Human resources to zakres działań skupiający się na pozyskaniu najbardziej wartościowych pracowników, a następnie zatrzymaniu ich w strukturach firmy. W tym celu wykorzystuje się wiele specjalistycznych narzędzi i metod – od prawidłowo przygotowanych i przeprowadzonych procesów rekrutacyjnych, przez systemy motywacyjne, po budowanie wizerunku pracodawcy z wyboru. Na pewnym etapie rozwoju przedsiębiorstwa, wsparcie HR ma bardzo istotne znaczenie. Mimo to nie każda firma musi inwestować we własny dział HR. Jakie wsparcie z tego zakresu jest najbardziej potrzebne i czy można je uzyskać we współpracy z agencją?
Wsparcie HR w firmie – jakie są główne zadania?
Kreowanie skutecznej polityki personalnej w jednoznaczny sposób przekłada się na wzrost i wyniki finansowe firmy. Kompetentni, zaangażowani, zmotywowani i lojalni pracownicy to bowiem największy zasób przedsiębiorstwa. Aby tak się działo, potrzebne jest wsparcie HR. Oznacza to m.in. rekrutowanie odpowiednich kandydatów, a następnie dbanie o ich rozwój i motywację oraz zatrzymanie w firmie. Pracownicy HR prowadzą selekcje i rozmowy kwalifikacyjne, sporządzają oceny roczne, badają opinię pracowników, planują systemy motywacyjne, są odpowiedzialni za komunikację wewnętrzną i spójny wizerunek firmy. Wsparcia HR nie należy mylić z obsługą kadrowo-płacową pracowników, która obejmuje takie zadania, jak administracja wynagrodzeniami, prowadzenie dokumentacji pracowniczej czy rozliczenia z urzędami.
Własny dział czy firma HR?
Na pewnym etapie rozwoju przedsiębiorstwa, kiedy zatrudnianych osób jest coraz więcej, pracodawca zaczyna się zastanawiać, czy oprócz działu kadr i płac, potrzebny jest także wewnętrzny dział HR. Trudno wyobrazić sobie wzrost firmy bez wsparcia HR. Budowanie własnego działu wiąże się jednak z dużym obciążeniem finansowym, dlatego na początku warto skorzystać z usług zewnętrznego podmiotu, jakim jest firma HR. Usługi agencji są tańsze niż utrzymanie całego działu, a w ramach współpracy firma HR może zaoferować:
- Przeprowadzenie procesu rekrutacyjnego – na stanowiska wszystkich szczebli, także kadry zarządzającej oraz rekrutacje wolumenowe;
- Zatrudnianie pracowników czasowych – coraz popularniejszą usługą w firmach HR jest tzw. leasing pracowników, gdy potrzebni są specjaliści do konkretnych projektów na określony okres;
- Badanie opinii, ocena i motywowanie pracowników – w sytuacji, gdy firma zmaga się z rotacją pracowników, a w zespołach panują konflikty, obiektywna firma HR wskaże przyczyny problemu i zaproponuje rozwiązania;
- Budowanie wizerunku pracodawcy – wsparcie HR może polegać na wdrożeniu działań z zakresu employer branding, które wpływają na pozytywne postrzeganie firmy wśród pracowników oraz potencjalnych kandydatów i znacznie ułatwiają kolejne rekrutacje.
Jakie firmy potrzebują wsparcia HR?
Firma HR może okazać się pomocna, gdy przedsiębiorstwo się rozwija, ale nie jest jeszcze w stanie inwestować we własny dział HR. Z usług agencji warto korzystać również na kolejnych etapach rozwoju, przy różnego typu wymagających projektach.
Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z portalem hrk.pl |