ogień zatrzymać i uratować i siebie, ale też mienie. Doskonale sprawdzi się więc ściana Rei 60, która powinna znajdować się w miejscu, w którym pomieszczenie gospodarcze łączy się z pionem mieszkalnym. Otóż ściana musi być prawidłowo wykonana i wtedy rozgraniczając poszczególne segmenty zapobiegać przeniesieniu się pożaru przez 60 minut.

Pomieszczenie gospodarcze – wymagania dotyczące pieca na węgiel

A jeżeli zamierzacie palić węglem czy drewnem, to tych wymagań do spełnienia jest jeszcze więcej. Musicie zastosować w pomieszczeniu niepalną podłogę. Dodatkowo musi znaleźć się w kotłowni wpust kanalizacyjny. O wentylacji już wspominaliśmy. Na pewno ważny jest otwór nawiewny, który musi mieć powierzchnię co najmniej 200 cm2. Pamiętajcie też, że w kanale nawiewnym w żadnym wypadku nie można montować przepustnic. Kanał nawiewny powinien zasysać powietrze wolne od kurzu czy innych zanieczyszczeń. Duże znaczenie ma kanał wywiewny. Powinien być wykonany z niepalnego materiału i wyprowadzony ponad dach. A na końcu przypominamy, że przód kotła musi być oddalony od przeciwległej ściany o co najmniej 1 metr. Tylko wtedy możliwa jest łatwa obsługa, ale i czyszczenie.

Koniecznie zastosujcie wszystkie wymagania, wszak bezpieczeństwo jest najważniejsze.