Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Dofinansowanie pracodawcy do okularów – to możliwe!

okulary dla pracownika
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Żyjemy w czasach, w których wady wzroku są już w zasadzie normą. Często uznaje się je za schorzenia cywilizacyjne. W dużej mierze wynikają ze specyfiki pracy, którą wykonujemy. Czy zatem możliwe jest otrzymanie od pracodawcy dofinansowania na okulary? Okazuje się, że tak. Przyjrzeliśmy się kwestii tego, na jakich zasadach i komu przydzielane jest dofinansowanie.

Szkodliwa praca przed ekranem

Zastanawiasz się może, dlaczego dzisiaj okulista i optyk mają tak wielu klientów? W dużej mierze wynika to ze spędzania przez większość osób dużej ilości czasu przed ekranami. Mogą to być ekrany komputerów stacjonarnych lub laptopów, ale też smartfonów czy tabletów – we wszystkich tych przypadkach wzrok jest zagrożony. Emitowane przez ekrany światło niebieskie, jak również samo wpatrywanie się przez wiele godzin w bliski punkt psują wzrok.

Z ekranów korzystamy w czasie wolnym, ale też w pracy. Tym samym wykonywanie obowiązków zawodowych wiąże się z ryzykiem uszkodzenia wzroku. Natomiast jak stanowi Kodeks pracy, pracodawca ma obowiązek zapewnić podwładnym środki ochrony przed czynnikami zagrażającymi jego zdrowiu. Co więcej, obecny jest również konkretny zapis odnoszący się do obowiązku dofinansowania okularów korekcyjnych. Dofinansowanie przysługuje osobom, które w związku z obowiązkami zawodowymi przesiadują przed komputerem minimum 4 godziny dziennie.

Optyk za darmo – jak otrzymać dofinansowanie?

Chcesz, aby Twoja wizyta u optyka była darmowa? W takim razie musisz otrzymać od lekarza medycyny pracy zaświadczenie o konieczności noszenia przez Ciebie okularów korekcyjnych. Istotne jest, aby skierowanie do lekarza z zakresu medycyny pracy zawierało informację o tym, ile czasu dziennie spędzasz w pracy przed ekranem. Dzięki temu okulista będzie mógł stwierdzić, że okulary są Ci niezbędne do pracy. Konieczność noszenia okularów w czasie wykonywania obowiązków zawodowych to warunek konieczny uzyskania dofinansowania na zakup szkieł korekcyjnych.

Zapraszamy na badania: optyk Poznań