© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Rodzaje kompensatorów i ich zastosowanie w przemyśle

 |  Redakcja  |  Budownictwo

Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje kompensatorów: metalowe (czasem nazywane mieszkowymi), tekstylne, gumowe i specjalne. Każdy z nich służy do redukcji drgań i przemieszczeń, wszystkie ograniczają hałas instalacji i ułatwiają jej montaż oraz pozwalają na bezpieczną prace nawet przy sporym wydłużeniu. W zależności od zastosowanego rodzaju kompensatora zmienia się jednak jego specyfikacja techniczna i charakterystyka pracy. Który kompensator wybrać i dlaczego?

Dobór kompensatora zależy od kilku czynników. Przede wszystkim każdy z nich musi być odporny chemicznie na substancję, która pojawia się w instalacji. Każdy kompensator musi wytrzymać też odpowiednią skalę temperatur oraz ciśnień. Bardzo ważna jest też sprężystość osiowa, boczna i kątowa kompensatorów. Te czynniki sprawiają, że tego typu elementy instalacji należy dobierać indywidualnie, najlepiej pod okiem ekspertów.

Najbardziej powszechną formą kompensatorów są kompensatory metalowe, które czasem nazywa się również stalowymi lub mieszkowymi. Tego typu kompensatory najczęściej są zalecane, kiedy ciśnienie w instalacji nie przekracza 63 Barów. Za wysokim ciśnieniem najczęściej idzie również wysoka temperatura, dlatego kompensatory metalowe są przystosowane do pracy z materiałami od -200 do nawet 950 stopni Celsjusza.

Drugi rodzaj kompensatorów, czyli kompensatory gumowe świetnie sprawdzą się przy redukcji kątów, nawet przy różnicach od 10 do 15 stopni. Kompensator gumowy charakteryzuj się niską ceną, duża niezawodnością i długim okresem pracy i w pewnych okolicznościach jest najlepszą opcją. Wadą jest tutaj jednak relatywnie niskie ciśnienie i temperatura pracy. Tego typu element może wytrzymać maksymalnie temperaturę 110 stopni Celsjusza (guma EPDM) i ciśnienie nie większe niż 25 barów. Kompensatory gumowe będą za to lepiej niwelowały drgania niż kompensatory metalowe, ze względu na specyfikację materiału, z którego zostały wykonane. Wyższe temperatury pracy uzyskujemy przez zastosowanie kompensatorów wykonanych z PTFE.

Kompensatory tkaninowe (tekstylne) znajdują swoje zastosowanie w duktach odciągowych, gdzie ciśnienie jest zazwyczaj niskie, a rodzaje instalacji i zakresy temperatur utrudniają stosowanie kompensatorów metalowych lub gumowych. Tego typu konstrukcja jest w stanie wytrzymać nawet 1100, a czasowo 1240 stopni Celsjusza. Niestety dopuszczalne ciśnienie w takim kompensatorze jest relatywnie niskie i jako takie musi być potwierdzane przed zamówieniem.

Ostatni rodzaj kompensatorów, to kompensatory specjalne. Oznacza to mniej więcej tyle, że są one przygotowywane na zlecenie klienta. Kompensatory specjalne to instalacje wykonywane przez wiele specjalistycznych firm, które odpowiadają na wymagania konkretnych, niestandardowych i nieszablonowych rozwiązań przemysłowych. O ich zastosowanie należy pytać ekspertów

Kompensatory są niezwykle istotnym elementem instalacji przemysłowych. Musimy pamiętać, że zastosowanie odpowiednich i dostosowanych do naszych potrzeb kompensatorów ma kluczowe znaczenie dla efektów naszej pracy. Dlatego w doborze kompensatorów należy korzystać z usług profesjonalnych i doświadczonych firm.

Tekst przygotowany przy współpracy z firmą Hosemann Polska Sp. z o.o. - polskim producentem i dystrybutorem kompensatorów i innych elementów przemysłowych.

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry