Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Uprawnienia SEP – jak zdobyć?

Sieć wysokiego napięcia
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Chcesz zacząć karierę w branży energetycznej? Do tego potrzebne są uprawnienia SEP. Jakie są wymagania i jak je zdobyć? Zobacz czego wymaga się od wykwalifikowanego elektryka. Sprawdź!

Uprawnienia SEP Lubin

Niezbędne uprawnienia SEP do wykonywania pracy w branży energetycznej musi nabyć każda osoba, która wiąże z tym zawodem swoją przyszłość. MCKK w Lubinie oferuje szkolenia SEP dla przyszłych elektryków, które podzielić można ze względu na grupę kwalifikacji zawodowych. Zapoznajcie się z nimi:

Uprawnienia energetyczne w grupie kwalifikacji G1 – uprawniają one do wykonywania prac związanych z eksploatacją, dozorem urządzeń elektrycznych oraz instalacji elektroenergetycznych przetwarzających i zużywających energię elektryczną.

Uprawnienia cieplne w grupie kwalifikacji G2 – są to uprawnienia, które potrzebne są każdemu fachowcowi wykonującemu pracę z eksploatacją, dozorem urządzeń i sieci cieplnych wytwarzających i przesyłających ciepło.

Uprawnienia gazowe w grupie kwalifikacji G3 – są to wymagane uprawnienia, które powinni posiadać pracownicy wykonujący roboty związane z eksploatacją i dozorem urządzeń i sieci gazowych wytwarzających i zużywających paliwa gazowe.

sieć energetyczna

Jeśli planujesz karierę w którymś z wymienionych wyżej zawodów lub po prostu chcesz wejść do branży energetycznej, musisz wiedzieć, że bez uprawnień SEP trudno jest zrobić dobrą pracę w tej branży, a co najważniejsze – zapewnić sobie stabilność zatrudnienia.

Branża energetyczna – jak zdobyć uprawnienia SEP?

Pierwszym krokiem osoby, która chce wejść do branży energetycznej i zdobyć potrzebne wymagania SEP jest zapisanie się na kurs SEP przygotowujący do egzaminu państwowego z wybranej grupy kwalifikacji. Znalezienie kursu nie będzie żadnym problemem, gdyż istnieje wiele opcji.

Jeśli dopiero zaczynasz karierę możesz skorzystać z pełnego kursu zawodowego, który kończy się państwowym egzaminem. Jeśli już pracujesz w zawodzie a brakuje ci jedynie potwierdzenia możesz przystąpić od razu do państwowego egzaminu.

Pamiętaj jednak, że warto zapisać się na kurs eksternistyczny, czyli taki przyspieszony, na którym dowiesz się co czeka cię podczas egzaminu. Sprawdź ofertę MCKK w Lubinie na kursy elektryczne która w profesjonalny i praktyczny sposób przygotowuje przyszłych elektryków do egzaminów zawodowych. Dowiesz się też jakie są terminy złożenia dokumentów jak i kursów i egzaminów.

słupy wysokiego napięcia

Uprawnienia SEP Lubin

Jakie są wymagania, aby ukończyć kurs SEP? Po pierwsze, trzeba być pełnoletnim i mieć przynajmniej podstawowe wykształcenie. Jak widać wymagania są naprawdę i większość osób je spełnia. Kurs może trwać od kilku do kilkunastu godzin, a jego długość w dużej mierze zależy od ilości osób zapisanych na dane szkolenie.

słup energetyczny

Uprawnienie SEP otrzymane – co dalej?

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu każdy otrzymuje świadectwo kwalifikacji zawodowych, które jest niezwykle ważnym i cennym dokumentem. Poświadcza ono, że osoba posiada stosowne uprawnienia SEP, które bardzo poprawiają pozycję na rynku pracy. Uprawnienia energetyczne, cieplne oraz gazowe nie są przyznawane jednorazowo – trzeba je odnawiać co 5 lat. Pamiętaj o tym!

lista wyboru