© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

 • Home
 • Budownictwo
 • Czy montaż przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga pozwolenia?

Czy montaż przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga pozwolenia?

przydomowa oczyszczalnia ścieków
 |  Redakcja  |  Budownictwo

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to instalacja umożliwiająca neutralizację zanieczyszczonych cieczy powstających w obrębie gospodarstwa domowego. Jest także rozwiązaniem pod wieloma względami lepszym niż – częściej spotykane w Polsce – bezodpływowe szambo. Przydomowe oczyszczalnie ścieków to często bezobsługowe systemy urządzeń, które działają bez zarzutu nawet przez okres wielu lat. Dowiedz się, jakie przepisy regulują budowę przydomowej oczyszczalni ścieków i na jakie rozwiązanie najlepiej się zdecydować.

Zapisy prawne dotyczące budowy oczyszczalni

Nie trzeba starać się o uzyskanie zgody na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków – o ile jej przepływ nie przekracza 7,5 m3 na dobę. W przeważającej większości domów jednorodzinnych produkcja ścieków w ciągu 24 godzin nie przekracza tego parametru. Wymagane jest natomiast powiadomienie o chęci realizacji takiego przedsięwzięcia urzędu gminy minimum 30 dni przed rozpoczęciem prac.

Zapisy prawa budowlanego i prawa wodnego określają także warunki, w jakich można postawić przydomową oczyszczalnię ścieków. Instalacja może stanąć wyłącznie, jeśli będzie umiejscowiona co najmniej:

 • 2 metry od granicy działki,
 • 5 metrów od okien budynku,
 • 15 metrów od studni (samo miejsce odprowadzania ścieków natomiast musi znajdować się w odległości co najmniej 30 metrów od studni),
 • 3 metry od najbliższych drzew
 • 1,5 metra nad poziomem wód gruntowych.

Przed rozpoczęciem prac należy więc upewnić się, że wszystkie powyższe wymagania mogą zostać spełnione. Nie da się ukryć, że do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków potrzebna jest rozległa działka. Na takie rozwiązanie mogą więc sobie pozwolić wyłącznie właściciele dużego terenu wokół domu.

Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków – jaki wybrać?

Oczyszczanie ścieków to proces wieloetapowy, nic więc dziwnego, że wynaleziono wiele różnych sposób pozwalających na jego realizację. Można wyróżnić m.in. następujące rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków:

 • oczyszczalnię drenażową,
 • oczyszczalnię biologiczną,
 • oczyszczalnię z filtrem piaskowym,
 • oczyszczalnię roślinną.

Każda z powstałych technologii ma swoje zalety, jak i wady, a w celu wybrania najkorzystniejszej opcji dopasowanej do potrzeb domowników i możliwości działki najlepiej zwrócić się o pomoc do specjalisty. Ekspert z firmy Eko-Bio z Łodzi (mającej także oddział na Dolnym Śląsku) zdradził nam kilka faktów dotyczących najczęściej wybieranych instalacji:

"Jeśli tylko dysponuje się sporą powierzchnią działki, warto zainwestować w przydomową oczyszczalnię drenażową. W porównaniu z innymi rozwiązaniami jest tania w eksploatacji, a koszty budowy i montażu także są stosunkowo niskie. Co najważniejsze jednak, to rozwiązanie w dużej mierze bezobsługowe, a konstrukcja oczyszczalni jest solidna i często działa bezawaryjnie przez wiele lat, długo po zakończeniu okresu gwarancji.

Gdy działka wokół budynku mieszkalnego jest mniejszych rozmiarów, wówczas warto zdecydować się na biologiczną oczyszczalnię ścieków. To rozwiązanie, które sprawdza się niemal zawsze tam, gdzie budowa instalacji drenażowej z różnych powodów jest niemożliwa, np. tam, gdzie panują nieodpowiednie warunki gruntowo-wodne".

Trzeba natomiast brać tutaj pod uwagę, że przeciętna instalacja drenażowa może pokryć nawet 60-70 m2 powierzchni działki, podczas gdy biologiczna oczyszczalnia zajmuje ok. 10m2.

Zalety korzystania z przydomowej oczyszczalni

Budowa i montaż systemu przydomowej oczyszczalni ścieków to kosztowna inwestycja, jednak dalsze koszty eksploatacyjne utrzymują się na minimalnym poziomie (w przeciwieństwie do szamba). To sprawia, że po upływie średnio dwóch-trzech lat zainwestowane w przedsięwzięcie pieniądze się zwracają.

Poza kwestiami ekonomicznymi przydomowa oczyszczalnia to także rozwiązanie ekologiczne, ponieważ pozwala bezpiecznie zneutralizować zanieczyszczenia i je odprowadzić. Nie występuje ryzyko skażenia gruntu ani wód gruntowych, a co więcej – w okolicach instalacji nie utrzymują się nieprzyjemne zapachy.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry