Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Najpopularniejsze kierunki emigracji zawodowej polskich opiekunek seniorów

ludzie na lotnisku
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Polacy coraz chętniej i śmielej wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu lepszej pracy i życia. Na krok ten decydują się przede wszystkim osoby pracujące w branży medycznej i opiekuńczej. Starzejące się europejskie społeczeństwo sprawia bowiem, że bez problemu mogą oni znaleźć dobrze płatną prace na atrakcyjnych warunkach. Gdzie najczęściej wyjeżdżają polskie opiekunki seniorów?

Najpopularniejsze kierunki emigracji Polaków

Jeszcze do niedawna głównym kierunkiem emigracji zarobkowej Polaków były Stany Zjednoczone. O spełnieniu amerykańskiego snu marzyło wielu. Wszystko jednak zmieniło się po wejściu Polski do Unii Europejskiej i otwarciu się dla nas rynków pracy Europy Zachodniej. Sprawiło to, że teraz za pracą wyjeżdżamy znacznie bliżej niż do USA. Ulubione kierunki Polaków to przede wszystkim Wielka Brytania i Niemcy. Kraje te położone są blisko Polski, przez co emigracja jest o wiele łatwiejsza. Jej plusem jest łatwy i szybki dojazd oraz powrót, brak większych różnic kulturowych i obyczajowych, możliwość stałego kontaktu z rodziną i przyjaciółmi. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w Niemczech czy UK można zarobić znaczne więcej niż w kraju.

emigracja zarobkowa

Kto decyduje się na emigrację zarobkową?

Na wyjazd do pracy za granicę decydują się zarówno specjaliści, jak i niewykwalifikowani pracownicy. Coraz częściej jednak możemy zaobserwować, że pracę za granicą wybierają przedstawiciele branży opiekuńczej i medycznej. Na Zachodzie czeka na nich bowiem dobrze płatna praca i szeroki wybór ofert. Dla opiekunek seniorów czekają one, chociażby na Felizajob. Anonse skupiają oferty z Niemiec, czyli najpopularniejszego kierunku wyjazdu. Opiekunki decydujące się na pracę za naszą zachodnią granicą mogą zdecydować się zarówno na krótsze kontrakty na zastępstwo, jak i dłuższe obejmujące 2-3 miesiące pracy. Wynagrodzenie dla opiekunek seniorów w Niemczech to minimum 1400 euro plus dodatki. Pracodawca oprócz pensji oferuje też zakwaterowanie i wyżywienie, często i dodatkowe benefity np. kursy języka niemieckiego.

opieka nad seniorami

Praca w opiece w Niemczech

Pracy dla polskich opiekunek w Niemczech nie brakuje. Zatrudnienie znajdują one w każdym z niemieckich landów. Warto jednak pamiętać, że nie jest to jedyny kierunek emigracji. Polskie opiekunki seniorów liczyć mogą też na zatrudnienie w innych niemieckojęzycznych krajach-Austrii i Szwajcarii, cenione są też w Skandynawii i na Islandii. Na wyjazd na Daleką Północ decyduje się jednak niewiele osób. Niesprzyjająca pogoda, wysokie koszty życia i trudny język sprawiają, że wielu Polakom trudno jest się tam odnaleźć, nawet jeśli kuszeni są wysokimi zarobkami.