Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak odnaleźć się w nowej pracy? Sprawdź nasze wskazówki!

oferty pracy
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Nowa praca to nowe wyzwania ale też stres nowicjusza. Nie wiesz, jak odnaleźć się w nowej pracy? Przygotowaliśmy krótką ściągę, która na pewno skróci czas twojej adaptacji.

Poznaj koleżanki i kolegów z pracy

Zobacz oferty pracy w Radomiu i przygotuj się na swój debiut. Pierwszy dzień w pracy będzie kluczowy dla dopasowania się do zespołu. Zamiast siadać za biurkiem i zasłaniać się monitorem komputera, poświęć trochę czasu na integracjęPrzedstaw się, powiedz kilka słów o sobie, spróbuj rozładować napiętą atmosferę żartem. Nie tylko ty jesteś w niekomfortowej sytuacji. Dzień, w którym do firmy przychodzi nowy pracownik, dla wszystkich jest w pewien sposób przełomowy. Postaraj się zapamiętać jak najwięcej imion i twarzy.

Dowiedz się, jakie zwyczaje panują w firmie

Czy można pić kawę przy biurku, czy służy do tego jedynie firmowy barek? To istotne, bo nic nie łączy tak bardzo, jak wspólna kawa pita w kuchni. Oczywiście poza zaangażowaniem w kolejne projekty. Warto też ustalić, jakie zasady obowiązują przy korzystaniu ze sprzętu biurowego, o której godzinie jest przerwa, czy kawa jest darmowa, czy trzeba za nią płacić itp.

Obserwuj współpracowników i wyciągaj wnioski z ich zachowania. Ucz się. Bieganie do przełożonego z każdym najmniejszym problemem nie będzie dobrze wyglądało.

Rób dobre wrażenie, to zaowocuje w przyszłości

Starannie dobieraj strój do pracy, zgodnie z obowiązującym w firmie dress codeNie spóźniaj się i nie wychodź przed innymi. Do pracy podchodź profesjonalnie, ale też entuzjastycznie. Niech pracodawca wie, że zatrudniając właśnie ciebie, dokonał dobrego wyboru.

Nie zapomnij o uśmiechu, wszak to on roztapia wszelkie góry lodowe.

Nie przesadzaj z aktywnością

Robienie dobrego wrażenia obróci się przeciwko tobie, jeśli zanadto weźmiesz je sobie do serca. Naprawdę nie musisz pracować przy każdym nowym projekcie i jako pierwszy zgłaszać się do zostawania po godzinach. Daj szansę innym. W przeciwnym razie wyjdziesz na lizusa. Być może szef cię za to polubi, ale współpracownicy niekoniecznie. Nie chwal się przesadnie wiedzą od pierwszego dnia, wyjdziesz na osobę zarozumiałą. Raczej dziel się nią powoli i tylko wtedy, gdy sytuacja naprawdę tego wymaga. Będziesz wówczas postrzegany jako osoba kompetentna i skromna.

Daj sobie czas na wdrożenie w nowe obowiązki

Zapewne także pracodawca powie ci, jak długo przewiduje dla ciebie taryfę ulgową. To oczywiste, że nie zostanie pracownikiem miesiąca po jednym dniu na nowym stanowisku. Jeśli czegoś nie wiesz, pytaj. Nie stresuj się, gdy zauważysz, że pracujesz wolniej niż reszta zespołu. Oni też kiedyś zaczynali.

Pierwsze dni w firmie zazwyczaj są „techniczne”. Na pewno zostanie ci przydzielony ktoś, kto wprowadzi cię w obowiązki. To twój przewodnik, wykorzystaj to.

Zachowaj ostrożność

Niemal w każdej firmie znajdzie się ktoś, kto lubi plotki lub intrygi. Jeśli poczujesz, że próbuje cię wciągnąć w swój świat, taktownie, ale stanowczo wycofaj się z rozmowy. Możesz wyraźnie powiedzieć, że nie interesują cię biurowe romanse ani życie prywatne szefa. Tak naprawdę im mniej biurowych tajemnic poznasz na starcie, tym lepiej dla ciebie.

Nie zapomnij o odpoczynku

To oczywiste, że nowa praca pochłonie cię bez reszty i zaprzątnie całą twoją uwagę. Jednak dla zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego, nie możesz zapominać o odpoczynku. Postaraj się po pracy nie myśleć o tym, co przydarzyło się danego dnia w biurze. To twój czas na aktywność fizyczną, wieczór z książką lub filmem, czas dla rodziny. Równowaga w życiu jest bardzo ważna. Jeśli od początku będziesz zostawać w firmie po godzinach i brać dodatkowe zlecenia do domu, z czasem trudno będzie ci się od tego uwolnić.